• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wieczór z poezją w Riwierze

w każdy piątek (od 05.07 do 26.07.2024), godz. 19:00

Gdańsk, Pl. Solidarności
bilety 20 zł
ulgowy 15 zł
"Oficer, lekarz i ...jego pasje" czyli benefis Zbigniewa Jabłońskiego

28 listopada, Klub Marynarki Wojennej zaprasza na spotkanie z nietuzinkowym gościem, oficerem rezerwy, lekarzem i poetą Zbigniewem Jabłońskim. Podczas wieczoru fragmenty poezji zaprezentuje aktorka Beata Buczek-Żarnecka, usłyszymy koncert Chóru "Trynitatis" oraz Zespołu Wokalnego Klubu MW. Impreza rozpocznie się o godz. 16.00 w sali kolumnowej Klubu, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy !!!.

Zbigniew Jabłoński - komandor rezerwy, lekarz, poeta, pisarz, fotografik. Urodził się
w 1940 r. w Szwelicach k. Pułtuska. Dzieciństwo i młodość spędził w Mławie, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego. Dyplom lekarza medycyny zdobył w Akademii Medycznej w Gdańsku. Służył w Marynarce Wojennej. Kierował szpitalem MW w Helu, był ordynatorem w sanatorium "Bryza" w Juracie, oraz kierownikiem Poradni Przemysłowej Koga w Helu. W 1976r. pracował w szpitalu ONZ w Izmailii (Egipt).

W 1995/96 był komendantem szpitala ONZ w Naqourze (Liban płd). Był lekarzem Maratonów Morskich na Bałtyku, oraz opiekował się pływacką sztafetą Teresy Zarzeczańskiej, która jako jedyna w świecie przepłynęła wpław trasę z Kołobrzegu na Bornholm oraz Kanał La Manche.

Wydał 8 tomików poezji, a w 2008 rok powieść marynistyczną. pt. "Notatnik Głupiego Palanta". Publikował w pismach ogólnopolskich, regionalnych, branżowych, radiu i telewizji. Jego wiersze prezentowali w mediach znakomici aktorzy, m.in. Jerzy Kamas, Olgierd Łukaszewicz, Stanisław Michalski, Beata Buczek-Żarnecka.

W 2004 roku zorganizował w Gdyni ogólnopolskie sympozjum lekarzy - pisarzy pt. "Morze Twórczość Medycyna", na którym wygłosił referat tytułowy. Swoje teksty, głownie poetyckie, niektóre tłumaczone również na język angielski umieścił w Internecie w portalu: poema.art.pl w dziale "Polska Współczesna".

Kocha teatr i filmy, przede wszystkim polskie. W miesięczniku "Wiadomości Gdyńskie" pisał recenzje z przedstawień teatralnych Teatru Miejskiego i Muzycznego w Gdyni, oraz sprawozdania z Festiwali Polskich Filmów Fabularnych.

Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Pokoju ONZ (dwukrotnie), Medalem 600-lecia Helu, oraz medalem jubileuszowym za rozsławianie Helu i szczególny wkład pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców, jak również licznymi odznaczeniami resortowymi i dyplomami. Mieszka w Gdyni od 1976r., żonaty, ma dwie córki, trzech wnuków i jedną wnuczkę.

Opinie

Sprawdź się

Czy istnieje specjalna osobna nagroda przyznawana tłumaczom zagranicznych dzieł?