stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Pustka

Tematem najnowszej wystawy w Galerii Peron Stacji Orunia jest Pustka, której wszyscy doświadczyliśmy podczas trwającej pandemii i związanych z nią lockdownów. Jest to pierwsze tak globalne wydarzenie, nie mające wcześniej precedensu w historii ludzkości. Opustoszałe ulice miast, zamknięte budynki użyteczności publicznej na całym świecie... to coś czego od roku doświadczamy, a być może będziemy jeszcze przeżywać.

9 września - 29 października 2021, godz. 18:00

Wstęp wolny
Pustka to wystawa prac dwudziestu artystów wizualnych z regionu Trójmiasta uprawiających takie dyscypliny jak: malarstwo i rzeźba (obiekt, instalacja, mała forma rzeźbiarska), wyłonionych w ogłoszonym przez Stację Orunia GAK naborze. Do wystawy nadesłano ponad 30 prac.
Artyści biorący udział w wystawie: Czesław Fankidejski, Jolanta Gmur, Tomasz Gos, Kasia Grządziela, Danka Jarzyńska, Danuta Joppek, Magdalena Król, Agnieszka Kurkowska, Mateusz Lengling, Maria Lepczak-Wysocka, Kara Lewandowska, Katarzyna C. Marciniak, Jaga Sankowska-Raftopulos, Małgorzata Stryjek, Waldemar Tłuczek, Andrzej Tuźnik, Anna Waligórska, Marek Wróbel, Paweł Wyborski, Sylwia Zdzichowska.

Kuratorka: Anna Brudzińska
Miejsce: Galeria Peron w Stacji Orunia GAK
Wernisaż: 08.07.2021 r. (czwartek) o godz. 19:00
Wystawa Pustka | 09.07. - 31.08.2021 r.

"Forma nie różni się od pustki, pustka nie różni się od formy; forma w swej istocie jest pustką, pustka w swej istocie jest formą; tak samo jest z odczuwaniem, postrzeganiem, działaniem i świadomością."
(fragment Sutry Serca)
Stan izolacji nałożony nam przez procedury sanitarno-epidemiologiczne może przynosić różne emocje - poczucie zagrożenia, alienacji, niepewności związanej z sytuacją na świecie, a także obawy o swoje zdrowie i osób nam najbliższych. Natomiast u niektórych z nas otaczająca pustka może wywoływać stan odcięcia od dotychczasowej aktywności i sposobność wędrówki do wewnątrz... Jako forma podróży i praktyki duchowej, będącej pewnego rodzaju antidotum na trudną rzeczywistość.
U artystów ten czas alienacji może stawać się również czasem na realizację zaległych projektów czy też wyciszenia - "pustyni", kiedy następuje "opróżnianie naczynia umysłu" by zrobić miejsce na nowe idee i nowatorski sposób działania. A być może niektórzy podążyli drogą wytyczoną przez Yves Kleina, próbując w jakiś sposób uchwycić i zobrazować pustkę? Na wystawie
w Galerii Peron artyści dzielą się własnymi, lecz i po części wspólnymi doświadczeniami zetknięcia się z pustką, poprzez prezentację swoich prac powstałych w tym wyjątkowym czasie.

* Sutra Serca - jedno z najważniejszych dzieł nauki zen sprzed półtora tysiąca lat.


Szary prostokąt. U góry biały napis wielkimi literami PUSTKA. W prawym dolnym rogu biały napis Galeria Peron. W lewym dolnym rogu dwa jasno szare kwadraty]

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która z instytucji jest posiadaczem największej kolekcji urn związanych z kultem ognia?