- 1 Pełna sala na benefisie prof. Januszajtisa (20 opinii)
- 2 Filharmonia zaczyna sezon (19 opinii)
- 3 Tych spektakli nie możesz przegapić (11 opinii)
- 4 Aktorki okradzione podczas spektaklu (88 opinii)
- 5 Oto najlepsza książka dla dzieci 2022 roku (26 opinii)
- 6 Recenzja musicalu "Dziewczyny z kalendarza" (42 opinie)
Wybraliście operę - w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto"
Czytelnicy Trojmiasto.pl zdecydowali, że w parku Oruńskim zobaczymy "Rigoletto" G. Verdiego, wystawione w 2019 r. na Jeziorze Bodeńskim, podczas Bregenzer Festspiele.
Walka toczyła się do ostatniej chwili, ale znamy już wyniki - w głosowaniu na operę, którą 17 lipca o godz. 20 zobaczymy podczas projekcji plenerowej w parku Oruńskim, 29 proc. głosów wygrał "Rigoletto" Giuseppe Verdiego - spektakl z Festiwalu Bregencji (2019), wystawiony na Jeziorze Bodeńskim. "Opera w parku Oruńskim" jest kontynuacją cyklu "Opera na Targu Węglowym", organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej od 2012 roku.
Kalendarz imprez - zobacz nadchodzące wydarzenia w Trójmieście
Czytelnicy mieli do wyboru pięć tytułów zaproponowanych przez Jerzego Snakowskiego. Do walki stanęły: "Lohengrin" Ryszarda Wagnera z Semperoper w Dreźnie, "Otello" Giuseppe Verdiego z Royal Opera House w Londynie, "Włoszka w Algierze" Gioacchino Rossiniego z Festiwalu Rossiniowskiego w Pesaro, "Rigoletto" Giuseppe Verdiego z Festiwalu Bregencji i "Halka" Stanisława Moniuszki z Opery Nova w Bydgoszczy.
"Rigoletto" pokonuje "Halkę" na ostatniej prostej
Bydgoska "Halka" już na początku głosowania wysunęła się na prowadzenie i wyglądało na to, że wynik jest przesądzony. Błazen Rigoletto i tym razem jednak wyciął numer, podejmując atak na pozycję lidera przed samą metą. W rezultacie pokonał "Halkę" trzema procentami głosów, sam zdobywając ich aż 29 procent. Pozostałe propozycje zostały w tyle - na "Włoszkę w Algierze" zagłosowało 13 proc., na "Lohengrina" z Netrebko, Beczałą i Koniecznym w obsadzie 13 proc., a jeszcze mniej głosów, bo 16 proc., oddano na "Otella" z Jonasem Kaufmannem w roli tytułowej.
Z Jeziora Bodeńskiego do parku Oruńskiego
Premiery na Jeziorze Bodeńskim odbywają się co dwa lata. "Rigoletto" (reż. Philipp Stölzl) to ostatnia premiera, z 2019 r. Bregencka scena na jeziorze prowokuje scenografów do tworzenia niebanalnej i spektakularnej oprawy. Nie inaczej jest tym razem - uwagę widzów skupiają na sobie ogromne ruchome elementy - dłonie oraz głowa. Co więcej, twarz przybiera najrozmaitsze wyrazy i starzeje się wraz z rozwojem akcji.
"Rigoletto" to opera w trzech aktach. Autorem libretta jest Francesco Maria Piave, a muzykę skomponował Giuseppe Verdi. Za inspirację do stworzenia opery posłużył dramat Victora Hugo "Król się bawi" - pierwsze dzieło literackie zakazane przez cenzurę po rewolucji lipcowej, które dziś należy do klasyki podziwianej przez miłośników sztuki na całym świecie.
Zobacz też: Jedna z najsłynniejszych oper znowu w Trójmieście. Po premierze "Madamy Butterfly"
Historia z pogranicza jawy i koszmaru
- "Rigoletto" to niepokojąca opowieść z pogranicza jawy i koszmaru - opowiada Jerzy Snakowski. - Historia krzywdzącej miłości i przestroga dla nadopiekuńczych rodziców. Garbaty i złośliwy błazen ukrywa przed światem swoją tajemnicę - córkę Gildę. A jest przed czym i przed kim ją strzec. Rigoletto służy zdemoralizowanemu, choć czarującemu Księciu, który twierdzi, że kobiety są zmienne i dlatego warto im odpłacać pięknym za nadobne. Czyli zdradzać je, nim one zdradzą jego. W jego erotyczne szpony wpada Gilda, a jej ojciec planuje krwawą zemstę. Tę historię, godną filmów Tarantina, Verdi przyoblekł w mistrzowską muzykę. Wspaniale buduje ona napięcie, tworzy wiarygodne portrety psychologiczne katów i ofiar, a gdy trzeba - po prostu pieści ucho słuchacza śpiewną melodią. Sam spektakl odwołuje się do poetyki cyrku i zachwyca gigantycznymi, mechanicznymi elementami scenografii zbudowanej na jeziorze.
Tę niezwykle widowiskową inscenizację "Rigoletta" będzie można zobaczyć ponownie w Bregencji latem 2021 r., a na ekranie umieszczonym przy oruńskim Amfiteatrze Orana już 17 lipca o godz. 20.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-06-15 07:10
Komu ma to sluzyc (2)
w czasach kiedy kazdy ma tv i moze w spokoju obejrzec i wysluchac w domu.
Mialoby sens gdyby to bylo na zywo (niekoniecznie to konkretne widowisko)- 12 28
-
2021-06-15 09:05
"Komu to ma służyć"
Między innymi.....kontaktom międzyludzkim.
- 6 0
-
2021-06-17 08:44
bzdura
tak, zostać w chałupie przed TV i dużo jeść i nic się nie ruszać ,
- 2 0
-
2021-06-14 12:17
Powinno być tylko dla zaszczepionych (6)
Nie można tolerować żadnych wątpliwości dla szczepień.
- 34 45
-
2021-06-14 12:38
(1)
mózg sobie zaszczep :)
- 24 16
-
2021-06-14 13:37
Hahaha
Też to chciałem napisać:D
- 11 7
-
2021-06-14 13:37
uwaga to troll, ludzie opamiętajcie się
- 6 4
-
2021-06-14 16:38
tylko dla zaszczepionych, a dla posiadających przeciwciała już nie?
Jeśli ktoś ma przeciwciała w wyniku przechorowania (po ciężkiej chorobie jest ich więcej niż po szczepieniu) to ma być również wykluczony? Niepotrzebne szczepienia ludzi, którzy mają naturalną odporność po przechorowaniu, mają na celu tylko jedno - nabijanie portfela największym koncernom farmaceutycznym.
- 3 5
-
2021-06-16 18:13
Hel
Nie licho beret masz zorany
- 0 0
-
2021-06-17 08:39
Idź być rasistą gdzie indziej! Nie dla segregacji ludzi i łamaniu informacji poufnych
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.