• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wernisaże i wystawy na Wilno w Gdańsku

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
7 edycja festiwalu sztuki naszych wschodnich sąsiadów zaczyna się już w przyszły piątek 6.08.2010 w CSW Łaźnia i potrwa do 5.09.2010.
Muzyka, film awangardowy, pierwsze animacje, fotografia, design, instalacje dźwiękowe i performance - złożą się na program tegorocznych Dni Wilna. Po raz kolejny prezentujemy to, co w sztuce litewskiej jest ważne i ciekawe.


W ramach wystaw w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, w tym roku postanowiliśmy poszerzyć formułę i zaprezentować instalacje litewskich artystów. W ramach projektu zaprezentowane zostaną prace: Irmy Stanaitytė, Ugniusa Gelgudy, Aturasa Bumšteinasa, Sauliusa Leonavičiusa & CORO Collective (Egle Budvytyte, Goda Budvytyte, Ieva Miseviciute). Punktem łączącym wszystkie prezentacje jest ich estetyka i sposób w jaki ich autorzy "zawłaszczają" i przetwarzają uznane formy obrazowania lub twórczość innych.
W projekcie "Dwa" Irma Stanaitytė zestawia tworzone w domu ze znalezionych przedmiotów kompozycje swojego ojca z fotografiami utrzymanymi w oszczędnej, modernistycznej estetyce spod znaku "mniej znaczy więcej" . Jej praca jest wielowątkową opowieścią o ojcu, jego zbieractwie i kolekcjonowaniu, z której wyłania się pytanie o sens tworzenia i klasyczną relację artysta-dzieło-odbiorca.

Arturas Bumšteinas w swoich wideo-performance'ach reinterpretuje klasyczne dzieła awangardy. W "Bumšteinas gra Johna Baldessariego śpiewającego Sole LeWitta" artysta odtwarza muzykę z pracy John Baldessariego śpiewającego słynny manifest sztuki konceptualnej - "Sentences on Conceptual Art" Sol LeWitta. W innym "Stockhausen's Cocktail Bar wykorzystuje "Studie II" Karlheinza Stockhausena (1954) podczas przygotowania drinków.

Prace Ugniusa Gelguda pokazują chaos nocnego życia miasta. Fotografie "Grawitacja" i wideo "Grunwald" wykonane zostały w wileńskich klubach.
W serii niewielkich rozmiarów polaroidowych odbitek artysta wykorzystuje estetykę charakterystyczną dla luksusowych magazynów modowo-lifestylowych, a schemat kompozycyjne jego wideo nawiązuje do słynnego obrazu Jana Matejki.

W galerii PiTiPa juz we wrześniu zobaczymy prace artystki Severiji Incirauskaite-Kriauneviciene z serii 'Haft w metalu', która stosując technikę haftu krzyżykowego wyszywa wzory w karoserii samochodów.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury i CSW Łaźnia

Opinie

Sprawdź się

Kto jest patronem Teatru Muzycznego w Gdyni?