stat

Wystawa fotograficzna: Himalaje Szerpów życie bez retuszu.

Zapraszamy na wystawę fotograficzną online: Himalaje Szerpów życie bez retuszu.

26 kwietnia - 30 czerwca 2021, godz. 12:00

Online
Wstęp wolny

26 czerwca - 18 lipca 2021

Gdańsk,
Wstęp wolny
Magda Jończyk, gdańszczanka, od 10 lat wędruje w Himalajach Nepalu. Z miłością i podziwem patrzy na ludzi mieszkających w najwyższych górach świata. Spędza z nimi lato i zimę. Pije słoną herbatę i domowy bimber. Tańczy. Przytula. Słucha. Fotografuje. Jej zdjęcia to obrazy codziennych scen i uroczystości oraz refleksja nad ogromem natury. W wysokich Himalajach o surowym, suchym klimacie, gdzie tlenu jest o połowę mniej niż na poziomie morza samo życie stanowi wyzwanie. Tam, jak nigdzie indziej na świecie (planecie) człowiek czuje się małym ziarenkiem piasku.

Fotografie prezentowane na wystawie powstały w dwóch wioskach położonych u podnóża Mt. Everestu, najwyższej góry na świecie oraz w drodze pomiędzy tymi osadami, którą fotografka pokonała pieszo przechodząc przez przełęcz na wysokości 5787 m n.p.m.. Rejon Mt. Everestu, znany w Nepalu jako region Khumbu jest domem Szerpów, ludu, który przyszedł na te tereny ze wschodniego Tybetu. Szerpowie to słynący z siły i odwagi przewodnicy, wspinacze, porterzy bez których nie odbyłaby się żadna wysokogórska ekspedycja. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie, ale mało kto zna ich z imienia i nazwiska. Mało kto wie, jak żyją.

Magda Jończyk pokazuje himalajskie życie bez retuszu. Codzienność Szerpów z dala od sławy.
Więcej o podróżniczce znajdziecie tu: https://www.magdajonczyk.com

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?