• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Wieczór w Teatrze Wielkim" - monodram Anny Seniuk

lip 13

sobota, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 40 zł
Kup bilet
lip 29

poniedziałek, godz. 19:30

bilety 80, 100, 120 zł
Kup bilet
Miły Teatrze Wielki, domowy teatrze,
Gdzie są filary twoje, tak pogodne zawsze?
Gdzie schody staroświeckie i złocone rampy,
Oświetlone poezją secesyjnej lampy?
Gdzie fotele pluszowe i barwne afisze,
I półmrok, w którym skrzypiec strojenie wciąż słyszę,
I kurtyna z maskami, które kryły lico
Jakichś bóstw, co na zawsze będą tajemnicą?


Pisał - trochę z przekąsem, a trochę sentymentalnie - o przedwojennym świecie artystów, śpiewaków i muzyków Stanisław Baliński w kwietniu 1943 roku w Londynie. Kilka dowcipnych spostrzeżeń miał też o widzach-melomanach.

Wieczór w Teatrze Wielkim, poemat romantyczny Stanisława Balińskiego opowiada o czasie spędzonym w operze. Poeta opisuje z humorem, trochę ironicznie, a zarazem sentymentalnie świat współczesnych mu artystów. W mistrzowskim, popisowym wykonaniu Anny Seniuk w poemacie słyszy się zachwyt nad sztuką. Teatr Wielki jest traktowany jak pewnego rodzaju sacrum, w którym ludzie targani są wachlarzem emocji od złości do szczęścia i odwrotnie.
Ten niezwykły spektakl to poetycko muzyczna opowieść o sztuce, muzyce, artystach i melomanach, ale także barwna wędrówka śladami minionej epoki i dawnej Warszawy - pełna wzruszeń i humoru.

Spektakl Wieczór w Teatrze Wielkim to uczta dla fana teatru i dobrej muzyki. Jeżeli kiedykolwiek i gdziekolwiek (Anna Seniuk prezentuje ten tekst w różnych miejscach) będzie okazja do uczestniczenia w tym wydarzeniu artystycznym, zachęcam." (fragment recenzji Katarzyny Jaroszewskiej).

START: godz. 18.00
WSTĘP: 20 zł (do nabycia w sekretariacie NCK w godz 9.00-16.00)

ANNA SENIUK - polska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Dzieciństwo spędziła w Zatorze pod Oświęcimiem, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do liceum, a następnie podjęła studia w szkole teatralnej, choć początkowo myślała o studiach z zakresu konserwacji zabytków bądź historii sztuki.

W 1964 ukończyła PWST w Krakowie i zadebiutowała na scenie rolą Irmy w Wariatce z Chaillot J. Giraudoux w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W latach 1964-1970 była aktorką Starego Teatru w Krakowie. Następnie wchodziła w skład zespołów Teatru Ateneum (1970-1974, 1991-2003), Teatru Powszechnego w Warszawie (1977-1982) i Teatru Polskiego (1982-1991). Od roku 2003 występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Występowała także w Teatrze Telewizji, w filmach i w licznych serialach. Niezapomnianą kreację aktorską Magdy Karwowskiej stworzyła w jednym z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych: Czterdziestolatku i Czterdziestolatku 20 lat później w reżyserii Jerzego Gruzy. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od lat 70. XX w. Do tej pory zagrała ponad 40 ról radiowych, wśród nich znalazły się także słuchowiska dla dzieci.

Otrzymała wiele nagród. W 1979 została nagrodzona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów II stopnia za kreacje aktorskie. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 1991/1992, za rolę Dulskiej w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej w Teatrze TV.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku odbył się pierwszy pokaz "Pierścienia Nibelunga" w Gdańsku?