• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tymon & The Transistors

  • piątek, 28 maja 2010, godz. 22:00
  • Lokalizacja
  • Bilety
    wstęp wolny

w każdą niedzielę (do 12.05), godz. 14:00

Gdańsk,
bilety 23 zł
ulgowy 18 zł
maj 18

sobota, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
TYMON & The Transistors

jazz - koncerty w Trójmieście


Grupa Tymon & The Transistors powstała z inicjatywy Tymona Tymańskiego w lipcu 2002 roku podczas Przystanku Olecko. Główny trzon zespołu tworzą Tymon Tymański (głos, gitara), Marcin Gałązka (głos, gitara), Arkadiusz Kraśniewski (gitara basowa), Filip Gałązka (instrumenty perkusyjne, głos). Zespół gra głównie muzykę rockową, ale chętnie sięga również do inspiracji jazzem i muzyką alternatywną. W repertuarze grupy znajdują się, obok nowych utworów, odświeżone aranżacje piosenek poprzednich formacji Tymona Tymańskiego (Kury, Trupy, Czan, Poganie). Muzykę Tymona&Transistors wyróżnia przede wszystkim silny gitarowy charakter utworów. Do tej pory grupa wydała trzy krążki. Pierwszy z nich będący muzyką do filmu Wojciecha Smarzowskiego Wesele odniósł ogromny sukces wśród publiczności i krytyków. Za muzykę do Wesela Tymański zdobył Orła 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma Film. Druga płyta zespołu pt.: Don’t Panic! We’re From Poland zawiera materiał, na którym dominują hard rockery, przeplatane melodyjnymi balladami oraz intrygującymi numerami w klimacie 'nowofalowego' reggae. Ukazująca się obecnie na rynku trzecia płyta Bigos Heart, która jest kompilacją najlepszych utworów Trupów i Czanu (dawnych formacji Tymańskiego) w nowoczesnych aranżacjach Transistorsów. Na płycie dominują jednak nowe kawałki grupy, głównie w języku angielskim. Do współpracy zostali zaproszeni goście specjalni: Leszek Możdżer, Grzegorz Halama, Daniel Hertzov oraz Kuba Staruszkiewicz. Dojrzałe oblicze zespołu ujawnia się w klarownie zaaranżowanych utworach, łączących najlepsze dotychczasowe brzmienia kapeli. Dalsze plany zespołu kręcą się wokół musicalu Tymańskiego Polskie Gówno w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Płyta z muzyką ukaże się w przyszłym roku w formie podwójnego albumu, na którym znajdą się zarówno utwory zespołu jak i parodiowanych przez Transistorsów kapel.

Tymon Tymański


Tymon Tymański (ur. 30 września 1968 roku w Gdańsku) znany jest przede wszystkim jako kompozytor, autor tekstów i twórca zespołów (Miłość, Kury, Trupy, Czan, The Transistors). Jednak muzyka to nie jedyna pasja – spełnia się również jako felietonista, bloger, dziennikarz, aktor, filmowiec.

Twórca zespołów


Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku ośmiu lat, kiedy postanowił uczyć się gry na gitarze klasycznej. Zdolność do kojarzenia ludzi w zespoły ujawniła się już w szkole podstawowej, a perfekcję w tej sztuce osiągnął na studiach na Uniwersytecie Gdańskim, kiedy założył grupę „Miłość”. Formacja z czasem stała się najważniejszym zespołem w świecie polskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych (ubiegłego wieku). Największe triumfy grupa święciła w składzie z Mikołajem Trzaską, Maćkiem Sikałą, Leszkiem Możdżerem i Jackiem. Miłość została czterokrotnie z rzędu wybrana najlepszym akustycznym zespołem jazzowym roku i ogłoszona najciekawszą grupą dekady (ankiety czytelników i krytyków Jazz Forum). Rozwiązana w lecie 2002 roku, nagrała w sumie siedem albumów, w tym trzy z udziałem legendarnego amerykańskiego trębacza grupy ART ENSEMBLE OF CHICAGO, Lestera Bowiego.
W międzyczasie Tymański założył grupę Kury, w składzie której znaleźli się m. in. Jacek Olter oraz znakomity gitarzysta Piotr Pawlak. Grupa nagrała trzy płyty, maksi-singiel oraz jeden oficjalny bootleg koncertowy. Szczególnie druga płyta zespołu, głośny "P.O.L.O.V.I.R.U.S.", cieszyła się wielką estymą polskich słuchaczy i krytyków, czego potwierdzeniem były liczne nagrody (m.in. Fryderyk 1998).

Nie tylko muzyk

Oprócz prowadzenia swych dwóch sztandarowych formacji Tymański udzielał się również jako lider lub członek grup Tymon i Trupy, Czan, NRD, The Users i Masło. Swoje liczne talenty odkrywał również w innych dziedzinach - występował jako aktor (filmy Segment '76, Wesele, programy poetycko-satyryczne Dzyndzylyndzy i Brzóska Show), założył alternatywną wytwórnię płytową Biodro Records oraz komponował muzykę do filmów (Sztos, Przemiany, Wesele i spektakli teatralnych (m. in. Top Dogs, Wszystkie dzieła Szekspira, Monachomachia, Beztlenowce, Matka, Letnicy, Kształt rzeczy). W roku 2001 wydał mini-powieść Chłopi 3, napisaną wspólnie z poetą Zbigniewem Sajnogiem. Jego liczne przedsięwzięcia zostały dostrzeżone i nagrodzone Paszportem Polityki za całokształt twórczości.

Nowe projekty

Po rozwiązaniu Kur, Tymański skoncentrował się na dwóch nowych projektach – zespole aletrnetywno – rockowym Tymon & The Transistors oraz improwizującym Tymański Yass Ensemble. Za muzykę z albumu Wesele, który był jednocześnie ścieżką dźwiękową głośnego i obsypanego trofeami filmu Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule, Tymański otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 oraz Złotą Kaczkę czasopisma Film.
Obecnie Tymański pracuje nad filmem Polskie Gówno, którego premierę przewidziano na wiosnę 2010 roku.

„Bigos Heart“ to trzecia z kolei płyta trójmiejskiej grupy Tymon & The Transistors. Zawiera 13 piosenek, zaśpiewanych głównie w języku angielskim. Tranzystory nie silą się na awangardę; piosenki są dość krótkie, zwarte, przebojowe i spójne kompozycyjnie. Wybór języka był zabiegiem celowym – zespół gra koncerty zagranicą, gdzie repertuar z płyty „Wesele“ nie ma szansy zrobić na nikim wrażenia… Następnym albumem grupy będzie soundtrack do głośnego już filmu „Polskie Gówno“, którego premiery należy oczekiwać w przyszłym roku. Prace nad musicalem – z racji jego niezależnego statusu – posuwają się dość wolno, w związku z czym Tranzystory postanowiły nie próżnować i zabrać się za kolejny materiał. Gośćmi specjalnymi są Grzegorz Halama (prywatnie sympatyk zespołu), wybitny pianista Leszek Możdżer, jazzowy perkusista Kuba Staruszkiewicz (Pink Freud, Tymański Yass Ensemble), folkowy amerykański muzyk Daniel Hertzov oraz perkusista Lukas Tymański (starszy syn lidera). Koncerty z Grzegorzem Halamą, podczas których ten znakomity komik wcieli się w rolę kontrowersyjnego menadżera zespołu, Czesława Skandala (vide „Polskie Gówno“), stanowią otwartą próbę, która zapowiada szalone, filmowe spotkanie koryfeusza rodzimego kabaretu i luminarzy muzycznego offu…

Opinie

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę:

 

Najczęściej czytane