stat
Impreza już się odbyła

Widowisko światło-dźwięk w Gniewinie (5 opinii)

 • Kalendarz
  4 lipca - 31 sierpnia 2010, godz. 22:00
 • Lokalizacja
  Gniewino, Wieża widokowa Kaszubskie oko
 • Bilety
  9,
  ulgowy 6 (grupy powyżej 11 osób)
paź 30

sobota, godz. 12:00

Gdańsk Ogarna
Wstęp wolny
lis 11

czwartek, godz. 10:00 - 13:00

Gdańsk
Wstęp wolny
Widowisko światło i dźwięk w Gniewinie

Kontekst
W Polsce istnieje tylko jedno stałe widowisko światło i dźwięk. Nosi tytuł "Krzyżem i mieczem" i odbywa się codziennie w sezonie letnim na Zamku w Malborku. Spektakl trwa godzinę i przedstawia losy warowni na przestrzeni wieków. Został zrealizowany w 1978 roku a głosów swoich użyczyli wybitni aktorzy tacy jak Gustaw Holoubek, Władysław Hańcza czy Piotr Fronczewski. Jednak instalacja świetlna oraz system nagłośnieniowy są już mocno przestarzałe a technika w ciągu ostatnich trzydziestu lat posunęła się bardzo do przodu. Podobne widowiska są bardzo popularne na świecie, szczególnie w Egipcie; w Europie zaś przoduje w nich Francja. Warto wspomnieć, że w Egipcie jest pięć stałych widowisk, zlokalizowane są one w najbardziej znanych miejscach Egiptu: m.in. w Luxorze i Abu Simbel. Są one odtwarzane w różnych wersjach językowych, z reguły po angielsku, francusku, często po rosyjsku i niemiecku. Co ciekawe, bilety na spektakle w arabskiej wersji językowej są dużo tańsze niż bilety na spektakle dla turystów. Ma to na celu promocję kultury i dziedzictwa narodowego we własnym narodzie. Obecnie turyście nastawieni są na szybkie, pobieżne zwiedzanie, z dużą ilością bodźców, które działają na różne zmysły. Widowiska multimedialne są doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie zwiedzających, która pozwala zachować edukacyjne i kulturotwórcze funkcje parków i ogrodów.

Widowisko światło i dźwięk w Gniewinie
Spektakl ten przedstawi historię miejsca, Kaszub a także zwróci uwagę na niezwykłe położenie Gniewina w kontekście elektrowni szczytowo-pompowej. Naturalną scenerią będzie okolica wieży widokowej "Kaszubskie oko" i taki też jest tytuł show. Widowisko składa się z trzech części. Pierwsza przedstawi miejsce jakim jest Gniewino. Zwróci uwagę na otaczający zbiornik wodny, wieżę, wydobędzie grą świateł i efektów dźwiękowych niewidoczne za dnia szczegóły. Druga opowie w sposób fabularyzowany historię okolic, począwszy od początku wieku XIII, kiedy to w Żarnowcu założono klasztor cysterski, poprzez bitwę pod Świecinem, rozwój w wieku XX aż do dnia dzisiejszego. Trzecią część stanowić będzie feria świateł i dźwięków bez fabuły, której celem będzie oczarować widzów i w spektakularny sposób zakończyć widowisko. W spektaklu wystąpią tancerze w niezwykłych świecących kostiumach przygotowanych w technologii LED. Do dźwięku dodane są wizualizacje, filmy i oświetlenie co stworzy całość widowiska. Efekty specjalne przygotowane są w rewolucyjnej technologii videomappingu, której na razie w Polsce jeszcze się nie używa, a która od niedawna jest światowym hitem. Widzowie znajdą się w centrum wydarzeń, co spotęguje efekt Dolby Surround, znany m.in. z nowoczesnych kin - multipleksów a także światła architektoniczne, i lasery. Duże wrażenie sprawi także bardzo zaawansowana, zaskakująca pirotechnika sceniczna. Narratorem jest Krystyna Czubówna. W sezonie letnim spektakl będzie odtwarzany codziennie.

Scenariusz i reżyseria: Mariusz Sławiński & Jacek Spychała

Producent: Katarzyna Spychała

Kierownik produkcji: Kuba Gorski

Narracja: Krystyna Czubówna

Muzyka: Kajetan Konieczny

Na fortepianie zagrał Czarek Paciorek

Animacje: Tomasz Dęga

Zdjęcia filmowe: Mariusz Elert

Tancerze: Natalia Król, Konstancja Raszewska, Julia Hinc, Justyna Konkol współpraca choreograficzna: Wojciech Rybakowski choreografia fireshow: Daniel Michalak Projekt kostiumów: Jola Słoma & Mirek Trymbulak

Kostiumy: Beata Cybulska

Kostiumy ledowe: InterEdu

Efekty specjalne: InterEdu & Flash Art

Lasery: Newlaservision

Światło i multimedia: Setlight

Nagłośnienie: Witosław Bociąg

Realizacja: Ryszard Siwy

Produkcja: Eventcom Sp/ z o.o.

Opinie (5) 1 zablokowana

 • Przereklamowane (3)

  Spektaktl trwa ok. 20 minut, czyli bardzo krótko (w Malborku godzinę). Efektu przesterzennego dźwięku na próżno szukać (gdzie te tylne głośniki ?), a w ogóle słabiutko nagłośnione. Videomapping to zwykły projektor, który rzuca animcję typu fraktale na biały, nieduży ekran. Zaawansowana pirotechnika sceniczna to raptem jedna petarda i kilka wybuchów ognia. Ogólnie - miernie.

  • 11 2

  • Re: Przereklamowane

   Mam takie pytanko, czy ma ktoś może muzykę z tego pokazu w Gniewinie? Chodzi o ten utwór kaszubski, Moje kaszuby czy jakoś tak ... wie ktoś może?

   • 0 0

  • dyby wogóle było reklamowane (1)

   Spktaktl może i trwa 20 min.ekran nieduży a głośników z tyłu brak lecz zrobiony jest z pasją i pomysłem. Może Ty "uczestnik" skończyłeś jakąś szkołe artystyczną i masz 10 fakultetów w tym z choreografii, scenografii, prezentacji mutlimedialnych, reżyserii i wielu innych artystycznych dziedzin, ale dla mnie człowieka prostego z centrum Polski i mojej rodziny - czyli mojej żony, która pracuje w szkole muzycznej, moich dzieci, wujostwa, tudzież innych osób z mojej rodziny ów spektakl zrobił duże wrażenie, było krótko treściwie, na temat, i przyciągało uwagę - ponadto zostawiało niedosyt i chęć powrotu do tego zjawiska. Miarą artyzmy nie jest długość spektaklu lecz ego jakość - nie myląc z możliwościami technicznymi. "Uczestnik" mocarzu zorganizu coś lepszego własnym nakładem środków czasu i umiejętności potem krytykuj.

   • 1 1

   • Do Uczestnika z centrum Polski

    Przytoczona przeze mnie opinia jest moim prywatnym zdaniem nt spektaklu. Nie oczekuję ustosunkowania się do niej i sugeruję wyrażanie krytyki literackiej nt przedstawienia a nie w stosunku do wypowiedzi innych osób. Powtórzę moją ocenę: przedstawienie nie zostało zrealizowane przez amatorów, ale przez profesjonalistów (podpisują się pod tym firmy) i w związku z tym oczekiwałbym przynajmniej zgodności rzeczywistości z zapowiedzią pisemną (efekt Dolby Surround, zaawansowana pirotechnika). Co mi się podobało ? Głos Krystyny Czubówny oraz muzyka Kajetana Koniecznego. Czego brakowało ? Synchronizacji dźwięku i światła (przecież na tym polega potęga tego typu przedstawień), dobrego nagłośnienia, videomappingu z prawdziwego zdarzenia - patrz http://www.youtube.com/watch?v=0TFAtN9Auv8
    .

    • 0 1

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku ukończono budowę gmachu Opery Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane