stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Władysława Strzemińskiego

W ramach obchodów 100-lecia awangardy w Polsce, Centrum Kultury w Gdyni zaprasza na wyjątkową ekspozycję. Wystawa "Spotkanie z dziełem: Władysław Strzemiński" zorganizowana w Galerii Centrum Filmowego w Gdyni to kontynuacja projektu "Łódź w Gdyni", tym razem niemal dosłownie - jej główną atrakcją jest bowiem prezentacja "Pejzażu łódzkiego" z 1933 roku autorstwa jednego z najważniejszych artystów awangardowych w Polsce.

Ekspozycja stanowi wyjątkową okazję, by poznać sylwetkę Władysława Strzemińskiego - niepokornego, interdyscyplinarnego twórcy oraz przede wszystkimi doświadczyć spotkania z jego dziełem. Dziełem awangardowym, abstrakcyjnym a więc trudną w odbiorze, niezrozumiałą "intelektualną łamigłówką" jak powszechnie mówi się i postrzega całą sztukę nowoczesną.

Wystawa, stając się przestrzenią do zadawania pytań o intencje artysty, jego pojmowanie sztuki oraz o motywację do stworzenia dzieła, jest również miejscem do poszukiwania na nie odpowiedzi również dla najmłodszych zwiedzających. Dzieci wraz z opiekunami będą mogły dowiedzieć się czym jest sztuka awangardowa, stworzyć jedyny w swoim rodzaju, geometryczny alfabet oraz namalować obraz inspirując się słynnymi powidokami Strzemińskiego, który zostanie wyeksponowany w galerii w towarzystwie "Pejzażu łódzkiego". Wszyscy zwiedzający zaś dowiedzą się co u progu awangardy łączyło Strzemińskiego z Gdynią.

Tego samego dnia o godz. 20:30 w Gdyńskim Centrum Filmowym (Plac Grunwaldzki 2) w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbędzie się pokaz filmu "Beuys. Sztuka i rewolucja"* (reż. Andres Veiel) podejmującego temat awangardy oraz debata "Żywa czy martwa? Setne urodziny awangardy".

Dyskusja z udziałem Marcina Borchardta, wykładowcy awangardy filmu na Uniwersytecie Gdańskim, autora książki "Awangarda muzyki końca XX wieku. Przewodnik dla początkujących", Irka Wojtczaka, saksofonisty, improwizatora, aranżera i nauczyciela, od lat realizującego awangardowe projekty artystyczne oraz gościa z Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas dyskusji komentować będziemy zjawisko awangardy w filmie, muzyce i sztukach plastycznych.

Bilety na pokaz filmowy: 17 zł, na debatę wstęp wolny

Dzień później, 20 maja w godz. 19:00-0:00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się Noc Muzeów.
Wstęp bezpłatny.

- Władysław Strzemiński "na żywo"
- szybki kurs awangardy
- Mój Pejzaż: puzzle dla dzieci.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?