• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykroczenie - Jan Buczkowski

26 kwietnia - 6 czerwca 2024

Gdańsk, ul. Jana z Kolna 11
Wstęp wolny

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Piotr Laskowski wraz z Artystą mają zaszczyt zaprosić na wystawę Jana Buczkowskiego "Wykroczenie",
do Galerii-pl w Gdyni przy ul. Abrahama 27A tel 504.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 26 maja, o godz. 19:00.

Wystawa czynna do 30 czerwca, od poniedziałku do niedzieli po uprzednim umówieniu telefonicznym pod nr telefonu 504 339 568.

Trzy obrazy - trzy rzeczywistości. Skonstruowane przez farbę i pozornie zamknięte w czworoboku blejtramu. A jednak wykraczające poza dwuwymiarowość - obrazy a może przestrzeń stworzona kolorem?

Konstrukcja, farba i pewnego rodzaju wielowymiarowość to najważniejsze cechy obrazów Jana Buczkowskiego. W tym przypadku konstrukcja to przede wszystkim zestawienie kolorystyczne, układ plam - śladów pędzla, których wielkość i rozłożenie wprowadzają ruch i dynamikę w obrazie. Zaś ich scentralizowanie, czy dyslokacja, stwarza efekt, z jednej strony zamknięcia, ograniczenia, a z drugiej wprost przeciwnie - wykroczenia.

Każdy z nich został skomponowany w inny sposób. Jeden na zasadzie spirali, z wyraźnym punktem centralnym, wciągającym oglądającego w siebie. Drugi horyzontalny, wolny, otwarty, wylewający się w przestrzeń i trzeci, połączenie tych obu, chłodny, geometryczny. Użyte kolory korespondują ze sobą. Artysta, grając z płaszczyzną obrazu, posługuje się określoną paletą barw. Przemienia je, konstruuje na nowo. Raz pozwala zabrzmieć czerni, raz żółć i pomarańcz anektują płótno dla siebie.

Konsekwentne posługiwanie się kolorem i formą śladu pędzla, pozwala na stworzenie przepełnionego energią czegoś, co dla wygody nazywamy obrazem. Geometryczność, konstrukcja a nawet perspektywa prowokuje optyczny udział w napełnionej światłem i rzeczywistości. Wielowarstwowość, użycie \'przebłysków\' doprowadza powierzchnię do drgania, a nasycenie kolorów jeszcze zwiększa wrażenie energii wykraczającej poza płaszczyznę. Właściwie to co jest namalowane jest tylko preludium tego, co znajduje się poza obrazem. Jest zaproszeniem do wejścia w inną swoistego rodzaju nadrzeczywistość.

I właśnie to świadome wykroczenie, wyjście poza zadaną płaszczyznę jest nie tylko motywem spójnym tych trzech, wybranych przez artystę obrazów ale też dokładną ilustracją jego poszukiwań nad wyrażeniem tego co niewyrażalne, niewidzialne. Tego co można tylko doświadczyć obcując z obrazem. Kiedy widzenie przedmiotowe i widzenie formalne wspomagają się w osiągnięciu oglądu wyższego porządku niż praktyczne doświadczenie wzrokowe.

Jan Buczkowski urodził się w 1961 r. w Chmielu koło Lublina. W latach 1981-1986 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1988 r. pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W latach 1995-2003 współtworzył Galerię Koło w Gdańsku.

Informacja o biletach

Wstęp wolny po wcześniejszym telefonicznym umówieniu zwiedzania.

Opinie

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?