Wiadomości

W hołdzie Agnieszce Osieckiej. Niebawem "Pamiętajmy o Osieckiej"

Twórczość Agnieszki Osieckiej wciąż zaskakuje, wzrusza, skłania do refleksji - dlatego koncerty Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" są bardzo popularne wśród publiczności i warto pośpieszyć się z zakupem biletów.
Twórczość Agnieszki Osieckiej wciąż zaskakuje, wzrusza, skłania do refleksji - dlatego koncerty Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" są bardzo popularne wśród publiczności i warto pośpieszyć się z zakupem biletów. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Wysłuchanie wszystkich jej utworów zajęłoby ponad tydzień bez żadnej przerwy, bo jest czego słuchać - Agnieszka Osiecka, przez kilka ostatnich lat swojego życia mieszkanka Sopotu, napisała ich ponad dwa tysiące. Już po raz 22. w Konkursie na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej" posłuchać można uzdolnionej młodzieży, mierzącej się z jej repertuarem. Koncerty finalistów Konkursu odbędą się w dniach 14-18 sierpnia w sopockim Teatrze Atelier. Bilety w cenie 65 zł.Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy obejmują trzy części. W pierwszym, w czerwcu, dokonana została selekcja zgłoszeń i odbyły się przesłuchania kwalifikacyjne w Warszawie. Drugi etap, w sierpniu, to warsztaty wokalne w Teatrze Atelier w Sopocie, odbywające się pod okiem doświadczonych pedagogów - Magdaleny Smalary (laureatka "Pamiętajmy o Osieckiej", od wielu lat prowadzi koncerty konkursowe) oraz Jerzego Satanowskiego, dyrektora artystycznego Konkursu.

Repertuar Teatru Atelier w sierpniu


Każdego dnia sopockich warsztatów uczestnicy konfrontują się z widzami podczas wieczornych koncertów. Wreszcie trzeci, ostatni etap, odbywający się w październiku, to dwa koncerty w Warszawie (w Muzeum Powstania Warszawskiego i Studium Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie) oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie odbędzie się finał Konkursu i cztery Koncerty Galowe.

Koncerty "Pamiętajmy o Osieckiej" od lat przebiegają według tego samego scenariusza - każdy z wykonawców wykonuje po dwie piosenki, po wcześniejszym wprowadzeniu prowadzącej Magdaleny Smalary. Jednak pomysły i interpretowane teksty mocno się od siebie różnią.
Koncerty "Pamiętajmy o Osieckiej" od lat przebiegają według tego samego scenariusza - każdy z wykonawców wykonuje po dwie piosenki, po wcześniejszym wprowadzeniu prowadzącej Magdaleny Smalary. Jednak pomysły i interpretowane teksty mocno się od siebie różnią. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl
Każdy z uczestników musi przygotować dwie piosenki napisane lub przetłumaczone na język polski przez Agnieszkę Osiecką. W tym roku jurorzy pierwszego etapu Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w składzie: Jerzy Satanowski, Magdalena Smalara, Piotr Kruszczyński, Jakub Lubowicz, Paweł Dampc po trzydniowych przesłuchaniach zgłoszonych wokalistów, zakwalifikowali do kolejnych odsłon konkursowych zmagań dziesięcioro z nich.

Na liście uczestników drugiego etapu znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Angelika Balcerek, Dagny Cipora, Katarzyna Hołtra, Aleksandra Jeznach, Adrianna Kieś, Gabriela Kundziewicz, Magdalena Mączko, Joanna Nawojska, Dominik OchocińskiPaulina Sobiś.

Recenzja recitalu "Kofta" Piotra Machalicy


Ponadto, do trzeciego etapu (z pominięciem warsztatów w sopockim Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej) jury zakwalifikowało Zespół Poczytalni i Zespół Para z Aleksandrą Jabłońską.

- Za każdym razem Konkurs jest dla nas pewną niespodzianką. Między przesłuchaniami a terminem przyjazdu do Sopotu mamy czas konsultacji z finalistami. Rozmawiamy o zmianach w aranżacji utworu, czasem sugerujemy zmianę jednej z piosenek, jeśli była ona w ostatnim czasie często wykonywana i na przykład nagrodzono ją w ostatnim czasie. Oczywiście część osób jest gotowa na wyjście na scenę od pierwszego przesłuchania, inni korzystają z naszych uwag, bo wiedzą, że dzięki temu mają szansę wypaść lepiej. Udało się też wyciągnąć piosenki dotąd "nieużywane", bardzo lub w ogóle nieznane, choć nie zabraknie szlagierów Osieckiej. Wszystko to da bardzo ciekawą mieszankę na scenie Teatru Atelier - zapowiada Jerzy Satanowski, dyrektor artystyczny Konkursu.
Laureat Nagrody Publiczności w ubiegłym roku występuje przed publicznością ponownie w kolejnej edycji - w tym roku ponownie zobaczymy Martę Burdynowicz (na zdjęciu), która rok temu cieszyła się największym uznaniem sopockich widzów.
Laureat Nagrody Publiczności w ubiegłym roku występuje przed publicznością ponownie w kolejnej edycji - w tym roku ponownie zobaczymy Martę Burdynowicz (na zdjęciu), która rok temu cieszyła się największym uznaniem sopockich widzów. fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl
W tym roku młodym uczestnikom towarzyszyć muzycznie będzie zespół pod kierownictwem Jakuba Lubowicza. Koncerty otwarte dla publiczności odbywać się będą 14 sierpnia (godz. 19:30), 15, 16 i 17 sierpnia koncert finalistów Konkursu zostanie wykonany po dwa razy - o godz. 18 i 20:30.

Tak było na Konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" w ubiegłym roku


W niedzielę 18 sierpnia o godz. 19 czeka nas uroczysta Gala "Pamiętajmy o Osieckiej", podczas której wręczone zostaną nagrody sopockiego etapu - w tym Nagroda Publiczności, przyznawana przez każdego uczestnika Konkursu, który zdecyduje się wypełnić ankietę i wrzuci ją do urny przy wyjściu. Osoba, która zdobędzie największą liczbę głosów otrzyma wspomnianą, prestiżową nagrodę, a w przyszłym roku ponownie wystąpi w Sopocie otwierając konkursowe koncerty.

Bilety na każdy z koncertów 14-17 sierpnia kosztują 65 zł. Wstęp na Galę Konkursu za okazaniem zaproszeń.

Konkurs wokalny na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej odbywa się nieprzerwanie od 1997 r. Zaistniał dzięki staraniom przyjaciół Poetki. Od 2002 do 2017 roku organizowała go Fundacja Okularnicy z siedzibą w Warszawie. Od 21. edycji Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" w 2018 roku organizatorem stał się Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Nieprzerwanie od wielu lat jeden z etapów Konkursu odbywa się w Teatrze Atelier w Sopocie.

Opinie (13) 2 zablokowane

 • Trochę drogie bilety...

  Biorąc pod uwagę co zawierały teksty Agnieszki Osieckiej widzę sprzeczność. Ale pewno się nie znam...

  • 7 1

 • Wykonawcy zarabiają na buty???

  ;)

  • 6 0

 • Twórczość Pani Osieckiej. (9)

  Osobiście nie trawię, nie lubię twórczości Osieckiej, Miłosza czy Szymborskiej - którymi tak masowo wszyscy się zachwycają. Po prostu, niestety, jej teksty są płytkie... Są inni ciekawi poeci, twórcy liryki i epiki, prozy. Np Herbert, mówiący o przesłaniu Pana Cogito. Cyprian Norwid, Tetmajer - ich twórczość, prócz tej szkolnej naprawdę jest ciekawa i godna uwagi!

  • 10 7

  • O Osieckiej za 50 lat nie będzie pamiętał nikt (5)

   O w/w autorach będzie się nadal mówiło i za 200 lat...
   To odróżnia prawdziwego artystę od grajka...

   • 6 4

   • (4)

    Złośliwe uwagi o twórczości zmarłych artystów to oznaka podłości i beznadziejnego charakteru. Lubisz poniżać nawet zmarłych ?

    • 1 7

    • Złośliwe uwagi (3)

     Moim zdaniem, powyższe uwagi nie są złośliwe, każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, nawet jeżeli dana twórczość się komuś nie podoba. Oznaka podłości i beznadziejnego charakteru, poniżanie zmarłych? W żadnym powyższym zdaniu nie ma nawet oznak podłości, a to że autor/poeta/ktoś znany umarł, nie znaczy że powinniśmy mijać się z prawdą, skrywać swoją odmienną opinię i fałszywie kogoś wielbić.

     • 6 2

     • (2)

      A moim zdaniem są złośliwe . "Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie" -sama napisałaś. Więc uszanuj każdą opinię. Także tę która nie zgadza się z tezami że np. teksty Osieckiej są płytkie, . Pozdrawiam.

      • 1 4

      • :)

       Bo są.

       • 1 1

      • Jasne

       Czyli o wszystkich zmarłych nie można wyrazić swojej krytycznej opinii? Hmmm, ciekawe. Ponadto to była opinia tylko o twórczości, bo gdyby jeszcze brać pod uwagę jakim była człowiekiem i jakie życie zafundowała swoim bliskim, to opinia byłaby jeszcze bardziej druzgocąca.

       • 2 1

  • Mam tak samo. Po prostu nie czuję tej twórczości. (1)

   Bez żadnej złośliwości. No, ale to rzecz gustu czy może raczej, smaku.

   • 2 1

   • To po co włazicie na artykuł o koncercie dla Agnieszki ...

    ...jak jej nie cenicie. Pominąć milczeniem , a nie wymądrzać się nawet o jej zyciu prywatnym. To zwykły prymitywny hejt ,głupi ,podły i ubrany w obłudne słówka frustratów zyciowych.

    • 1 0

  • Była poetką

   Bardzo wiele tekstów Osieckiej to czysta poezja. Faktem jest, że pisała też słabsze teksty.
   Oczywiście każdy ma prawo lubić lub nie.

   • 0 0

 • Zycie partnerskie

  Pani Osiecka to był ,,kocur " - tyle partnerów w jej życiu się pojawiało, aż miło...

  • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30

listopada

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Filmowe Trójmiasto: z wizytą u "Lokatorów"
Wspominamy: z wizytą u "Lokatorów"
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?

Kulinaria

Kuchnia azjatycka w Trójmieście godna polecenia
Kuchnia azjatycka w Trójmieście
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?
Jak pandemia wpłynęła na rodzinne obiady?

Sprawdź się

Ile miejsc na widowni liczy rozbudowana Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni?