stat

Wystawa "Oblicza Wojny"

Zaprasza na wystawę "Oblicza wojny - polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945" o polskich okrętach podwodnych "Sęp", "Ryś" i "Żbik" internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 r., zorganizowaną we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie.

13 lutego - 31 grudnia 2021, godz. 11:00 - 18:00

Wystawa skupia się na losach ludzi - członków załóg, rzuconych w obce środowisko, bez znajomości języka czy kultury Szwecji. Przygnębieni przegraną kampanią wrześniową, zmuszeni bezczynnością do organizowania sobie czasu wolnego, a do tego zobligowani przez nasze Kierownictwo Marynarki Wojennej w Londynie do niepodejmowania ucieczki, poczuli się odrzuceni. Wielu z nich rwało się do walki, jednak internowanie wiązało się z przebywaniem w dozorowanych obozach. Z biegiem czasu Polacy zaczęli brać udział w życiu lokalnej społeczności, we wspólnych zabawach, uroczystościach, potańcówkach. Szwedzi otoczyli opieką i życzliwością samotnych marynarzy, łagodząc dojmujące uczucie samotności, tęsknoty za bliskimi i krajem. Pojawiły się polsko-szwedzkie małżeństwa, wielu z internowanych Polaków pozostało w Szwecji na stałe, podejmując pracę zawodową jeszcze w czasie internowania.

To o tym właśnie jest ta wystawa - o tęsknocie, smutku, frustracji, ale także o radościach i życiu wśród Szwedów... Liczne zdjęcia z albumów fotograficznych internowanych marynarzy pokazują nam całe spektrum emocji i atmosferę tamtych lat. Zwiedzający mogą zapoznać się z postacią starszego marynarza Zdzisława Piechockiego, radiotelegrafisty z ORP Żbik internowanego w Szwecji oraz eksponatami z okrętów podwodnych OORP "Sęp" i "Ryś". Bliźniacza wystawa została otwarta w Muzeum Morskie w Karlskronie. Obie wystawy różnią się formą i doborem eksponatów, ale zawartość merytoryczna pozostaje taka sama. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i poznania losów naszych podwodników!

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?