• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybraliście operę - w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto"

Ewa Palińska
14 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Czytelnicy Trojmiasto.pl zdecydowali, że w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto" G. Verdiego, wystawione w 2019 r. na Jeziorze Bodeńskim, podczas Bregenzer Festspiele.

Walka toczyła się do ostatniej chwili, ale znamy już wyniki - w głosowaniu na operę, którą 17 lipca o godz. 20 zobaczymy podczas projekcji plenerowej w parku OruńskimMapka, 29 proc. głosów wygrał "Rigoletto" Giuseppe Verdiego - spektakl z Festiwalu Bregencji (2019), wystawiony na Jeziorze Bodeńskim. "Opera w parku Oruńskim" jest kontynuacją cyklu "Opera na Targu Węglowym", organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej od 2012 roku.Kalendarz imprez - zobacz nadchodzące wydarzenia w TrójmieścieWyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości - trójmiejska publiczność wybrała "Rigoletto" G. Verdiego. Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości - trójmiejska publiczność wybrała "Rigoletto" G. Verdiego.
Czytelnicy mieli do wyboru pięć tytułów zaproponowanych przez Jerzego Snakowskiego. Do walki stanęły: "Lohengrin" Ryszarda Wagnera z Semperoper w Dreźnie, "Otello" Giuseppe Verdiego z Royal Opera House w Londynie, "Włoszka w Algierze" Gioacchino Rossiniego z Festiwalu Rossiniowskiego w Pesaro, "Rigoletto" Giuseppe Verdiego z Festiwalu Bregencji i "Halka" Stanisława Moniuszki z Opery Nova w Bydgoszczy.

"Rigoletto" pokonuje "Halkę" na ostatniej prostejBydgoska "Halka" już na początku głosowania wysunęła się na prowadzenie i wyglądało na to, że wynik jest przesądzony. Błazen Rigoletto i tym razem jednak wyciął numer, podejmując atak na pozycję lidera przed samą metą. W rezultacie pokonał "Halkę" trzema procentami głosów, sam zdobywając ich aż 29 procent. Pozostałe propozycje zostały w tyle - na "Włoszkę w Algierze" zagłosowało 13 proc., na "Lohengrina" z Netrebko, Beczałą i Koniecznym w obsadzie 13 proc., a jeszcze mniej głosów, bo 16 proc., oddano na "Otella" z Jonasem Kaufmannem w roli tytułowej.

Z Jeziora Bodeńskiego do parku OruńskiegoPremiery na Jeziorze Bodeńskim odbywają się co dwa lata. "Rigoletto" (reż. Philipp Stölzl) to ostatnia premiera, z 2019 r. Bregencka scena na jeziorze prowokuje scenografów do tworzenia niebanalnej i spektakularnej oprawy. Nie inaczej jest tym razem - uwagę widzów skupiają na sobie ogromne ruchome elementy - dłonie oraz głowa. Co więcej, twarz przybiera najrozmaitsze wyrazy i starzeje się wraz z rozwojem akcji.

Do 2019 r. plenerowe projekcje oper organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej odbywały się na Targu Węglowym. W sobotę, 17 lipca, spotkamy się w parku Oruńskim. Do 2019 r. plenerowe projekcje oper organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej odbywały się na Targu Węglowym. W sobotę, 17 lipca, spotkamy się w parku Oruńskim.
"Rigoletto" to opera w trzech aktach. Autorem libretta jest Francesco Maria Piave, a muzykę skomponował Giuseppe Verdi. Za inspirację do stworzenia opery posłużył dramat Victora Hugo "Król się bawi" - pierwsze dzieło literackie zakazane przez cenzurę po rewolucji lipcowej, które dziś należy do klasyki podziwianej przez miłośników sztuki na całym świecie.

Zobacz też: Jedna z najsłynniejszych oper znowu w Trójmieście. Po premierze "Madamy Butterfly"

Historia z pogranicza jawy i koszmaru- "Rigoletto" to niepokojąca opowieść z pogranicza jawy i koszmaru - opowiada Jerzy Snakowski. - Historia krzywdzącej miłości i przestroga dla nadopiekuńczych rodziców. Garbaty i złośliwy błazen ukrywa przed światem swoją tajemnicę - córkę Gildę. A jest przed czym i przed kim ją strzec. Rigoletto służy zdemoralizowanemu, choć czarującemu Księciu, który twierdzi, że kobiety są zmienne i dlatego warto im odpłacać pięknym za nadobne. Czyli zdradzać je, nim one zdradzą jego. W jego erotyczne szpony wpada Gilda, a jej ojciec planuje krwawą zemstę. Tę historię, godną filmów Tarantina, Verdi przyoblekł w mistrzowską muzykę. Wspaniale buduje ona napięcie, tworzy wiarygodne portrety psychologiczne katów i ofiar, a gdy trzeba - po prostu pieści ucho słuchacza śpiewną melodią. Sam spektakl odwołuje się do poetyki cyrku i zachwyca gigantycznymi, mechanicznymi elementami scenografii zbudowanej na jeziorze.
Tę niezwykle widowiskową inscenizację "Rigoletta" będzie można zobaczyć ponownie w Bregencji latem 2021 r., a na ekranie umieszczonym przy oruńskim Amfiteatrze Orana już 17 lipca o godz. 20.

Wydarzenia

Opera w mieście / Rigoletto

opera / operetka

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (29)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Skąd nazwa statku Sołdek?

 

Najczęściej czytane