• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa ORP Grom w 70. rocznicę zatopienia

Wystawa organizowana przez Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z "Magazynem Nurkowanie" i Klubem Marynarki Wojennej "Riwiera", prezentuje historię polskiego niszczyciela ORP Grom od czasu jego budowy, przez udział w II wojnie światowej i zatonięcie, po prezentację wyników pierwszej polskiej ekspedycji podwodnej Mirosława Standowicza na wrak okrętu.

W tym roku mija kolejne, siódme już, dziesięciolecie od zatonięcia w fiordzie Rombakken niszczyciela ORP Grom. Okręt doczekał się licznej bibliografii, o jego losach pisali w zasadzie wszyscy uznani historycy morskich dziejów Polski. Dotychczasowe opracowania opierają się na meldunku dowódcy
i relacjach ocalałych członków załogi, którzy na ratowanie swojego życia i zapamiętanie wydarzeń mieli niespełna 3 minuty i w tym czasie byli bezsilnymi świadkami śmierci swoich kolegów uwięzionych w tonącym kadłubie. Zginęło 59 członków załogi, w tym II oficer mechanik okrętu por. mar. Aleksy Leszek Krąkowski, 14 podoficerów starszych, 21 podoficerów młodszych oraz 23 marynarzy.

Odkrycie wraku w 1985 roku, dostarczyło nowych informacji o rodzaju uszkodzeń okrętu, decydujących o jego zatopieniu. 20 października 1986 roku dla Muzeum Wojny w Narwiku wydobyto kolumnę z kompasem z ORP Grom. Głębokość zalegania wraku czyni go trudnodostępnym dla ekip prowadzących badania archeologiczne.

Wystawa składa się z dwudziestu plansz, na których zaprezentowane zostały fotografie i inne materiały archiwalne związane z przebiegiem służby okrętu. Kuratorem wystawy jest Lech Trawicki (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni). Projekt plastyczny wykonał Krzysztof Godlewski.

Wystawa czynna jest od 7 do 12 maja,
od pon. do pt. w godz. 8.00- 15.00
oraz w sob. i nd. na życzenie.
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Urodzony w Gdyni satyryk, współtwórca teatru Bim Bom, i komentator rzeczywistości. O kim mowa?