• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Trójmiejskie biblioteki ponownie zapraszają do siebie!

Julia Rzepecka
19 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (43)
Wypożyczalnie w Gdańsku można już odwiedzać osobiście, ale jest także nadal możliwość zamawiania książek przez katalog online. Wypożyczalnie w Gdańsku można już odwiedzać osobiście, ale jest także nadal możliwość zamawiania książek przez katalog online.

Gdańskie biblioteki znów są otwarte. Po miesięcznym zamknięciu od poniedziałku, 19 kwietnia, można odwiedzać filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Książki można wypożyczać na miejscu, ale także przez katalog online. Wypożyczalnia w Sopocie funkcjonowała przez cały czas, niedawno działalność wznowiła także Biblioteka Gdynia.Biblioteki w TrójmieścieCzy zamierzasz odwiedzić bibliotekę po jej otwarciu?

W marcu ze względu na wzmożenie obostrzeń koronawirusowych ponownie zamknięta została większość instytucji kultury, w tym teatry, kina, filharmonie, muzea i galerie. Przez ostatnie tygodnie nie można było odwiedzać także niemal wszystkich bibliotek. Od poniedziałku, 19 kwietnia, gdańskie wypożyczalnie znów się otwierają i zapraszają do osobistych odwiedzin.

- Bardzo się cieszymy, że znów będziemy mogli się z państwem spotkać, a książki trafią w ręce czytelniczek i czytelników - poinformował Marcin Dybuk, rzecznik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Od soboty, 16 kwietnia, można zamawiać książki przez katalog online, do czego bardzo zachęcamy. Od poniedziałku, 19 kwietnia, będzie można korzystać z wolnego dostępu do regałów, ale jeżeli mają państwo możliwość wcześniejszego zamówienia książek, gorąco do tego namawiamy.
Zobacz też: Zaczytane Trójmiasto. Nowości z literatury obyczajowej

 • Zgodnie z ostatnią zmianą wprowadzoną w WiMBP w Gdańsku maksymalnie z jednej filii możemy wypożyczyć pięć tytułów - a nie tylko trzy, jak dawniej.
 • Zgodnie z ostatnią zmianą wprowadzoną w WiMBP w Gdańsku maksymalnie z jednej filii możemy wypożyczyć pięć tytułów - a nie tylko trzy, jak dawniej.
 • Zgodnie z ostatnią zmianą wprowadzoną w WiMBP w Gdańsku maksymalnie z jednej filii możemy wypożyczyć pięć tytułów - a nie tylko trzy, jak dawniej.

Zasady bezpieczeństwaCały czas obowiązują ogólne zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii. Odwiedzając bibliotekę, należy zasłaniać usta i nos, dezynfekować ręce przed wejściem do biblioteki oraz zachować bezpieczną odległość pomiędzy osobami przebywającymi w filii. Jednocześnie w każdym oddziale obowiązuje ograniczenie liczby przebywających tam osób.

Zgodnie z ostatnią zmianą wprowadzoną w WiMBP w Gdańsku z jednej filii możemy wypożyczyć maksymalnie pięć tytułów - a nie tylko trzy, jak dawniej. Na koncie można mieć w sumie aż 10 egzemplarzy dzięki możliwości wypożyczania z różnych placówek instytucji.

Lista godzin otwarcia wszystkich gdańskich filii biblioteki znajduje się pod tym linkiem.

Zasady obowiązujące w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku związane z bezpieczeństwem w czasie pandemii. Zasady obowiązujące w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku związane z bezpieczeństwem w czasie pandemii.

Otwarte również w Sopocie i GdyniBiblioteki w Sopocie i Gdyni są także otwarte. Sopockie wypożyczalnie działały przez cały czas, jednak nie można było wchodzić do środka.

- Funkcjonujemy zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej i Urzędu Miasta Sopotu - mówi Paulina GrzywińskaMiejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. - Cały czas można książki wypożyczać i zwracać, nie można jednak wchodzić do środka ani przechadzać się między regałami. Działamy intensywnie również online i tak też można wypożyczać nasze zbiory.
Zobacz też: Przybylska, Wałęsa, Tusk, Krauze i inni - inspirujące biografie

W każdej filii Biblioteki Sopockiej można wypożyczyć maksymalnie do sześciu książek. Oznacza to, że łącznie ze wszystkich sopockich filii, których jest siedem, można w jednym czasie wypożyczyć nawet do 40 książek. Wszystkie sopockie filie są otwarte w godzinach 12-19 od poniedziałku do czwartku oraz 8-15 w piątki.

Chociaż wciąż jeszcze nie można organizować spotkań, Biblioteka Sopocka się nie poddaje i swoje akcje przenosi do sieci. Na początek maja zaplanowano spotkanie autorskie z Martą Wrzosek i Karoliną Głowacką, autorkami książki "W czym grzyby są lepsze od ciebie?". Wydarzenie odbędzie się online na facebookowym profilu biblioteki. Natomiast jeszcze do końca kwietnia można oglądać wystawę prac Katarzyny Kruczyńskiej zatytułowaną "Drzewa Życia".

Czytaj także: Zaczytane Trójmiasto - lokalne powieści i opowiadania

 • W gdyńskim książkomacie można zwracać i odbierać książki należące wyłącznie do księgozbioru filii przy Starowiejskiej.
 • W gdyńskim książkomacie można zwracać i odbierać książki należące wyłącznie do księgozbioru filii przy Starowiejskiej.
 • Czytelnicy z Sopotu mogą cały czas korzystać ze swojej książnicy, jednak na skorzystanie z czytelni czy przechadzanie się między półkami muszą jeszcze poczekać.
Biblioteka Gdynia otwarta jest już od 6 kwietnia. Tam także czytelnicy nie mogą poruszać się między regałami. Książki podają bibliotekarze przy stanowisku wypożyczeń. Wyłączone z użytku są także gdyńskie czytelnie, sale komputerowe, usługi ksero, sprzedaż napojów i gadżetów. W Gdyni działa jednak specjalny książkomat na rogu ulic Władysława IV i StarowiejskiejMapka. Po wpisaniu kodu możemy odebrać paczkę z książką o każdej porze dnia i nocy.

Gdyńska biblioteka również przygotowuje ciekawe wydarzenia online. We wtorek, 20 kwietnia, odbędą się wirtualne warsztaty małego bańkomistrza, a także zajęcia "Język rosyjski od podstaw. Lekcje online dla młodzieży i dorosłych".

Wszystkie gdyńskie biblioteki otwarte są w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, czwartek 12-19 z przerwą sanitarną od 15 do 16. W środy filie otwarte są w godzinach 12-16 bez żadnych przerw. W piątki 9-16 z przerwą od 12 do 13. Jednocześnie bibliotekarze przypominają, aby na bieżąco sprawdzać godziny otwarcia swoich filii. Może się zdarzyć, że filia - z powodu choroby bibliotekarza oraz kwarantanny całego zespołu - będzie zamykana z dnia na dzień.

Wydarzenia

W czym grzyby są lepsze od ciebie? Spotkanie autorskie

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Twórcą gdańskiego muralu z podobizną Zbigniewa Wodeckiego jest: