stat
Impreza już się odbyła

Wystawa "...Która była" - Obchody Sierpień' 80

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w związku z czterdziestą rocznicą Sierpnia 80. Prezentujemy na niej dzieła zarówno z okresu powstania "Solidarności", jak i późniejsze, w których artystki i artyści odwołują się do jej idei.

Na wystawie nie pokazujemy wizerunków historycznych postaci ani reprezentacji głośnych wydarzeń. W jej centrum znajdzie się słowo i znak utożsamiane ze wspólnotą i nadzieją na lepszy, bardziej sprawiedliwy świat. Od czasu Sierpnia 80 słowo "Solidarność" i przypisany mu znak silnie zapisały się w społecznej świadomości i nabrały symbolicznego znaczenia. Odwołując się do słowa i znaku oraz przekształcając je, artystki i artyści ukazują ewolucję samej idei solidarności. Poprzez modyfikacje znaku zwracają uwagę na rozpad wspólnoty powstałej w określonym momencie historycznym. Wspólnoty nadal obecnej w zbiorowej pamięci, idealizowanej, lecz coraz bardziej wyobrażonej niż prawdziwej.

Autorzy prac:
Bogna Burska i Magda Mosiewicz z udziałem zespołu Nagrobki i Macieja Salamona
Jerzy Janiszewski
Jacek Niegoda
Hanna Nowicka-Grochal
Ewa Partum
Wilhelm Sasnal
Marek Sobczyk
Piotr Uklański
Agata Zbylut

Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej, która jest depozytem złożonym w MNG oraz z publicznych i prywatnych kolekcji sztuki w Polsce.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w ramach projektu NOMUS Nowe Muzeum Sztuki.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    1-20 zł
Normalny – 15 zł
Ulgowy – 10 zł
Rodzinny – 20 zł
Dzieci i młodzież 7-26 lat – 1 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?