• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Transfotografia 2010 (5 opinii)

 • Kalendarz
  1 października - 15 grudnia 2010
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny
30 września rozpocznie się V festiwal Transfotografia w Gdańsku i potrwa aż do 19 grudnia Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest natura i jej różne oblicza. W programie znalazło się 7 wystaw, prezentujących twórczość artystów z Francji, Szwecji, Irlandii, Szwajcarii, Islandii oraz Polski. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie różnych podejść do zagadnienia natury, od dokumentu, przez fotografię społeczną aż po tę ukazującą jej czyste piękno.

Prace zaproszonych artystów są wynikiem prywatnych obserwacji, badań i poszukiwań w obszarze tego, czym jest dla środowisko naturalne. Dostrzegają niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą niekontrolowany proces eksploatacji zasobów naturalnych ziemi. Swoimi pracami chcą zwrócić uwagę na jednostronne relacje człowieka i natury, a więc czerpania korzyści z jej bogactw i często bezmyślnej eksploatacji. Łączą rozwój aglomeracji miejskich czy ekspansji przemysłu z jakością życia społecznego i relacji międzyludzkich. Wiele z prezentowanych prac jest na pograniczu sztuki i nauki.

W każdej z siedmiu wystaw mamy do czynienia z wyjątkowymi indywidualnościami twórczymi, których prace charakteryzują się niepowtarzalnymi cechami. Wystawa inaugurująca festiwal w galerii Pionova, Jackie Nickerson z cyklu 10 miles round, to swoisty zapis socjologiczny rodzinnej miejscowości w Irlandii, przywołujący skojarzenia z twórczością Zofii Rydet czy Augusta Sandera. Artystka skoncentrowała się na fotografowaniu tych 'niewidzialnych' mieszkańców Co Louth, rolników czy rybaków, przeczuwając, że już niebawem mogą zniknąć bezpowrotnie.
Towarzysząca jej wystawa Jean Pierre Gilsona Sur les parcours pavés du Paris - Roubaix to pejzażowe, bardzo malarskie fotografie, ukazujące drogi i pejzaże Paris - Roubaix. Kompozycja, klarowność i czystość pejzażu potęgują estetykę jego prac, ukazując zarazem ducha tego miejsca.
Kolejnym artystą prezentowanym w galerii Pionova jest Ferit Kuyas, który działa na pograniczu fotografii dokumentalnej i socjologicznej. W swoim cyklu City of Ambition przedstawia przedmieścia, niezwykle dynamicznie zmieniającej się 32 milionowej aglomeracji Chonqing. Jego prace zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z polityki wodnej prowadzonej przez Chiny.
Petur Thomson w Imported landscape pokazuje odwieczną walkę człowieka i natury. Artysta eksponuje kolejne etapy budowy największego, ale także najbardziej kontrowersyjnego projektu elektrowni wodnej, w historii Islandii.

W galerii Żak, będziemy mieli okazję obcować z fotografiami Helene Schmitz, Blow up prezentujące prawie surrealistyczne piękno kwiatów.

Laurent Mayeux prezentujący swój cykl In iceland with Holga CSW Łaźnia, to surowe, minimalistyczne fotografie wykonane tanim, wyprodukowanym w Chinach aparatem Holga. W swoich syntetycznych pracach artysta łączy modę z pejzażem, eksplorując więzi między uniwersum, miejscem i człowiekiem.

Ostatnią wystawą tegorocznej Transfotografii będzie Projekt UFO Szymona Rogińskiego. W przestrzeni kościoła Św. Jana zobaczymy serię kolorowych, wielkoformatowych fotografii przesiąkniętych mistycyzmem i duchowością, a zarazem nowoczesnych i tak dalekich od tradycyjnie pojmowanej fotografii pejzażowej. Obcując z pracami tego artysty można mieć wrażenie, że snuje on opowieść o tajemniczych i odludnych miejscach należących do Obcych.

Zaprezentowane w Gdańsku wystawy zastanawiają się nad otaczającą nas rzeczywistością i zmuszają do chwili namysłu i refleksji, nad nią jak i nad nami samymi.

Kuratorem głównym i dyrektorem festiwalu jest Olivier Spillebout.

PROGRAM

Galeria Pionova

01.10 > 20.10.2010 - Wernisaż 30.09.2010. godz. 19
Jackie Nickerson - 10 miles round
Jean-Pierre Gilson - Na wybrukowanej drodze Paryż-Roubaix


22.10 > 03.11.2010 - Wernisaż 21.10.2010. godz. 19
Ferit Kuyas - City of ambition


05.11 > 17.11.2010 - Wernisaż 04.11.2010. godz. 19
Pétur Thomsen - Imported Landscape Serge Deleu Iceland with me


Klub Żak

02.10 > 18.10.2010 - Wernisaż 01.10.2010. godz. 19
Helene Schmitz - Blow Up


Łaźnia

07.11 > 19.12.2010 - Wernisaż 06.11.2010. godz. 18
Laurent Mayeux - In Iceland with Holga


NCK (Kościół Św. Jana)

16.11 > 05.12.2010 - Wernisaż 15.11.2010. godz. 19
Szymon Roginski - UFO Project

Przeczytaj także

Opinie (5) 2 zablokowane

 • biedna dziewczynka na tym zdjeciu

  chcialoby sie zapytac kto ja pobil ze ma taki wyraz twarzy?

  • 3 5

 • nie oszukuj sie

  placza ofiary i wiek nie ma znaczenia

  • 4 2

 • skad pomysl na takie zdjecie?

  zdjecie pasuje bardziej na reklame spoleczna o przemocy wobec dzieci a nie na plakat dotyczacy wystawy fotograficznej o naturze. Fakt, ze w opisie wystawy jest wspomniane o fotografii spolecznej i byc moze to zdjecie pochodzi wlasnie z tego zbioru, niemniej wg mnie zdjecie zwyczajnie NIE PASUJE... do tego wzbudza przykre odczucia (nie wszyscy chca byc swiadomi istniejacej wokol przemocy) i nie przyciaga na wystawe (a chyba powinno - taka byla rola tego plakatu/bannera). To tyle :)

  • 4 0

 • tesnota

  za natura oby czysta i bez grzechu

  • 1 1

 • Wyglada jakby dziecku kazali wstac, a ono nie ma nog.
  Nie podoba mi sie.
  Jesli ktos w tym widzi sztuke, to musi miec nierowno pod sufitem.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?