• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Zaczytane Trójmiasto - lokalne powieści i opowiadania

Magdalena Raczek
24 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (12)
Najnowszy artykuł na ten temat Zaczytane Trójmiasto: co warto czytać jesienią?
Co wybrać do czytania? Podpowiadamy w naszym nowym cyklu o nowościach książkowych z Trójmiasta. Co wybrać do czytania? Podpowiadamy w naszym nowym cyklu o nowościach książkowych z Trójmiasta.

Zaczytane Trójmiasto to nasz nowy cykl, w którym będziemy wam polecać nowo wydane książki trójmiejskie. Lokalny rynek wydawniczy jest całkiem spory i regularnie ukazują się tutaj kolejne tytuły. Ponadto uwzględnimy również w naszych propozycjach pisarzy z Trójmiasta wydających w oficynach w Polsce, a także autorów spoza regionu, którzy obrali w swoich książkach za miejsce akcji Gdynię, Gdańsk lub Sopot albo podjęli temat czy wątek związany z naszymi lokalnymi przestrzeniami lub wydarzeniami. Na początek rekomendujemy beletrystykę.Wydawnictwa z Trójmiasta


Zaczytane Trójmiasto to cykl, w którym polecamy ciekawe tytuły będące nowościami na rynku księgarskim. W każdym odcinku cyklu skupimy się na konkretnym gatunku. W tym artykule polecamy kilka tytułów z szeroko pojętej literatury pięknej, głównie powieści oraz opowiadania. Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także w oparciu o kwartalnik "Nowości Regionalne" wydawany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Jeśli zatem nie wiecie, co warto przeczytać, nasze zestawienie na pewno będzie pomocne.

Zbiór dziewięciu opowiadań z Gdańskiem w tle"Z miasta" to zbiór opowiadań Ernesta Jezionka. "Z miasta" to zbiór opowiadań Ernesta Jezionka.
"Z miasta" to zbiór dziewięciu opowiadań z Gdańskiem w tle, wydanych przez wydawnictwo Oficynka. Tytuł książki nawiązuje do stałej rubryki, drukowanej w przedwojennej "Gazecie Gdańskiej". Bohaterami opowiadań są postacie, których nazwiska przez chwilę się w niej pojawiły i dzięki temu zagościły w świadomości gdańszczan. Ludzie ci nie zostawili po sobie zbyt wiele, zostali wymazani przez historię z pamięci miasta. Przetrwały jednak po nich osobiste przedmioty.

Autorem zbioru jest Ernest Jezionek, który mieszka w Gdańsku, jest oceanografem, specjalistą od prac badawczych dna morskiego. Z zainteresowania żeglarz i instruktor żeglarstwa. Od niedawna pochłonięty nową pasją - pszczelarstwem. W wolnym czasie pisze. W 2017 roku jego opowiadanie "Lukrecja z Kamiennej Grobli" zostało nagrodzone w konkursie literackim "Kryminalne opowiadanie z Trójmiastem w tle".

Recenzje książek z TrójmiastaPowieść historyczna wokół powstania listopadowego"Dobry od listopada" Mariusza W. Kliszewskiego to jego kolejna powieść historyczna. "Dobry od listopada" Mariusza W. Kliszewskiego to jego kolejna powieść historyczna.
Z kolei nakładem wydawnictwa Zaczytani (Novae Res) ukazała się właśnie powieść historyczna Mariusza W. Kliszewskiego "Dobry od listopada". Autor udowadnia, że o powstaniu listopadowym można pisać ciekawie, bez patosu i włączyć nawet wątki szpiegowskie. Bohaterem powieści jest Marek Dobrawiński, pochodzący z Pomorza student, którego próżniaczy żywot w Warszawie zostaje przerwany przez wybuch powstania listopadowego. Młody mężczyzna trafia nagle w centrum wydarzeń, stając się mimowolnym świadkiem zamachu na wielkiego księcia Konstantego, brata cara Mikołaja I. Tak rozpoczyna się jego osobliwy udział w walkach z rosyjskim wrogiem. Mało tego: parę razy - za sprawą zupełnego przypadku - staje się niemal bohaterem narodowym.

"Dobry od listopada" to druga powieść Mariusza W. Kliszewskiego. W 2019 roku zadebiutował książką pt. "Bez rozgrzeszenia", o której pisaliśmy w osobnym artykule. Autor jest magistrem historii oraz zarządzania i marketingu, wieloletnim gdańskim nauczycielem historii, współautorem materiałów dydaktycznych z historii dla nauczycieli i uczniów.

Przeczytaj także: Co oni czytają? Książkowe rekomendacje trójmiejskich aktorów

Mocny i dojrzały debiut autorki z KaszubPochodząca z Kaszub Monika Drzazgowska debiutuje powieścią pt. "Szalej", opublikowaną przez Wydawnictwo Literackie. "Szalej" to debiut dojrzały i oryginalny. Powieść ma interesującą formę: 40 lat życia bohaterki opowiedziane jest z perspektywy 12 najważniejszych, przełomowych dni w jej życiu. Bohaterka Zofia przychodzi na świat w surowej rzeczywistości pod koniec lat 70., w jednej z kaszubskich wsi. Wychowywana w obliczu licznych zakazów i wyrzeczeń, będzie żyć tak, jak oczekują od niej inni. Chłodne relacje, nieufność wobec otoczenia i nakładane przez samą siebie ograniczenia sprawią, że rzadko kiedy czuje się w pełni szczęśliwa.

"Szalej" jest nie tylko opowieścią o jednej bohaterce, to biografia wszystkich kobiet boleśnie doświadczonych przez los, mierzących się z surową krytyką otoczenia i zmagających się z poczuciem niedowartościowania. Część akcji powieści dzieje się w Gdańsku. Monika Drzazgowska urodziła się w Człuchowie. Jest absolwentką polonistyki i dziennikarstwa. Fragment powieści "Szalej" ukazał się w 2018 roku w niemieckim piśmie literackim "Sinn und Form" w tłumaczeniu Bernharda Hartmanna. Autorka profesjonalnie zajmuje się m.in. fotografią.

  • "Szalej" to debiut pochodzącej z Kaszub Moniki Drzazgowskiej.
  • "Szalej" to debiut pochodzącej z Kaszub Moniki Drzazgowskiej.

Podróż po Wrzeszczu w formie trylogii"Wędrówka do środka świata. Jak przeciętne zmienia się w niepowtarzalne..." (wydawnictwo BIT) Grzegorza Borosa jest pomyślana jako trylogia. Dotychczas ukazały się jej dwie części. To retrospektywna podróż głównego bohatera - Romana Sorobińskiego po Wrzeszczu, osadzona w czasie, gdy mieszkał przy ulicy Partyzantów. Książka ukazuje portret gdańszczanina, którego osobowość kształtuje się w trudnym okresie wydarzeń i spraw ważnych dla mieszkańców Gdańska. "Wędrówka do środka świata" to nieustanne poszukiwanie własnej unikalności, to studium podróży w głąb siebie. To trudna wędrówka, bo tak naprawdę nie wiadomo, gdzie znajduje się tajemniczy środek świata. Możliwe, że dla Romana Sorobińskiego jest nim Wrzeszcz, w którym każdego dnia przegląda się jak w wielkim zwierciadle. Autor - Grzegorz Boros to architekt i poeta, urodzony w 1948 roku we Wrzeszczu, opisuje świat swojego dzieciństwa i młodości. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, twórcą wielu unikalnych projektów, autorem kilkudziesięciu publikacji. Inicjator i współautor książek "Program ożywienia Śródmieścia Gdańska" i "Obowiązek piękna".

Kaszubski realizm magiczny"Teodor Hoppe idzie do nieba" to nowa książka Iwony Partyki. "Teodor Hoppe idzie do nieba" to nowa książka Iwony Partyki.
Po kilku powieściach i świetnym tomie opowiadań "Pan Odutek i inne opowiadania" Iwona Partyka powraca z nową książką. "Teodor Hoppe idzie do nieba" (wydawnictwo Amaltea) to niezwykła historia, pełna cudowności i oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. "Nie egzotyczne lwy i antylopy towarzyszą Teodorowi, lecz świnia i ptak, nie pustynię przemierza, a leśne trakty i nadmorskie plaże. Mimo to, czytając tę opowieść, mamy wrażenie tajemniczości ukazanego świata" - czytamy w opisie wydawnictwa.

Kaszuby Partyki to świat swojski i obcy, niepospolity i zwyczajny zarazem. To miejsca nabrzmiałe pamięcią pokoleń, źródło bolesnych wspomnień, niecodziennych wyborów, wydarzeń pamiętanych z lekcji historii i pokazanych w perspektywie lokalnej codzienności. Zresztą pamięć to temat przewodni tej powieści. Autorkę intrygują meandry pamięci, nasze życie z własnymi wspomnieniami, wymazywanie i przywracanie wypartych zdarzeń, echo chwil szczęśliwych i bolesnych. To także historia miłosna, arcyhistoria, w której garbus zakochuje się w olbrzymce. Ale miłość rozpatrywana jest tu bardzo szeroko, bo to też opowieść o miłości do przyrody i Boga, o życiu w harmonii ze światem natury, o akceptacji inności i przebaczeniu. O przeboleniu i przyjęciu świata w jego złożoności i migotliwej, nieuchwytnej prawdzie.

Powieść o Teodorze Hoppe jest jednocześnie liryczna, refleksyjna i zabawna. Pełna komicznych scen i filozoficznych nienachalnych refleksji. Autorka - Iwona Partyka to urodzona w 1970 roku w Gdyni, absolwentka filologii angielskiej UG. Recenzentka książkowa BiblioNetki, autorka felietonów i artykułów z dziedziny literatury i filozofii. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. Obecnie jako studentka trzeciego roku studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, próbuje połączyć swoje dwie największe pasje - filozofię i literaturę.

Zobacz także: Zapowiedź nowości literackich od trójmiejskich pisarzy

Na koniec przedstawiamy rekomendację wydawców i bibliotekarzy.
"Bóg tak chciał" Arka Gieszczyka. "Bóg tak chciał" Arka Gieszczyka.

Wydawca polecaTytuł: "Bóg tak chciał"
Autor: Arek Gieszczyk
Wydawnictwo: Oficynka

- "Bóg tak chciał" to powieść, której nie można pominąć. To jedna z najlepszych powieści, jakie ostatnio czytałam. Jest rewelacyjnie napisana, a ostatnio zachwycała się nią także Magdalena Mikołajczuk z Polskiego Radia. Powieść, lata 60. w Gdańsku, tygiel kulturowy i narodowościowy, dorastający w skłóconej ideologicznie rodzinie chłopak. Niezwykle pięknie i wyraziście pokazana rzeczywistość tamtych czasów - rekomenduje powieść Violetta Wiśniewska, specjalistka ds. PR wydawnictwa Oficynka.
A tak o swojej książce i jej miejscu akcji mówi autor - Arek Gieszczyk:

- Akcja powieści dzieje się w gdańskiej dzielnicy Siedlce. To miejsce wybrałem nieprzypadkowo: po pierwsze jest to miejsce mojego dzieciństwa, po drugie tej dzielnicy, moich Siedlec nie ma, jak mi się wydaje, na literackiej mapie Gdańska. Opisany jest Wrzeszcz, Oliwa, no i oczywiście Główne Miasto. A tego miejsca położonego na zachód od Śródmieścia niestety nikt (?) nie obdarzył zaufaniem. Starałem się w tej historii przywołać ducha tego miejsca, mojego podwórka, które tak naprawdę znałem tylko z opowieści moich braci. Bo ja już się urodziłem, gdy to miejsce straciło urok podmiejskiej wsi. Wiele czytających moją powieść twierdzi, że to nie tak było, że inaczej, że tych świń nie było, a na placu naprzeciwko cmentarza nie było fryzjera, tylko szewc. Jednak w powieści nie jest ważna prawda, a opowiedziana historia, i mam nadzieję, że będzie ciekawa - zapowiada autor.
Przeczytaj także: Trójmiejskie nowości literackie vol. 2

Bibliotekarz poleca


"Gdański romans w czasie epidemii" Jan Neugebauer. "Gdański romans w czasie epidemii" Jan Neugebauer.

Tytuł: "Gdański romans w czasie epidemii".
Autor: Jan Neugebauer
Wydawnictwo: Jan Neugebauer

- Bohaterem książki jest Maciej Krajewski, który nie z własnego wyboru, zniknął z Gdańska w 1978 roku. Uznany za zaginionego, równo 40 lat później z pomocą nieznanych mu sił ponownie znajduje się w rodzinnym mieście. Jest w tym samym wieku, ma nowe dokumenty i fortunę na koncie. Na dodatek odkrywa w sobie nadzwyczajne umiejętności lingwistyczne i inżynieryjne.

Wbrew tytułowi, ani to romans, ani akcja powieści nie toczy się w czasie epidemii - przynajmniej tej, która nas dzisiaj dotyka. Być może autor nazywając tak książkę, nawiązać chciał do wcześniejszej, "Gdańskiego snu". Wprawdzie początek "Gdańskiego romansu..." przypomina literaturę fantasy, jego dalsza fabuła, osadzona w 2018 i 2019 roku, czyni tę powieść obyczajową. Taką, w której obraz i życie Gdańska sprzed 1978 roku przeplatają się z obrazem i życiem miasta nam współczesnego - mówi Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Quiz Trójmiasto z literaturą w tle. Odkryj ciekawostki Średni wynik 45%

Trójmiasto z literaturą w tle. Odkryj ciekawostki

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Od lat Gdynia jest gospodarzem jednego z największych festiwali muzycznych w kraju Open’er Festival. Gdzie odbyła się pierwsza edycja imprezy?

 

Najczęściej czytane