Impreza już się odbyła

Wodowanie sztuk

Od maja do końca września, gdańskiej Fontannie Heweliusza akompaniują dzwony. Występuje razem z ważącym ponad siedemnaście ton carillonem Kościoła św. Katarzyny. Gdańsk to pierwsze europejskie miasto, które wykorzystuje takie oryginalne połączenie. Wieczorne pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21:45.

mar 28-30

sobota - poniedziałek, godz. 12:00

Gdańsk,
kwi 5

niedziela, godz. 19:00

Sopot,
bilety 40 zł
ulgowy 35 zł
WODOWANIE SZTUK - INAUGURACJA SEZONU

Fontanna Heweliusza to nowoczesne urządzenie, które umożliwia tworzenie różnorodnych, ciekawych wizualnie obrazów wodnych i świetlnych. Zapewnia letnie orzeźwienie oraz miły wypoczynek gdańszczanom i turystom. Do tego kameralnego widowiska, w 2016 roku, dołączył unikatowy gdański instrument - carillon Kościoła św. Katarzyny. Instrument został odbudowany w latach 1989-2006. Posiada 50 dzwonów i jest największym carillonem koncertowym w Polsce i w Europie Środkowej. Najpotężniejszy dzwon o imieniu "Katarzyna" waży dokładnie 2835 kg. Carillon posiada dwa systemy gry: automatyczny i ręczny, co czyni z niego pełnowartościowy instrument muzyczny.

Polskie Stowarzyszenie Carillonowe wraz z Muzeum Gdańska i Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną przygotowało kompleksowy program koncertów na cały sezon - od maja do końca września 2019 r. W najbliższy piątek, 10 maja dzwony Kościoła św. Katarzyny zaakompaniują fontannie po raz pierwszy. Wieczorem, o godz. 21:45, miejska carillonistka, Monika Kaźmierczak zagra na żywo utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza", autorstwa Kamila Cieślika. Utwór zwyciężył w konkursie "Fontannie bije ten dzwon" w 2016 roku.

Projekt odbywa się pod hasłem "Wodowanie Sztuk". By przybliżyć mieszkańcom ideę tego wyjątkowego duetu, autorzy projektu zapraszają także na specjalne spotkanie z fontanną i carillonem. W piątek, 10 maja o godz. 12:00 na Skwerze Heweliusza przy Wielkim Młynie stanie carillon mobilny. Carilloniści zaprezentują mieszkańcom, jak działa ten instrument - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy poznali magię instrumentu, który jest wizytówką Gdańska. Wszystkie trzy polskie carillony koncertowe znajdują się właśnie w Gdańsku. Zapraszam wszystkich zainteresowanych na spotkanie z muzyką dzwonów. Opowiem o tym, jak działa instrument - co należy zrobić, by wydobywały się z niego piękne dźwięki - mówi Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka, sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego.

W tym samym czasie, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zorganizuje gdańszczanom darmową sesję zdjęciową przy Fontannie Heweliusza. Z okazji 15-lecia Spółki, wykona chętnym przechodniom profesjonalne, pamiątkowe fotografie przy tym urządzeniu. Zdjęcia będzie można zobaczyć na blogu blizejzrodel.pl i pobrać do domowej galerii.

Jeszcze przed wakacjami, każdy majowy i czerwcowy weekend (piątek, sobota, niedziela o 21:45) będzie można usłyszeć utwór "Opowieści Fontanny Heweliusza". Muzyczne pokazy Fontanny wzbogacone zostaną także świetlną iluminacją Kościoła św. Katarzyny.

CO NOWEGO W WAKACJE?

Od roku 1999, w lipcu i sierpniu organizowany jest Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego występują najwięksi światowi wirtuozi tego instrumentu. W tym roku Festiwal wystartuje 28 czerwca i potrwa do końca sierpnia. W każdy lipcowy i sierpniowy piątek o godzinie 21:00 zagrają artyści na żywo. Do Gdańska zaproszono m.in. carillonistów z Litwy, Holandii, Francji.

Inauguracja Festiwalu będzie także okazją do rozszerzenia cyklicznych pokazów fontanny o nowe utwory.

W repertuarze pokazów specjalnych fontanny znajdą się m.in. "Echa Gdańska" Jakuba Nikiela oraz "Płynna materia" Beniamina Baczewskiego.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?