• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenia wokół wystawy Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua

Zapraszamy Państwa na niedzielne spotkanie ze współkuratorami wystawy Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua. 8 maja Teresa Tylicka i dr hab. Jacek Tylicki opowiedzą o wystawie ze swojej perspektywy.

maj 18

sobota, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Tego dnia odbędą się dwa osobne wydarzenia:

godz. 14.00-15.00 Wykład Gdańszczanin w Toruniu. Pastor Johann Jacob Haselau i jego kolekcja 

Pastor Johann Jacob Haselau był jedną z najbardziej znanych postaci w toruńskim środowisku intelektualnym XVIII wieku. Urodził się w Gdańsku, jednak w wieku 27 lat musiał opuścić miasto, aby objąć obowiązki zawodowe i pozostał w Toruniu już do śmierci.

Był wykształconym humanistą i bibliofilem, zgromadził imponująca kolekcję map, rysunków i rycin przedstawiających widoki europejskich miast. Swój zbiór polecił połączyć w atlas, złożony obecnie z czterech tomów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Toruniu. Znalazła się w nim także seria 50 widoków Gdańska Matthäusa Deischa. Dzięki niej pastor mógł wracać pamięcią do, jak sam wspominał w swoich notatkach, ukochanego miasta, którego konieczność opuszczenia nie obyła się ,,bez wylewania częstych łez. Album, zawierający gdańskie dokumenty ikonograficzne i kartograficzne, w tym serię rycin Matthäusa Deischa, jest prezentowany na wystawie Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua.
 
godz. 15.20-16.20 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Powrót do domu. Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Haselaua.

Wystawa prezentuje bezcenną serię graficzną 50 widoków Gdańska stworzoną przez grafika Matthäusa Deischa i rysownika Friedricha Lohrmanna. Ukazane w niej przedstawienia miasta są do dzisiaj niewyczerpanym źródłem wiedzy o XVIII-wiecznym Gdańsku i jego mieszkańcach. Ryciny i towarzyszące im rysunkowe pierwowzory pozwalają zagłębić się w świat dawnej metropolii, poznać miejsca i zakątki dziś już nieistniejące i dostrzec koloryt ówczesnych ulic.

Jednym z bohaterów wystawy jest toruński pastor Johann Haselau. Z pochodzenia Gdańszczanin, humanista i bibliofil, właściciel imponującej kolekcji map, rysunków i rycin z widokami europejskich miast, wśród których znalazła się także seria 50 widoków Gdańska, gromadzona przez pastora chcącego utrwalić w pamięci obraz rodzinnego miasta. Na wystawie zobaczymy jeden z czterech tomów oprawionego przez Haselaua zbioru, zawierający gdańskie dokumenty ikonograficzne i kartograficzne, w tym serię rycin Matthäusa Deischa.

Prowadzenie: Teresa Tylicka i dr hab. Jacek Tylicki

Więcej na temat wystawy: tutaj

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- udział w wydarzeniu: wstęp w cenie biletu na wystawę
- kontakt: Ośrodek Edukacji Muzealnej, Wolontariatu i Współpracy z Publicznością, email: zapisy@mng.gda.pl, tel.: 512 034 327

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
normalny – 10 zł
ulgowy – 5 zł
dzieci i młodzież 7 – 26 lat – 1 zł
bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat – 12 zł
bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. – 6 zł
bilet 30-dniowy – 20 zł

Opinie

Sprawdź się

W którym roku gdańska publiczność miała okazję po raz pierwszy obejrzeć film "Blaszany Bębenek"?