Wiadomości

Wiolonczelista z Backstreet Boys i "Magnificat" Bacha na Święta

Trzy chóry i wybitni polscy śpiewacy wprowadzą nas nastrój Świąt. Na zdjęciu organizator Koncertu - Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.
Trzy chóry i wybitni polscy śpiewacy wprowadzą nas nastrój Świąt. Na zdjęciu organizator Koncertu - Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. mat. prasowe

Święta to nie tylko ścisk w hipermarketach, rytualne walenie karpia w głowę czy sączące się z wszystkich możliwych głośników "Last Christmas" grupy Wham!. Warto znaleźć czas na chwilę wytchnienia i wybrać się na koncert. Zwłaszcza, że przygotowane przez trójmiejskich artystów propozycje świąteczne zapowiadają się wyjątkowo ciekawie.Liderzy Orkiestry Kameralnej Hanseatica - skrzypek Robert Kwiatkowski i altowiolista Łukasz Lisowski przygotowali przedsięwzięcie w nieco mniejszym niż na codzień składzie, ale za to we współpracy z muzykami związanymi ze szwedzkim Malmö.

- Malmö, podobnie jak Gdańsk, to miasto hanzeatyckie. Zaproszenie do tego projektu pracujących tam artystów jest realizacją idei, która przyświecała nam od początku, gdy zakładaliśmy Hanseaticę. Oprócz tego to świetni muzycy i niezwykle ciekawe osoby! - wyjaśnia Łukasz Lisowski.

18 grudnia w Ratuszu Staromiejskim zaprezentują oni swój projekt, zatytułowany "Pavana bożonarodzeniowa". Złożą się nań utwory W. A. Mozarta, J. Brahmsa, M. Brucha, a także tytułowe pavany G. Faure i M. Ravela. Polską część składu, oprócz wspomnianych muzyków, reprezentować będzie jeszcze pianista Radosław Kurek, poza tym usłyszymy niemieckiego skrzypka Benjamina Mönnekesa, francuskiego oboistę Vincenta Tizona oraz fińskiego wiolonczelistę Samuli Örnströmera.

Każdy z członków tego kosmopolitycznego kolektywu ma za sobą edukację na prestiżowych uczelniach muzycznych, współpracę ze świetnymi orkiestrami, a nawet - tak jak Örnströmer - z ikonami popkultury, takimi jak Celine Dion czy Backstreet Boys. Myślę więc, że piątkowy koncert zapewni przybyłej publiczności miłą rozrywkę, a przygotowany repertuar pozwoli nieco się odprężyć przed walką o jak najładniejszą choinkę.

Natomiast następnego dnia, 19 grudnia w Kościele św. Mikołaja odbędzie się wielki koncert, mający w założeniu stać się inauguracją nowej tradycji realizowania podobnych wydarzeń w przyszłych latach. Zgodnie z ideą organizatora, Polskiego Chóru Kameralnego, "Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy" pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska byłby wydarzeniem powtarzalnym co roku, około tygodnia przed Wigilią, wprowadzającym w bezpośrednie obchody najradośniejszych świąt w roku. Koncerty prezentować mają repertuar klasyczny w najlepszym wykonaniu.

Wszystkie założenia znajdą swoje odbicie podczas sobotniego występu - usłyszymy fantastyczny repertuar ("Magnificat" BWV 243 i "Jauchzet, frohlocket!" - pierwsza z sześciu kantat składających się na "Oratorium na Boże Narodzenie" BWV 248 J. S. Bacha), wykonany przez najlepsze trójmiejskie zespoły (Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Olivenses) oraz wybitnych polskich solistów Anna Mikołajczyk - sopran, Ewa Marciniec - alt, Adam Zdunikowski - tenor, Wojciech Gierlach - bas), całość poprowadzi zaś Jan Łukaszewski.

Tutaj ciężko już mówić o przedświątecznej rozrywce i odprężeniu - to wydarzenie daje raczej szansę na zatrzymanie się i kontemplację, a także na refleksję nad tym, co tak naprawdę jest dla nas w świętach Bożego Narodzenia radosne. Muzyka mistrza z Lipska - człowieka głębokiej wiary, z całą pewnością będzie sprzyjała tego rodzaju przemyśleniom.

Opinie (2)

  • rytualne walenie karpia w glowe...brzmi dziwnie:)

    • 2 0

  • dobrze byloby wrocic do rytmu

    no nie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Rysownicy z Trójmiasta komentują protest
Naukowiec z Gdyni w nowej edycji "Top Model"
Gdynianin walczy o sławę w "Top Model"

Kulinaria

Co warto mieć w domowej spiżarce? Mądre zakupy
Co warto mieć w domowej spiżarce?
Bary i puby komentują obecną sytuację
Bary i puby komentują obecną sytuację

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?