• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Wystawa "Skarby z ziemi wydarte"

"Skarby z ziemi wydarte". Ozdoby i narzędzia sprzed 2600 lat. Gratka dla miłośników archeologii: 4 prehistoryczne skarby, w sumie 40 zabytkowych przedmiotów. Zapinki, bransolety, naszyjniki, szpile i sierpy sprzed 2600 lat. Wszystko do zobaczenia na nowej wystawie w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Skarb - to słowo budzi emocje i przywołuje fantastyczne skojarzenia. Oznacza cenne rzeczy; takie, które warto zabezpieczyć, a czasami nawet ukryć przed innymi. Kto nigdy nie marzył o odkryciu skarbu? Kto nie pragnął zostać historycznym odkrywcą - tym pierwszym, który znajduje coś niezwykłego, niepowtarzalnego, jedynego w swoim rodzaju?

Dla archeologów skarbem jest odkrycie przedmiotów schowanych w ziemi tysiące lat temu.
Wystawa "Skarby z ziemi wydarte" przedstawia prehistoryczne wyroby z brązu i żelaza. Zostały one odkryte w rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły, w okolicach Kobiernic i Porąbki. Tam w latach 2019-2021 archeolodzy z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej prowadzili badania terenowe. I właśnie z Bielska-Białej przyjechała do Gdańska nowa wystawa czasowa.

Archeologiczne skarby można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek od 7. marca do 23. czerwca 2024 roku. Wystawa składa się z 40 przedmiotów - ozdób i narzędzi - datowanych na czasy wczesnej epoki żelaza (750-400 r. p.n.e.).

Co ciekawe, naukowcy zbadali, że niektóre z tych przedmiotów zostały wytworzone na Pomorzu. Na południe trafiły najprawdopodobniej wskutek wymiany handlowej. To pokazuje, że już w czasach prehistorycznych kontakty różnych społeczności sięgały daleko, a Beskidy były miejscem krzyżowania się wpływów Północy i Południa.

Wystawa jest pełna ukrytych ciekawostek. Na przykład żelazne kęsy (zwane fachowo grzywnami dwupiramidalnymi), choć wyglądają niepozornie, należą do rzadkich znalezisk. W całej Europie Środkowej archeolodzy znaleźli zaledwie 10 takich kęsów. We wczesnej epoce żelaza miały one z pewnością wielką wartość - sam surowiec był bardzo cenny. Podobne przedmioty pojawiały się też w czasach późniejszych, od dominacji Celtów aż do władania Rzymian.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  14 zł
 • Bilet ulgowy
  10 zł
BILETY
normalny – 14 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny dla maksymalnie 5 osób (2 osoby dorosłe i 1–3 dzieci) – 30 zł

Obywatele Ukrainy – wstęp wolny
Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wystawy.

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Kolonia Artystów w latach 2015-2018 funkcjonowała pod nazwą: