Transfotografia: człowiek kontra natura

Jedną z wystaw w ramach festiwalu Transfotografia będzie zbiór zdjęć "City of ambition" Ferita Kuyas, poświęcona 32 milionowej aglomeracji Chonqing.
Jedną z wystaw w ramach festiwalu Transfotografia będzie zbiór zdjęć "City of ambition" Ferita Kuyas, poświęcona 32 milionowej aglomeracji Chonqing. fot. Ferita Kuyas

Skutki oddziaływania społeczeństw na środowisko naturalne to temat tegorocznej edycji Festiwalu Transfotografia. Przez najbliższe trzy miesiące będzie można obejrzeć siedem wystaw w różnych miejscach Gdańska. Inauguracja w czwartek (30 września) w Galerii Pionova.Jackie Nickerson "10 miles round".
Jackie Nickerson "10 miles round".
Helene Schmitz "Blow up".
Helene Schmitz "Blow up".
Jean-Pierre Gilson "Na wybrukowanej drodze Paryż - Roubaix"
Jean-Pierre Gilson "Na wybrukowanej drodze Paryż - Roubaix"
Wszystkie dotychczasowe edycje festiwalu koncentrują się na wątkach politycznych, społecznych i kulturowych tego, co aktualnie dzieje się na świecie. Dotychczasowe edycje były poświęcone m.in. rozumianym wielopłaszczyznowo granicom i ich przekraczaniu czy kinu i współczesnej filmografii. Tegoroczny festiwal koncentruje się na naturze oraz jej relacjami ze społeczeństwami i tym, jak wzajemnie na siebie wpływają.

- Temat festiwalu jest nieodłącznie związany z edycją francuską imprezy, która odbyła się na przełomie mają i czerwca tego roku w Lille - opowiada Olivier Spillebout, dyrektor Transfotografii. - W Gdańsku chcemy zobrazować to, w jaki sposób fotografia utrwala określony obraz natury, ale także w jakie relacje z naturą wchodzi społeczeństwo.

Imprezę zainaugurują dwie wystawy w Galerii Pionova. Jackie Nickerson w swojej wystawie "10 miles round" ukazuje życie społeczności w miasteczku Co Louth na Wybrzeżu Irlandii. Artystka prezentuje codzienne rytuały, zajęcia oraz miejsca, w których się odbywają, pokazując jak wzajemnie na siebie wpływają.

Z kolei Jeana Pierre Gilson na wystawie "Sur les parcours pavés du Paris-Roubaix", pokaże swoją kolekcję zdjęć z ostatnich pięciu lat, na których uwiecznił pejzaże i drogi na trasie wyścigu kolarskiego Paryż-Roubaix.

Ale to dopiero początek - 22 października zostanie otwarta wystawa "City of ambition" Ferita Kuyas, poświęcona niezwykle dynamicznie zmieniającej się 32 milionowej aglomeracji Chonqing. Jego prace zwracają uwagę na zagrożenia wynikające z polityki wodnej prowadzonej przez Chiny.

Niesamowicie zapowiada się zbiór fotografii "Blow up" Helene Schmitz, która "portretowała" rośliny w ciągu czterech pór roku, ukazując ich piękno w trakcie różnych stadiów rozwoju czy cykl "In Iceland with Holga" Laurenta Mayeux będący rejestracją archaicznym aparatem Holga jego podróży po Islandii. Na zakończenie festiwalu zobaczymy cykl zdjęć "Projekt UFO" Szymona Rogińskiego, który podczas nocnych eskapad fotografował dzikie pejzaże na pograniczu dnia i nocy, przez co zyskiwały niecodzienną, czasem wręcz kosmiczną aurę.

- Transfotografia chce pozostać w pamięci dzięki silnym obrazom, które zapadną w pamięci widzom - tłumaczy Spillebout. - Tak jest zarówno w przypadku wielkoformatowych fotografii Nikkersona jak i Rogińskiego, które zobaczymy na wystawie w grudniu. Wszystkie wystawy poruszają temat festiwalu w odmienny sposób i każda jest warta uwagi.

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
Warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej
warsztaty
lis 24-5.12
Warsztaty - GAK Plama ul.
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
Pobożni i cnotliwi. Dawni...
wystawa
maj 15-31.12
Gdańsk, Muzeum Narodowe

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Na początku lat 20. XX wieku do Orłowa przybył na wakacje znany Polski pisarz. Był nim: