• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Warszawa rysuje Skopje / ECS Historia

60 lat temu Skopje dotknęła wielka tragedia, po czym miasto to stało się stolicą międzynarodowej solidarności. Polaków i Macedończyków połączyła wtedy więź, o której opowiada książka - "Warszawa rysuje Skopje" (Fundacja Centrum Architektury, 2022). Zapraszamy na spotkanie z autorką tej publikacji - dr Kingą Nettmann-Multanowską, językoznawczynią, menadżerką kultury, która mieszkała w Skopje i pokochała je jak własną małą ojczyznę.

kwi 27

sobota, godz. 12:00 - 15:00

Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Ta historia ma początek 26 lipca 1963 o godz. 5.17. Skopje, ówczesną stolicę Socjalistycznej Republiki Macedonii, nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Żywioł wniwecz obrócił 65 proc. zabudowy miasta, pozostały tylko "surrealistyczne budynki o zmiażdżonych parterach, których górne piętra z kwiatami w oknach znalazły się nagle na poziomie ulicy. Złowrogo poprzesuwane kondygnacje, trzymające się wbrew wszelkim wzrokowym nawykom ładu, na przekór podstawowym prawom przyciągania ziemskiego" - bezmiar zniszczeń opisał warszawski architekt Stanisław Jankowski, który odwiedził Skopje wkrótce po tragedii.

Zginęło ponad tysiąc osób, ponad trzy tysiące odniosło obrażenia, ponad sto tysięcy straciło dach nad głową. Natychmiast ruszyła międzynarodowa pomoc, w którą zaangażowały się zarówno państwa bloku wschodniego, jak i kraje wolnego, demokratycznego świata. Skopje stało się stolicą międzynarodowej solidarności. Do opracowania koncepcji odbudowy miasta Organizacja Narodów Zjednoczonych wybrała grecką pracownię architekta i urbanisty Constantinosa Doxiadisa. Polscy urbaniści, doświadczeni w odbudowie zrujnowanej w trakcie wojny Warszawy, stworzyli wersję alternatywną, i to ich koncepcja stała się podstawą do opracowania planu rozwoju Skopje.

"Warszawa rysuje Skopje"
- to mało znana i dotąd nieopowiedziana historia wielkiego międzynarodowego sukcesu polskich urbanistów. To historia ludzi o wyjątkowych życiorysach, m.in. Stanisława "Agatona" Jankowskiego, Stanisława "Orszy" Broniewskiego, Bohdana Jastrzębskiego, Zbigniewa Galperyna, Kazimierza Marczewskiego, Juliusza Wilskiego czy Adolfa Ciborowskiego, dyrektora projektu z upoważnienia Funduszu Specjalnego ONZ, wcześniej sprawującego urząd naczelnego architekta Warszawy.

- Fascynująca, wielowątkowa książka. Jest wyrazem pasji i kompetencji autorki, która pisząc o misji warszawskich urbanistów w Skopje i o losach Macedonii Północnej, odkrywa zapomnianą solidarność Polaków z Macedończykami, więź Polski z Bałkanami. Miłością do tego kawałka ziemi zaraziła i mnie. Skopje to też nasz los, nasza Europa. Skopje to my! - podkreśla Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Na spotkanie autorskie zapraszamy w ramach trzeciej edycji cyklu ECS Historia, który zainaugurowaliśmy w 2018 roku. Rozmawiamy o najnowszej historii Polski, Europy i świata.

Gość
dr Kinga Nettmann-Multanowska
| Anglistka, lektorka języka polskiego w Kirgistanie i Gruzji, menadżerka kultury, autorka i współautorka publikacji poświęconych polskim śladom w Gruzji i Macedonii Północnej, kuratorka i inicjatorka wystaw, wydarzeń i publikacji dotyczących architektury i urbanistyki. Wyróżniona medalem SARP "Bene Merentibus" (2022). Mieszkała w Skopje (2014-2018).

Prowadzący
dr Arkadiusz Smagacz
| historyk, lektor języka włoskiego, koordynator projektów edukacyjnych, pracownik Wydziału Biblioteki ECS

"Warszawa rysuje Skopje" | Fundacja Centrum Architektury, 2022
/ nominacja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii Varsaviana
/ nominacja Towarzystwa Wydawców do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książki
/ powstaje macedońska wersja książki, tłumaczenie w toku, premiera w Skopje 16 września 2023

Książkę w dniu spotkania będzie można nabyć w bibliotece ECS w cenie 70 zł, płatność gotówką lub kartą płatniczą
Dziękujemy księgarni FIRMIN z ul. Lawendowej w Gdańsku

Opinie

Sprawdź się

W 2012 roku Gdańsk był jednym z gospodarzy: