Wydarzenie

stat

Walczak i Łubieński - weekend twórczości (29 opinii)

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
16 - 17 lutego 2018
godzina:
18:00, 19:00
miejsce:

Teatr Na Plaży  mapa

adres:
Sopot, al. Franciszka Mamuszki 2
bilety:
40 zł , ulgowy 30 zł
PATRONAT

Teatr na Plaży zaprasza na kolejny tematyczny weekend teatralny, podczas którego zaprezentujemy dwa gościnne spektakle, zrealizowane na podstawie tekstów Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego - twórców, najgłośniejszego aktualnie kabaretu politycznego "Pożar w Burdelu", nominowanych m.in. do ostatnich nagród Paszportu Polityki w kategorii teatr. W ramach weekendu zaprezentowany zostanie komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska, czyli  "Pierwszy Raz" z Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy, w reżyserii Tomasza Mana, wg. tekstu Michała Walczaka. Drugą gościnną propozycją będzie komediowy one-man-show Rafała Rutkowskiego "Seks Polski. Reaktywacja" z warszawskiego Teatru Montownia, wg. tekstu Macieja Łubieńskiego.

"Seks polski. Reaktywacja" - 16 luty 2018, godz. 19.00

Winter is coming. A w zasadzie już nie "coming" tylko "has come". Jak bronić się przed zabójczą kombinacją mroku i mrozu wie Rafał Rutkowski. Prawie ćwierć wieku na scenie. Prawie ćwierć wieku w trasie. Festiwale, benefisy, każdy wieczór w innym łóżku - Rutkowski o seksie wie wszystko. Jego opowieści poruszyły profesora Maxa Hardcora, który chwycił za pióro i spisał je.

Cztery lata temu był "Seks polski". Teraz Rutkowski i Hardcore wracają do seksu i przedstawiają: "Seks Polski. Reaktywacja". Czy to najlepszy sposób na przetrwanie okresu świąteczno-noworocznego? Tak. Będą zagrania pod publiczkę, ale padną też ważkie kwestie: seks a patriotyzm, sex a komunizm? Nie zabraknie praktycznych i przydatnych porad, na przykład: jak poderwać na znicze, jak nakręcić film pornograficzny. "Seks polski". Jest polski jak ruskie pierogi, choinka, bociany i Chicago.

Autor tekstu: Maciej Łubieński
Występuje: Rafał Rutkowski
Kostiumy, scenografia: Zofia de Ines, Magdalena Godlewska
Producent: Magdalena Godlewska

"Pierwszy raz" - 17.02 godz. 18.00

Komedia o uteatralizowanej miłości i erotycznej inicjacji mieszkańców miejskiego blokowiska. Michał Walczak pisze o swojej sztuce, że "oparta jest przede wszystkim na ostrej, tragikomicznej przepychance międzypłciowej, z całym okrucieństwem i humorem wzajemnego niezrozumienia między nowoczesną ONĄ i nowoczesnym ONYM".

Nowa sztuka Walczaka dotyka sfery życia seksualnego, a raczej wyobrażeń na jego temat kształtowanych przez popularną, młodzieżową prasę. Bohaterami jest para nastolatków, którzy reżyserują swój "pierwszy raz" według wskazówek wziętych z pism typu "Bravo Girl". A więc musi to być chwila wyjątkowa i pamiętna, on prosto z deszczu, zmoknięty, co daje pretekst do zdjęcia ubrania, ona samotna, drżąca, potrzebuje opieki, obowiązkowe wino, świece i bukiet świeżych kwiatów. Dążenie do perfekcji zmienia się w absurd... (Roman Pawłowski, "Gazeta Wyborcza" nr 67, 2006)

Autor tekstu: Michał Walczak
Występują: Teresa Dzielska, Robert Rutkowski
Reżyseria: Tomasz Man

Michał Walczak i Maciej Łubieński byli nominowani do tegorocznych nagród Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Partnerem sekcji Teatr było Miasto Sopot.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.