• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wystawa "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania"

Zapraszam na otwarcie wystawy czasowej "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania", której wernisaż odbędzie się już w najbliższy wtorek, 26 lipca, o godz. 17:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w sali wystaw czasowych na poziomie -3.

Na zasługi i konieczność pamięci o Gedanii zwrócił uwagę dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Gedania był to klub powołany przez gdańskich Polaków, którym przyszło działać w bardzo trudnych warunkach. Wystawa "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania" ma uhonorować setki tych dzielnych ludzi, a zarazem całą polską mniejszość w Wolnym Mieście Gdańsku, przywiązaną do polskości i do Rzeczpospolitej.

Na przeszło 500 m2 ekspozycji prezentowane są unikatowe eksponaty, pochodzące ze zbiorów kilkunastu osób prywatnych, których rodziny były związane z przedwojenną Gedanią, a także instytucji, takich jak: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe zbiory poświadczające sukcesy przedwojennych Gedanistów m.in. niezwykłą szkatułkę będącą nagrodą dla motocyklistów biorących udział w "Wyścigu do nieznanego celu" czy statuetkę, którą bokser Jan Bianga otrzymał za zwycięstwo w wadze piórkowej w trakcie Igrzysk Polaków z Zagranicy.

O wyjątkowości klubu Gedania, polegającej także na krzewieniu postaw patriotycznych, przypomina z kolei dr hab. Janusz Trupinda, autor scenariusza wystawy i sztandarowej monografii poświęconej KS Gedanii:
Klub Sportowy Gedania od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową. Był platformą, na której Polacy mieszkający przed wojną w Gdańsku mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę narodową, przywiązanie do barw biało-czerwonych.

Jedną z działalności patriotycznych, w którą angażowali się klubowicze, było tworzenie publicystyki. Wśród eksponatów pozyskanych zobaczyć będzie można się także przedwojenną gazeta "Sport", w której zamieszczano aktualności dotyczące działalności klubu.

Wernisażowi towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie.
Wystawę oglądać będzie można do końca roku. Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.

18 lipca - 30 września 2022, godz. 13:00

Wstęp wolny

17 września - 17 października 2022

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Dwie tancerki Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni były finalistkami programu: