stat
Impreza już się odbyła

Wybory czerwcowe. Czy to był triumf solidarności?

WYBORY CZERWCOWE. CZY TO BYŁ TRIUMF SOLIDARNOŚCI?
termin |
4 czerwca, niedziela godz. 12.00
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2
parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w bloku wschodnim częściowo wolne wybory do parlamentu, w których mogli startować kandydaci opozycji. Komitet Obywatelski "Solidarność" walczył o 35% miejsc w Sejmie i 100% miejsc w Senacie. Ostatecznie uzyskał 161 mandatów w Sejmie (wszystkie możliwe) i 99 w Senacie (na 100 możliwych). Po latach historycy ciągle żywo dyskutują o przyczynach i znaczeniu druzgocącego zwycięstwa Solidarności. Czy był to triumf idei, która w sierpniu 1980 roku legła jako fundament pod narodziny Solidarności? Jaki wpływ na wybór Tadeusza Mazowieckiego na pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego premiera w całym bloku wschodnim mieli: Lech Wałęsa, Lech i Jarosław Kaczyńscy czy Adam Michnik? Co wspólnego z tą przełomową datą ma... Gary Cooper? Serdecznie zapraszamy 4 czerwca, w 28 rocznicę wyborów czerwcowych. W tle wyjątkowa sceneria - wystawa stała.

oprowadza | Adam Cherek
Historyk i archiwista z zacięciem organizacyjnym, bo poukładany jak ekonomista (absolwent technikum ekonomicznego) i zdyscyplinowany jak marynarz (po rocznej zasadniczej służbie na flagowym okręcie, niszczycielu rakietowym ORP "Warszawa"). Urodził się w Tczewie. W ramach badań prowadzonych na potrzeby pracy magisterskiej odbył ok. 40 wywiadów z posłami tzw. Sejmu kontraktowego i osobami związanymi z ówczesnym parlamentem, w tym m.in. z premierem Tadeuszem Mazowieckim. W 2009 roku rozpoczął pracę w Europejskim Centrum Solidarności i studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. Zakres jego badań obejmuje historię wyborów czerwcowych w 1989 roku i parlamentu zwanego kontraktowym (1989-1991). Interesuje się koszykówką, tae bo i podróżami. Uwielbia spacery po lesie i naturalne piwa. Ponad wszystko stawia rodzinę i przyjaciół.
 

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20 zł
wstęp | → REZERWACJA MIEJSC + bilet: 25 zł/os. (bilet normalny) lub 20 zł/os. (bilet ulgowy)

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?