• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa koreańskiej sztuki kaligrafii

W poniedziałek 7 sierpnia w Domu Zarazy odbył się wernisaż wystawy koreańskiej sztuki kaligrafii. Dzięki pomocy członków Grupy Ambasador wystawę można oglądać do piątku w każde popołudnie w godzinach od 15:00 do 18:00 w Domu Zarazy przy Starym Rynku Oliwskim w Gdańsku, a w piątek o godzinie 16.00 będzie okazja do ponownego spotkania z artystą.

Mistrz Kim Jong Chil, autor wystawianych prac, to uznany południowokoreański artysta, absolwent kaligrafii na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wonkwang, członek wielu stowarzyszeń, między innymi Koreańskiego Towarzystwa Kaligrafów, Koreańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych, Koreańskiego Towarzystwa Kaligrafii i Psychoterapii oraz zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Poza licznymi wystawami w Korei, jego prace pokazywane były w wielu miastach Europy, w tym w Paryżu, Montpellier, Nancy, Genewie i Moskwie.

Koreańska sztuka kaligrafii sięga swoimi korzeniami czasów sprzed naszej ery, a jej znaczenie dla kultury narodowej jest przedmiotem wielu badań i analiz. Jest ona oficjalnie uznana za dziedzictwo kulturowe Korei. Do jej tworzenia mistrz Kim wykorzystuje trzy systemy pisma: hangul - koreański alfabet opracowany w XV w. przez króla Sejonga Wielkiego, oparty na 24 literach, których kształt odwzorowuje układ ust i języka podczas ich wypowiadania, hancha - zestaw znaków chińskich zapożyczonych do języka koreańskiego i używanych od czasów prehistorycznych aż do XX wieku, kiedy stopniowo zaczął zanikać na rzecz hangul oraz jeonseoche - najstarszy system sięgający czasów dynastii Zhou, opierający się na starożytnych ideogramach z okresu XI - III w. p.n.e.

Dla koreańskich mistrzów kaligrafia to nie tylko sztuka pisania. Trzymanie pędzla, ćwiczenie kształtów i medytacja nad treścią to trening mentalny, praca nad własną moralnością i duchowe oczyszczenie. Pomaga w poprawie koncentracji, polepszeniu pamięci, relaksacji, pozbyciu się negatywnych emocji, redukcji stresu, pozbyciu się lęków i stanów depresyjnych.

Podczas wernisażu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Stara Oliwa i tworzące się właśnie Centrum Kultury Korei w Gdańsku, zebrana międzynarodowa publiczność miała okazję posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu młodego koreańskiego artysty, pana Parka Jong Won, który na tradycyjnym koreańskim bambusowym flecie daegeum wykonał utwory pochodzące z czasów królestwa Silla. Była też szansa zobaczyć pokaz starożytnej koreańskiej sztuki walki, Taekkyeon w wykonaniu mistrza Byun Seung Jin, która jako jedyna wpisana została na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury Ludzkości UNESCO, a całości dopełnił pan Kim Jong Chil, tytułowany w Korei mianem Nauczyciela, który na oczach publiczności na pięciometrowym płótnie wykonał dzieło z przesłaniem symbolicznego mostu łączącego Polskę i Koreę.



Mistrz Kim przez kilka najbliższych dni uczył będzie podstaw kaligrafii podczas Jarmarku Dominikańskiego na Skwerze Heweliusza, a w najbliższy czwartek, jeśli pogoda pozwoli, pokaże sztukę pisania na płótnie w okolicach pomnika Heweliusza. Towarzyszył mu będzie pan Park ze swoim fletem. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywały się sopockie krasnale, które według legendy zamieszkiwały podziemne miasteczko?