• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wizje pejzażu - wystawa malarstwa Piotra Potworowskiego: wernisaż

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Potworowskiego "Wizje pejzażu", którą podziwiać będzie można do 3 czerwca.

Wystawa czynna od 13.04.2012-03.06.2012.
od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-19.00)

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci artysty PGS w Sopocie zaprezentuje wystawę "Wizje pejzażu", ekspozycję skupioną na przedstawieniu tematu krajobrazu w malarstwie Piotra Potworowskiego. Pejzaż był wielkim motywem twórczości artysty, poprzez tytuły obrazów można przyjrzeć się biografii malarza. Powojenny Londyn, Kornwalia, podróże nad Morze
Śródziemne do Hiszpanii, Włoch i Francji, krajobrazy tam zobaczone zostały później namalowane. W roku 1958 Piotr Potworowski powrócił do Polski, pierwszym obrazem, który powstał wówczas to Krajobraz z Łagowa.

Artysta odnalazł w dawno niewidzianej Ojczyźnie nie tylko natchnienie do pracy, został profesorem malarstwa na uczelniach artystycznych Poznania i Sopotu, ale także wspaniałe pejzaże, które uwiecznił na swych płótnach. Tematem jego pracy stał się nie sam pejzaż, ale konkretne miejsca - Łagów, Kazimierz nad Wisłą, Dunajec, Nidzica, Rewa, Podhale, Sopot czy rzeka Wisła. Krajobrazy tam zobaczone, naszkicowane, przemieniły się w pracowni w wspaniałe obrazy.

Nie dbał Potworowski o realizm, pociągała artystę wizja malarska. Najważniejsze zdawały się być rozstrzygnięcia pikturalne, gra kolorów, kształt figur, układ plam barwnych. Nie były to konkretne pejzaż tylko ich "wizje". Ten aspekt malarstwa Piotra Potworowskiego zostanie zaprezentowany na wystawie w Sopocie. W mieście tak bliskim artyście, które stało się tematem kilku jego prac.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych około czterdziestu dzieł artysty z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, kolekcji Krzysztofa Musiała i zbiorów rodziny artysty.

Tadeusz Piotr Potworowski należy do grona najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Urodził się w roku 1898 w Warszawie. Gimnazjum ukończył w Moskwie. Studia malarskie rozpoczął w Szkole Rysunku Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie w roku 1920, dwa lata później przeniósł się do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował w pracowni Józefa Pankiewicza. W roku 1924 wraz z grupa studentów z pracowni Pankiewicza (tworzących Komitet Paryski) wyjechał do Paryża. Nad Sekwaną kontynuował studia.

Do Polski powrócił w roku 1930. Lata trzydzieste to triumf malarzy z kręgu Komitetu Paryskiego, najpierw za granicą wystawy w Paryżu i Genewie (1930), później także w kraju. Z pierwszego przedwojennego okresu twórczości zachowały się tylko nieliczne obrazy i prace na papierze. Lata wojny spędził artysta w Szwecji i od roku 1943 w Wielkiej Brytanii, w której pozostał do 1958 roku. Po wojnie związał się z londyńskim środowiskiem artystycznym. Wystawiał w Londynie w Redfern Gallery i Gimpel Fils. Od roku 1949 pracował w Bath Academy of Art. Do Polski przyjechał ze swą retrospektywną wystawą w roku 1958 - pierwszy pokaz w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Sukces, wspaniałe przyjęcie, propozycja pracy w uczelniach artystycznych Poznania i Sopotu skłoniły artystę do decyzji pozostania. W tym czasie stworzył kilka scenografii teatralnych. Wiele wystawiał także na prestiżowych ekspozycjach - Documenta w Kassel (1959), Biennale w Wenecji (1960), 15 polish painters w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1961). Piotr Potworowski zmarł w Warszawie w kwietniu 1962 roku.

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?