• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Helena Modrzejewska (1840-1909)

Relacja z imprezy

21 listopada - 21 grudnia 2022

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 - 30 listopada 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wystawa Helena Modrzejewska ( 1840-1909 )

Godziny otwarcia:
10-17 wtorek - niedziela
12-19 czwartek ( 1.06 - 31.08 )

Ceny biletów:
normalny - 10 zł
ulgowy - 6 zł
rodzinny - 18 zł
grupowy (min. 10 osób)
- grupy szkolne - 3 zł/os.
- grupy wycieczkowe - 6 zł/os.

Wystawa czynna od 26 czerwca do 26 września 2010 r.

Wystawa Helena Modrzejewska (1840-1909). Ze zbiorów archiwalnych Instytutu Sztuki PAN zorganizowana została w ubiegłym roku, w setną rocznicę śmierci wybitnej artystki. Pokazano ją w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Merytorycznie ekspozycję przygotowała Anna Jędrzejczyk (IS PAN), aranżację zaprojektował Przemysław Klonowski.

Eksponaty w większości pochodzą ze zbiorów historyka teatru, Mieczysława Rulikowskiego, którego archiwum zakupione zostało po wojnie przez Instytut Sztuki PAN. Zróżnicowany charakter archiwaliów umożliwił zaprezentowanie Modrzejewskiej jako aktorki i osoby prywatnej. Gdańska ekspozycja wzbogacona została o unikatowe pamiątki pochodzące ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Niezwykle interesujące są fotografie artystki, przedstawiające ją w rolach, które lubiła i które uczyniły ja sławną. Warto wiedzieć, że Modrzejewska była jedną z największych w swojej epoce propagatorek dzieł Szekspira.

Zagrała w jego dramatach 18 ról po polsku i angielsku, m.in. Porcję w "Kupcu weneckim", Ofelię w "Hamlecie", Rozalindę w "Jak wam się podoba", Konstancję w "Królu Janie". Ważna w jej karierze była także rola Adrianny Lecouvreur, tytułowej bohaterki sztuki E.Scribe'a i E. Legouvégo. Właśnie jako Adrianna podbiła Warszawę w 1868 r. oraz zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych.

Unikatowymi pamiątkami z okresu występów Modrzejewskiej w zespole Warszawskich Teatrów Rządowych są: egzemplarz reżyserski, a zarazem scenariusz Hamleta z 1871 r. oraz rozprawka Aktor, napisana przez aktorkę po premierze Hamleta i stanowiąca swego rodzaju credo artystyczne.

Przedstawione na wystawie albumy, szkice, rysunki, akwarele, projekty kostiumów, karykatury, wierszyki, rozprawki, teksty publicystyczne a także wspomnienia świadczą o wszechstronnych zainteresowaniach i uzdolnieniach artystki. Zbiór listów pisanych na papeterii oznakowanej inicjałami, pozwala poznać życie prywatne i osobowość Modrzejewskiej.

Warto zwrócić także uwagę na znakomicie zachowane kostiumy sceniczne, pochodzące ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie - płaszcz , uszyty z aksamitnej tkaniny w turkusowym odcieniu do roli Adrianny Lecouvreur oraz koszulę z białej krepy do roli Lady Makbet.

Cennymi eksponatami są także rzeczy osobiste artystki, m.in. dwa szale - atłasowy i szyfonowy ze złotą nicią, kaszmirowa chusta, koronkowe dodatki do strojów, bransoletka z agatami i turkusami, etui oraz szylkretowy wachlarz z monogramem "H.M.".

Jednym z najciekawszych eksponatów jest srebrny wieniec laurowy ofiarowany Helenie Modrzejewskiej przez Stanisława Wyspiańskiego w 1901r. Dołączona do niego szarfa z jedwabnego rypsu ozdobiona jest napisem: "Helenie Modrzejewskiej/Stanisław Wyspiański/ Lwów dnia 4ego lipca/1901" oraz cytatem z Warszawianki: "Sławie, sławie, sławie służ". (na podstawie tekstu Anny Jędrzejczyk)

Opinie

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?