stat
Impreza już się odbyła

Władysław Lam - malarstwo

  • 12 kwietnia - 10 maja 2011,
    godz. 12:00 - 18:00

  • Gdynia, Wojewódzka 7
    Organizator: Era Art
  • wstęp wolny

Beata Polak-Pela - wystawa

10 stycznia - 3 lutego 2019, godz. 12:00 - 18:00

Wstęp wolny

Zdzisław Karbowiak - wystawa

7 stycznia - 8 lutego 2019, godz. 12:00

Wstęp wolny
Władysław Lam (1893-1984)

Malarz, grafik, pedagog, członek ugrupowań Świt, Plastyka, Awangarda i Nowa Generacja, członek Związku Polskich Artystów Grafików. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Teodora Axentowicza i Józefa Mehoffera.

Malował portrety, kompozycje figuratywne, pejzaże i architekturę. Jego twórczość przechodziła różne fazy od rozwoju od Wyspiańskiego poprzez kubizm i umiarkowany ekspresjonizm do swoistego naturalizmu, dążącego do połączenia matematycznej dokładności z naturalnością.

Ważną rolę w pracach Władysława Lama odgrywała kompozycja charakteryzująca się swobodnym kolorem podkreślonym wyrazistą linią konturu. Jego twórczość prezentowana była na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Opublikował szereg książek poświęconych rysunkowi i malarstwu. Był wykładowcą Politechniki Lwowskiej. Po II wojnie światowej wykładał na Politechnice Gdańskiej i w Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie.

Prezentowane na wystawie prace ("Meteor", "Kompozycja", Morze") należą do najciekawszych namalowanych po II wojnie światowej, gdzie faza dojrzałej twórczości zahacza wyraźnie o abstrakcjonizm.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij