• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wejście w historię

Muzeum II Światowej w Gdańsku zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Wejście w historię". Tym razem zaprezentowana zostanie kurtka oficerska ks. Franciszka Pluty, kapelana Armii Polskiej w ZSRS, który w latach 1942-1946 pełnił funkcję komendanta osiedla zamieszkanego przez osierocone polskie dzieci, ewakuowane ze Związku Sowieckiego. Wydarzenie odbędzie się już najbliższy czwartek 12 października o godz. 10:00 na poziomie -1 MIIWŚ (wejście od strony pomnika rtm. W. Pileckiego).

cze 7

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 259,00 zł

29 czerwca - 14 grudnia 2024, godz. 11:15 - 12:15

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 0-12 zł
Ksiądz Franciszek Pluta (1905-1990), w latach 1936-1939 proboszcz parafii w Janowej Dolinie na Wołyniu. W październiku 1939 r. został aresztowany przez NKWD. Po ogłoszeniu "amnestii" dotarł do Buzułuku i wstąpił do Armii Polskiej w ZSRS. Tu pełnił funkcję kapelana garnizonu sztabu. W 1942 r. został mianowany komendantem i kapelanem Osiedla Dzieci Polskich w Jamnagar-Balachadi w Indiach - powstałego dzięki ofiarności i wsparciu indyjskiego arystokraty, maharadży Jam Saheba. Ksiądz pracował także jako wychowawca. Bardzo się angażował w organizację uroczystości patriotycznych. W 1946 r. w obawie przed wywiezieniem podopiecznych przez przedstawicieli władz komunistycznych, został jednym z trzech opiekunów prawnych sierot z polskiego ośrodka. Po likwidacji osiedla opiekował się swoimi podopiecznymi, organizując im wyjazdy do USA oraz zakładając w Chicago Towarzystwo Opieki nas Sierotami Polskimi w Indiach. W 1953 r. wyjechał do Kanady, gdzie kontynuował pracę duszpasterską. W 1957 r. poprowadził pierwszą po wojnie pielgrzymkę polonii kanadyjskiej na Jasną Górę. Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję delegata polskiego rządu na uchodźctwie na Kanadę.

"Wejście w historię" to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

Opinie

Sprawdź się

Który z polskich noblistów doczekał się w Sopocie upamiętnienia w postaci „własnego” kamienia?