• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Widowiskowy św. Jan po remoncie

Jakub Knera
17 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Widok na część zachodnią kościoła. U góry znajdują się planowane empory, po lewej stronie przeszklona klatka schodowa. W jednej z wersji aranżacji przed drzwiami będzie znajdować się scena, na której będą odbywać się koncerty. Widok na część zachodnią kościoła. U góry znajdują się planowane empory, po lewej stronie przeszklona klatka schodowa. W jednej z wersji aranżacji przed drzwiami będzie znajdować się scena, na której będą odbywać się koncerty.

Scena przenoszona w zależności od rodzaju i wielkości spektakli i koncertów, otwarty punkt widokowy na wieży, powiększona przestrzeń wystawiennicza i odbudowane przyległe do świątyni kamieniczki. Tak będzie wyglądał w 2011 roku kościół Św. Jana po prowadzonym właśnie remoncie.



Plan rozmieszczenia widowni i sceny w kościele św. Jana: 1) podczas mszy świętej 2) ze sceną pośrodku kościoła 3) ze sceną pod wieżą Plan rozmieszczenia widowni i sceny w kościele św. Jana: 1) podczas mszy świętej 2) ze sceną pośrodku kościoła 3) ze sceną pod wieżą
Zaprezentowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury projekt nowego Centrum Św. Jana wygląda imponująco. Za dwa lata obiekt ma szanse stać się jednym z najbardziej imponujących obiektów sakralnych, którego przestrzeń będzie wykorzystywana na potrzeby wydarzeń kulturalnych.

Przede wszystkim oczyszczone zostaną ściany i wzmocnione tynki na sklepieniu. Nowością będzie scena, która nie będzie stała tak, jak dotychczas przy prezbiterium, ale w zachodniej części, pod wieżą kościoła. Nad nią zostaną zawieszone dwie empory (małe trybuny) - dolna na potrzeby sceny i górna, prowadząca do przejścia z kościoła na wieżę. Kolejna empora znajdzie się na południowej ścianie.

Dzięki temu, że podest, na którym będą występować artyści, będzie zbudowany z małych modułów, można go będzie przenosić i instalować w dowolnym miejscu świątyni. W zależności od potrzeb, na widowni będzie mogło zasiąść od 600 do 650 osób.

- Konserwator zabytków zadecydował, że wariant ze sceną umiejscowioną w części zachodniej jest najlepszy - opowiada Iwona Berent, koordynująca konserwację kościoła św. Jana. - Przede wszystkim dlatego, że ta część jest o wiele bardziej zniszczona i można w niej przeprowadzić więcej zmian.

Mobilna będzie nie tylko scena, ale i widownia. Z nawy głównej, będzie można dowolnie wstawiać i usuwać fotele (które będą jednocześnie obrotowe w zależności od tego czy będą skierowane w stronę sceny, podczas koncertów czy w stronę prezbiterium, podczas mszy świętej).

Kościół zostanie wyposażony w sprzęt nagłaśniający i monitory LCD oraz telebimy, zawieszone w nawach bocznych, które będą wyświetlać wizualizacje na temat historii kościoła.

W w wieży kościoła powstaną pomieszczenia gospodarcze i garderoby dla artystów. Będzie do nich prowadzić oszklona klatka schodowa, która znajdzie się w północno-zachodniej części świątyni.

Dziś kościół św. Jana jest zamknięty, a jedyną okazją do zobaczenia jej wnętrza są niedzielne msze święte, które odbywają się w jego wschodniej części. Pierwszy etap przebudowy potrwa do czerwca 2011 roku. W tym czasie zostaną także zrekonstruowane kamienice na zewnątrz południowej ściany kościoła.

W planach jest już także II etap rewaloryzacji w ramach którego planowane jest stworzenie części muzealno-sakralnej. Będą w niej eksponowane dzieła sztuki, od czasów powojennych przechowywane w muzeach oraz innych kościołach w Gdańsku.

Pierwszy etap rewaloryzacji kościoła Św. Jana będzie kosztował ok. 15 mln złotych - 75 proc. tej sumy pokryje dotacja ze środków Unii Europejskiej, 25 proc. przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Miejsca

Opinie (46)

  • Kiedyś przechodząc koło świętu janu dostrzegłem muzykę...

    klimat powalał, muza była spoko - waglewski itp. Do dziś jestem pod wrażeniem, mimo, że to było.. 10 lat temu. Szkoda to miejsce zanieczyścić popkornem i dodą, plastikiem i lansem...

    • 2 1

  • Najlepiej było w NCK za Hlebowicza!!!

    Najlepsze plany przebudowy św. Jana powstały za Dyrektora Hlebowicza, najlepszego Dyrektora NCK. Również wówczas gościła tam najlepsza wystawa w historii NCK: "Portale Pamięci", która stała się przyczyną słynnego Konfliktu Gdańskiego 2002/2003.

    • 0 0

  • jako dziecko bawilam sie w tym kosciele:)pomysl fajny:)pozdrawiam

    • 0 0

  • kolejne wydawanie pieniedzy na cos co zupelnie nie jest w kosciele potrzebne

    co to jest za projekt i kogo bo nie katolikow

    • 0 2

  • ło matko boska -a co to za zdjęcie

    o la boga

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim:

 

Najczęściej czytane