• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Opera w mieście / Rigoletto

Giuseppe Verdi
"Rigoletto"
Opera w trzech aktach


Operowa podróż z Bregencji do Gdańska, czyli - jak co lato - znane dzieło operowe we wspaniałym wykonaniu na jeden wieczór rozgości się w przestrzeni miasta. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na "Operę w mieście", którą zaprezentujemy na wielkim ekranie w amfiteatrze Parku Oruńskiego.

Tym razem na plenerowym pokazie zobaczymy "Rigoletta" Giuseppe Verdiego (reż. Philipp Stölzl) - inscenizacja w 2019 roku przygotowana została specjalnie na potrzeby Festiwalu Bregenckiego. To wielkie operowe wydarzenie, podczas którego wybitni reżyserzy prezentują na scenie wzniesionej na Jeziorze Bodeńskim wyjątkowe inscenizacje dzieł operowych realizowanych z towarzyszeniem orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.

Pokaz na żywo komentować będą operowy ekspert Jerzy Snakowski i śpiewaczka Jolanta Wagner.

Wybudowana na jeziorze scena prowokuje do tworzenia szalonych inscenizacji. Nieograniczona kulisami wyobraźnia reżyserów kreuje spektakle dowodzące, że opera to teatr szalony. Dzieło Verdiego świetnie wpisuje się w tę konwencję. Garbaty i złośliwy błazen Rigoletto ukrywa przed światem swoją tajemnicę - córkę Gildę. A jest przed czym i przed kim jej strzec: Rigoletto służy zdemoralizowanemu, choć czarującemu Księciu, który uważa kobiety za zmienne i dlatego odpłaca im pięknym za nadobne. Czyli zdradza, nim one zdradzą pierwsze. W jego erotyczne szpony wpada Gilda, a jej ojciec planuje krwawą zemstę. Tę historię Verdi przyoblekł w mistrzowską muzykę, która wspaniale buduje napięcie, tworzy wiarygodne portrety psychologiczne, a gdy trzeba - po prostu pieści ucho śpiewną melodią. - Jerzy Snakowski

Wieczorny pokaz poprzedzi "Opera uwolniona", czyli recital arii operowych, który rozpocznie się o 17.00 w altanie Parku Oruńskiego. Znane arie wykona Jolanta Wagner przy akompaniamencie Kwartetu Opera. Recital poprowadzi Jerzy Snakowski.

Informacja o biletach

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie zarezerwować można za pośrednictwem serwisu Evenea (https://app.evenea.pl/event/rigoletto) lub odebrać w siedzibie organizatora (Długi Targ 39/40, Gdańsk)

Opinie

Sprawdź się

Bardzo popularnym świątecznym zwyczajem na Pomorzu były niegdyś Herody. Co to takiego?