• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Urodziny Biblioteki: Teatr przy Stole Polka

W 2022 obchodzimy 275. rocznicę urodzin Józefa Wybickiego i 75-lecie naszej Biblioteki. Z tej okazji wraz z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zapraszamy na specjalny spektakl Teatru przy Stole pt. Polka autorstwa Józefa Wybickiego.

19 września | godz. 18:00
Sopoteka / ul. Kościuszki 14 (Sopot Centrum poziom +1)
Wstęp wolny

Opis sztuki:
Jako temat opery w trzech aktach poeta, któremu nigdy nie zbywało na celności pomysłów, wziął do literackiej obróbki ustęp z historii Polski traktujący o dziejach oblężenia Trembwoli przez wojska tureckie. Nadzwyczajnym męstwem i postawą obywatelską wyróżniła się wtedy i wsławiła żona komendanta fortecy. Z opowiadań współczesnych wiemy, że gdyby nie ona, forteca wpadłaby w ręce wroga, a tryumfujący Turek poniósłby żagiew wojny w głąb Rzeczypospolitej. W Polsce pokaz czynnego męstwa kobiet uczących, jak należy umierać za ojczyznę z chęci, został skonstruowany na przykładzie historycznym wyjątkowo trafnym. W czasie bowiem oblężenia Trembwoli znajdujące się w obrębie fortecy niewiasty rzeczywiście współzawodniczyły z mężczyznami w walce z nieprzyjacielem.

W operze Wybickiego faktyczny obrońcy Trembwoli pomieszani są z włączonymi do utworu postaciami fikcyjnymi. Takim umyślnie skonstruowanym bohaterem jest dziewięćdziesięcio ślepy weteran Plichta, niejako antecesor Mickiewiczowskiego Wajdeloty. Jest rzeczą charakterystyczną, że w swojej nowej operze konstrukcję literacką podbudował poeta grubą warstwą dociekań ściśle historycznych.
(źródło opisu: wstęp Romana Kalety do Utworów dramatycznych Józefa Wybickiego)

O projekcie:
Teatr Przy Stole jest projektem, który od lat gromadzi miłośników teatru. Odczytywane przy stole sztuki bawiły i wzruszały teatralną widownię. W nowym sezonie widowisko zmienia swoje miejsce i przenosi się do Sopoteki największej filii Biblioteki Sopockiej. Projekt tworzony jest we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Koordynatorką comiesięcznych spotkań i prelegentką jest teatrolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz. Opiekę reżyserską nad projektem od lat sprawuje Krzysztof Gordon, a do czytania sztuk zapraszani są aktorzy Teatru Wybrzeże.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Sopotu.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w: