• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Trzaska solo, Ślina / Trzaska

Zbliża się kolejny koncert Trzaski w Klubie Żak, ale tym razem na scenie tylko on i jego instrumenty, a to w związku z wydaną latem tego roku solową płytą Goats' Ghost w Kilogram Records.

Materiał na ten album został zarejestrowany w XVII-wiecznej synagodze w Szczebrzeszynie, będący wynikiem pierwszej i spontanicznej sesji w tym miejscu, którą muzyk wspomina tak: tej nocy dźwięk rozchodził się miękko i srebrzyście, podczas gry czułem się jak we śnie. Mistyczna aura synagogi wyzwoliła w nim wielką chęć powrotu i nagrania tam muzyki. To zbiór osiemnastu krótkich kompozycji poświęconych pamięci zapomnianych mieszkańców Szczebrzeszyna. Artysta z jednej strony splata ze sobą tradycyjną i rytualną muzykę żydowską, a z drugiej - stara się odejść od kanonu i nadać całości współczesny wymiar.

jazz - koncerty w Trójmieście


Trzaska Solo / Goats' Ghost
Ślina/Trzaska / w składzie: Mikołaj Trzaska - saxophone/clarinet, Matylda Gerber - alto/tenor/baritone saxophones, Mikołaj Nowicki - double bass/synth/percussion, Filip Zakrzewski - electric guitar/SFX, Stanisław Olek - drums/percussion

Goats' Ghost jest wyjątkowej urody dziełem sztuki niosącym w sobie bardzo dużo spokoju - Jarosław Szczęsny / Nowamuzyka.pl
Ślina / Trzaska
Pod jedną nazwą połączyły się dwie energie, pasje, zaangażowanie i miłość do wspólnego grania. Wysoko stężona siła przyciągania doprowadziła do uformowania się składu Ślina Trzaska. Kto się ukrywa za tym projektem? Nie kto inny jak wrocławski zespół Ślina i trójmiejski muzyk/improwizator Mikołaj Trzaska (saksofon altowy / klarnet basowy). Dolnośląska grupa powstała w 2018 roku, w której skład wchodzą: Matylda Gerber (saksofony, znana również z Sneaky Jesus), Filip Zakrzewski (gitara), Mikołaj Nowicki (kontrabas, elektronika) i Stanisław Olek (perkusja). Rok później ukazał się ich debiutancki album 36'28" wydany przez Kilogram Records. Ten materiał Tomasz Łuczak uznał za debiut roku na łamach Polish Jazz.

W 2021 roku pojawiła się ich druga płyta 42'00" (Gusstaff Records), o której z kolei entuzjastycznie pisał Rafał Zbrzeski w piśmie "Jazz Forum": 42'00" zawiera muzykę będącą kontynuacją i rozwinięciem wątków podjętych na pierwszym krążku. Przy okazji stanowi dowód, że znakomity debiut nie był kwestią przypadku lub szczęścia, a zasługą artystycznej dojrzałości członków grupy. Podsumowując na koniec: Ślina ze swoją muzyczną koncepcją wydaje mi się bytem nieco osobnym od tak zwanej "młodej polskiej sceny jazzowej" i nie tylko z tego powodu bardzo, ale to bardzo interesującym.

Na tym wydawnictwie gościnie wystąpił Michał Skrzypczyński grający na syntezatorach. - Ślina to są wspaniali ludzie. Kiedy usłyszałem ich muzykę po raz pierwszy, byłem oczarowany instynktowną dojrzałością, zaszokowany niewinną wrażliwością, to jakoś siedziało w ich dźwięku, w jego kolorze, temperaturze - tak wspomina Trzaska. W październiku 2022 roku miał swoją premierę album zatytułowany po prostu Ślina Trzaska (Gusstaff + Don't Sit On My Vinyl). I jak wydawca pisze: To nie jest płyta Trzaska + Ślina ani Ślina + Trzaska. To jest Ślina Trzaska. Nagrania zostały zarejestrowane w sudeckim studiu Monochrom. Płynące w swoim tempie improwizacje i krautrockowa motoryka Śliny oddychają organicznym, ale i brawurowym brzmieniem saksofonu i klarnetu Trzaski. - To pierwsza taka płyta Śliny: pokrewna swoim poprzedniczkom, a jednak całkiem odmienna, dużo bardziej stonowana i refleksyjna. Jakby zespół przekonał się, że równie mocny efekt można uzyskać, częściej posługując się ciszą - Sebastian Chosiński / Esensja.pl. Podobne emocje dostrzegł również Jarosław Szczęsny w swojej recenzji na łamach portalu Nowa Muzyka: Jednak dla mnie najlepszy jest utwór "21:25", który emanuje spokojem, pewnością każdego dźwięku i łagodzi objawy każdego rozgorączkowania, co akurat jest cudownie potrzebne obecnie.

Relacje z koncertów: facebook.com/KlubZak

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  60 zł
 • Bilet ulgowy
  30 - 55 zł
Bilety na koncerty (obejmują 2 koncerty / w sprzedaży od 2 stycznia):
30 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
55 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
60 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu
* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.
Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl
Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Opinie

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?