• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Wystawa Niebiański Dysk z Nebry

Niebiański Dysk z Nebry to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia, wpisane na listę "Pamięć Świata" UNESCO. Ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych. Daje nam wgląd w wiedzę o świecie i religię naszych przodków sprzed 3600 lat. Od czerwca 2023 roku ultrawierną kopię bezcennego Dysku z Nebry będzie można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Oryginalny Dysk należy do zbiorów niemieckiej instytucji Landesmuseum Für Vorgeschichte Halle (Saale). Stamtąd też pochodzi kopia wypożyczona na wystawę w Gdańsku. Przedmiot odwzorowano z taką dbałością o szczegóły, że tylko znawca byłby w stanie odróżnić go od autentyku.

Historia odkrycia Dysku z Nebry jest sensacyjna. W 1999 roku zabytek został wyrwany z ziemi przez poszukiwaczy skarbów. Po spektakularnym pościgu za rabusiami, w 2002 roku brązowy skarb trafił wreszcie do Krajowego Muzeum Prehistorii w Halle (Saale). Od tamtej pory Dysk inspiruje badaczy różnych dyscyplin, poruszając też wyobraźnię twórców popkulturowych, którzy doszukują się w nim właściwości magicznych lub dowodów na kontakty ziemian z przybyszami z obcych planet...Niebiański Dysk z Nebry przedstawia 32 gwiazdy, półksiężyc i pełnię księżyca lub słońce. Dwa łuki horyzontu obramowują obraz po obu stronach. Złota blacha z długimi rowkami ma inny kolor i jest mocniej wygięta; interpretuje się ją jako barkę słoneczną. Między horyzontami pojawia się więc statek w nocnej podróży przez niebieski ocean - po raz pierwszy odnotowany jako centralny symbol mityczny w Europie.

Odkryj ten tajemniczy świat i podążaj za nami po niebiańskich ścieżkach w minione tysiąclecia!

"Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu" - wystawa czasowa

Kuratorzy: dr Regine Maraszek i Anja Stadelbacher - Landesmuseum für Vorgeschichte Halle (Saale) oraz Olgierd Felczak - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Wystawa dostępna od 2. czerwca do 1. października 2023 r.

Patroni honorowi: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego, Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  14 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
BILETY:

normalny – 14 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny dla maksymalnie 5 osób (2 osoby dorosłe i 1–3 dzieci) – 30 zł

Obywatele Ukrainy – wstęp wolny
Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy.

2 - 31 października 2023, godz. 11:00 - 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?