• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa Made in Britain

Made in Britain to multidyscyplinarny projekt prezentujący na dwóch wystawach sztukę brytyjską, która dosłownie została wytworzona w Wielkiej Brytanii w XXI wieku. Na wystawie, której kuratorami są Ann McNay, Małgorzata Ruszkowska-Macur i Robert Priseman zostaną pokazane 132 prace reprezentujące malarstwo, rysunek i grafikę ze zbioru The Priseman Seabrook Collection.

13 października - 10 grudnia 2023

26 maja - 31 grudnia 2023

Gdynia,
Wstęp wolny
W ramach projektu odbędzie się kilka wydarzeń towarzyszących - konferencja naukowa w PATIO Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zajęcia i warsztaty edukacyjne oraz katalog wystawy Made in Britain.

Wystawa Made in Britain jest pierwszą w Polsce prezentacją niezwykle ciekawej prywatnej kolekcji The Priseman Seabrook Collection. Robert Priseman i jego żona Ally Seabrook zaczęli ją tworzyć w 2014 roku. Świadomi renesansu tradycyjnego środka wyrazu, jakim jest malarstwo, wybrali właśnie tę dziedzinę sztuki jako fundament własnej kolekcji. Skupili się na sztuce tworzonej w Wielkiej Brytanii od 2000 roku, niemniej w odniesieniu do grafik, rysunków i akwareli rozszerzyli kryterium czasu powstania dzieł o XX wiek. W rezultacie powstała kolekcja będąca ciekawą prezentacją aktualnych tendencji i postaw artystycznych brytyjskich twórców.

O tym, jak wyjątkową wartość mają dzieła wchodzące w skład kolekcji, świadczą nazwiska i talent ich twórców. Tracey Emin - nominowana do Nagrody Turnera, jedna z dwóch pierwszych kobiet z tytułem profesorki rysunku w Royal Academy od Art oraz jedną z najbardziej wpływowych kobiet Wielkiej Brytanii. David Hockney - członek Royal Academy of Art, w latach 60. związany z ruchem pop-art, uważany jest za jednego z najbardziej znaczących artystów brytyjskich. Alisson Pilkington - malarka, która znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych i ekscytujących twórców początku XXI wieku, przedstawionych przez Kurta Beersa w jego obszernej książce 100 Artists of Tomorrow. Ehryn Torrel, Marry Webb, Paula McArthur, Nicholas Middleton i Simon Burton to laureatki i laureaci międzynarodowych konkursów, zdobywczynie i zdobywcy nagród na międzynarodowych wystawach. Cathy Lomax jest nie tylko malarką zainteresowaną symboliką kultury masowej, ale także wraz z Alexem Michonem prowadzi uznaną Transition Gallery.

Wiele prezentowanych prac sytuuje się na pograniczu abstrakcji i figuracji, w innych odnajdziemy połączenia malarstwa, fotografii, kolażu z techniką 3D. Niektóre prace świadczą o tym, że już sam wybór środków i formy był częścią procesu twórczego, refleksją nad malarstwem jako medium. Philip Tyler skupia się na wzajemnej relacji między materią obrazu a jego potencjałem w kreowaniu iluzji. Ian Andrews i Paul Galyer znajdują inspiracje w pracach dawnych mistrzów, prowadzą dialog z narracjami z przeszłości. Na rozważaniach nad ludzkim doświadczeniem, intymnością i bliskością w relacjach koncentruje się twórczość Ruth Callland, Jeffreya Dennisa oraz Silvi Jacobi - artystów, którzy wykorzystują fotografię historyczną oraz dokumenty z archiwów rodzinnych i poddają je estetycznej transformacji. Susie Hamilton szkicuje sceny z życia i sprowadza ludzkie postaci do istot zmutowanych. Dla Enzo Marry'ego ważna jest tekstura, która nadaje jego obrazom dodatkowego wymiaru. Prawie wszystkie prace Phila Illingwortha są eksperymentalne. Artysta stara się przesuwać granice definicji dzieła malarskiego - wykorzystuje różne techniki, bawi się skalą i formą, aby, jak mówi, "malować w ulubionym 3D".

Made in Britain

David Ainley, Iain Andrews, Amanda Ansell, Louis Appleby, Richard Baker, Karl Bielik, Claudia Böse, John Brennan, Julian Brown, Simon Burton, Ruth Calland, Emma Cameron, Simon Carter, Maria Chevska, Jules Clarke, Wayne Clough, Ben Coode-Adams, Ben Cove, Andrew Crane, Lucy Cox, Pen Dalton, Alan Davie, Jeffrey Dennis, Lisa Denyer, Sam Douglas, Annabel Dover, Natalie Dowse, Fiona Eastwood, Nathan Eastwood, Tracey Emin, Geraint Evans, Paul Galyer, Pippa Gatty, Terry Greene, Susan Gunn, Susie Hamilton, Alex Hanna, David Hockney, Marguerite Horner, Barbara Howey, Phil Illingworth, Kelly Jayne, Linda Ingham, Andrew Litten, Matthew Krishanu, Bryan Lavelle, Cathy Lomax, Paula MacArthur, Enzo Marra, David Manley, Monica Metsers, Nicholas Middleton, Keith Murdoch, Andrew Munoz, Paul Newman, Stephen Newton, Gideon Pain, Andrew Parkinson, Mandy Payne, Charley Peters, Ruth Philo, Alison Pilkington, Narbi Price, Robert Priseman, Freya Purdue, James Quin, Greg Rook, Katherine Russell, Stephen Snoddy, Ben Snowden, David Sullivan, Harvey Taylor, Molly Thomson, Ehryn Torrell, Judith Tucker, Philip Tyler, Julie Umerle, Mary Webb, Fionn Wilson, Sean Williams

Program wydarzeń towarzyszących wystawom

14.03.2019
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24
Godz. 18.00 - wernisaż wystaw z udziałem właściciela kolekcji Roberta Prisemana

15.03.2019
PATIO Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, ul. Targ Węglowy 6 https://patioasp.pl
Godz. 10.00-15.00 - panel dyskusyjny, moderatorka Anna McNay
Godz. 15.30-16.30 - wykład mistrzowski dla studentów w Audytorium ASP
(tłumaczenie symultaniczne)

16.03.2019
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24
Godz. 13.00 - oprowadzanie kuratorskie po obu wystawach (szczegółowy termin wkrótce na Fb i www.mng.gda.pl)

21.04.2019
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24
Dzień Wolnej Sztuki z udziałem pięciu obiektów wybranych z obu wystaw. Zapraszamy na rozmowę uczestników z kuratorkami

maj 2019
Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24
Oprowadzania kuratorskie, warsztaty fotograficzne, lekcje muzealne (szczegółowe terminy wkrótce na Fb i www.mng.gda.pl)

9.06.2019
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24
Godz. 16.00 - finisaż wystawy

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego
Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce

Współorganizatorzy:
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
British Council
Gdański Klub Biznesu

Opinie

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?