• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania"

Zapraszam na otwarcie wystawy czasowej "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania", której wernisaż odbędzie się już w najbliższy wtorek, 26 lipca, o godz. 17:00 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w sali wystaw czasowych na poziomie -3.

12 maja 2024 - 4 maja 2025, godz. 11:00 - 18:00

bilety 12 zł
ulgowy 10 zł

1 sierpnia - 1 września 2024, godz. 10:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Na zasługi i konieczność pamięci o Gedanii zwrócił uwagę dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
Gedania był to klub powołany przez gdańskich Polaków, którym przyszło działać w bardzo trudnych warunkach. Wystawa "W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania" ma uhonorować setki tych dzielnych ludzi, a zarazem całą polską mniejszość w Wolnym Mieście Gdańsku, przywiązaną do polskości i do Rzeczpospolitej.

Na przeszło 500 m2 ekspozycji prezentowane są unikatowe eksponaty, pochodzące ze zbiorów kilkunastu osób prywatnych, których rodziny były związane z przedwojenną Gedanią, a także instytucji, takich jak: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe zbiory poświadczające sukcesy przedwojennych Gedanistów m.in. niezwykłą szkatułkę będącą nagrodą dla motocyklistów biorących udział w "Wyścigu do nieznanego celu" czy statuetkę, którą bokser Jan Bianga otrzymał za zwycięstwo w wadze piórkowej w trakcie Igrzysk Polaków z Zagranicy.

O wyjątkowości klubu Gedania, polegającej także na krzewieniu postaw patriotycznych, przypomina z kolei dr hab. Janusz Trupinda, autor scenariusza wystawy i sztandarowej monografii poświęconej KS Gedanii:
Klub Sportowy Gedania od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową. Był platformą, na której Polacy mieszkający przed wojną w Gdańsku mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę narodową, przywiązanie do barw biało-czerwonych.

Jedną z działalności patriotycznych, w którą angażowali się klubowicze, było tworzenie publicystyki. Wśród eksponatów pozyskanych zobaczyć będzie można się także przedwojenną gazeta "Sport", w której zamieszczano aktualności dotyczące działalności klubu.

Wernisażowi towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie.
Wystawę oglądać będzie można do końca roku. Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 zł
Bilety w cenie 5,00 zł do nabycia w kasach muzeum.

Opinie

Sprawdź się

Na Darze Pomorza można było zobaczyć spektakl: