stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wiatr od morza. W sto lat później

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku postanowiły stworzyć wyjątkową kolekcję obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego, zebranymi w książce Wiatr od morza.

Zdarzyło się na morzu

16 listopada 2018 - 5 maja 2019, godz. 10:00 - 16:00

bilety 8 zł
ulgowy 5 zł


Wystawa: WIATR OD MORZA

Kolekcja prac pomorskich artystów i specjalne wydanie książki
Stefana Żeromskiego Wiatr od morza

Termin: wernisaż 07.10.2018, czynna: 08.10 - 11.11.2018

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów), ul. Cystersów 18 80-330 Gdańsk

Kurator: Wojciech Zmorzyński

Powstałe obrazy będą też ilustrować specjalne wydanie książki Żeromskiego, nieprzypadkowo wybranej do tego projektu. Wiatr od morza, wydany po raz pierwszy w Warszawie w 1922 roku, powstał w związku z działalnością plebiscytową pisarza na Powiślu w 1920 roku, zachwyconego polskim wybrzeżem, jego krajobrazem i historią, co pomysłodawcom projektu wydaje się interesującym nawiązaniem do obchodzonej rocznicy odzyskania niepodległości.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści - zarówno uznani twórcy, jak i młodzi artyści, dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki.

Twórcom nie narzucano ani technik malarskich, ani rozwiązań formalnych. Każdy z nich stworzył więc kompozycję we własnym stylu, posługując się oryginalnym językiem kodów, symboli i znaczeń.

Obrazy zostaną zaprezentowane na wystawie, którą od 7 października do 11 listopada 2018 roku będzie można oglądać w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Literackim katalogiem wystawy będzie specjalne wydanie opowiadań Żeromskiego, ilustrowane obrazami pomorskich artystów. Kolekcja tych obrazów trafiła do zbiorów sztuki współczesnej MNG. Wybrane obrazy znajdą miejsce w stałej galerii malarstwa Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG.

Wystawa w kolejnych latach będzie pokazywana w wielu miejscowościach województwa pomorskiego.

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

Współorganizatorzy:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada w Gdańsku

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    1-5 zł
piątek – dzień bezpłatny
normalny – 5 zł
ulgowy – 2,50 zł
dzieci i młodzież 7 – 26 lat – 1 zł
rodzinny – 10 zł
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij