Impreza już się odbyła

Wystawa Barbary Kruszewskiej - Obierki

Wydarzenie w ramach

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na Wystawa Barbary Kruszewskiej - Obierki(Korzenna 33/35)
Wernisaż 8 grudnia godz. 18.00  
Wystawa czynna do 8 stycznia 2017 r., w godz. 10.00-18.00

21 stycznia - 28 lutego 2021

Gdańsk,
Wstęp wolny

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
Basia Kruszewska to znana postać w trójmiejskich kręgach artystycznych. Ukończyła gdańską PWSSP pod kierunkiem profesora Witolda Janowskiego. Wkrótce po studiach odkryła nową i do dzisiaj trwającą pasję swego życia, czyli dobre jedzenie. Już w latach 70., pod wpływem jednej z amerykańskich artystek, zaserwowała gościom w gdańskim Żaku "pomalowane jedzenie", zaskakując ich czerwonym chlebem i groszkiem oraz zielonymi schabowymi. Jak sama podkreśla, skrzydła rozwinęła w sopockim Sfinksie. Odpowiadała za kulinarną oprawę Balu na Gruzach, pamiętnej inauguracji działalności klubu, jak i kolejnych imprez realizowanych w tym wyjątkowym miejscu. I tak weszła na ścieżkę, którą podąża do dziś. To charakter Sfinksa dodał jej odwagi do robienia rzeczy nietuzinkowych i eksperymentów na pograniczu sztuki kulinarnej, teatru, malarstwa.

Kruszewska jest też autorką bardziej tradycyjnych, choć nie mniej skromnych w formie, aranżacji. Wśród licznych realizacji, przygotowywała m.in. bankiety w Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, których motywy przewodnie inspirowane były dziedzictwem naszego regionu, a stoły zdobiły m.in. wypożyczone arcydzieła gdańskiego bursztyniarstwa czy przywieziony z plaży piach. Te nietypowe rekwizyty są jej kolejnym znakiem rozpoznawczym. Każda przygotowana przez nią uczta cieszy nie tylko oczy ale również podniebienia, co jest bardzo istotne dla artystki, która jak sama mówi " nie ufa kucharzom, wiec sama gotuje".

Gotowała m.in. dla Czesława Miłosza podczas jednej z jego wizyt w Gdańsku. Prowadziła również własną restaurację, gdzie odbywał się Teatr Gotowania, podczas którego spotykający się artyści opowiadali o własnych światach kulinarnych. W Galerii NCK artystka uraczy odwiedzających Ratusz gości serią rysunków pod swojsko brzmiącym tytułem "Obierki". Nie byłaby oczywiście sobą, gdyby nie zadbała o wyjątkową aranżację tego wydarzenia...

Wystawa odbywa się w ramach Festiwalu "Metropolia jest Okey"

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?