• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Tożsamości. Na oczach wszystkich. Spotkanie z Katarzyną Włodkowską. Prowadzenie: Stasia Budzisz

Zapraszamy na pierwszą odsłonę Tożsamości spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest Tożsamość naszego (i innych) regionu, a może są to liczne Tożsamości?

Gościnią pierwszego spotkania będzie Katarzyna Włodkowska dziennikarka, reporterka Gazety Wyborczej. Za reportaż Dom zły została nominowana do wszystkich najważniejszych nagród dziennikarskich i zdobyła prestiżową Grand Press 2017 w kategorii Reportaż prasowy. Rok później, podczas Festiwalu Wrażliwego, nagrodzono ją za cykl tekstów o przemocy wobec kobiet. W tym samym czasie zdobyła nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii Najlepszy materiał dziennikarski za reportaż o nieprawidłowościach w szkołach baletowych. W 2020 roku ponownie znalazła się m.in. w finale konkursu Grand Press. Nominowany materiał opowiada o zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W kolejnych latach jej pracę doceniło m.in. jury Nagrody Mariusza Waltera i imienia Jarosława Ziętary (za dziennikarstwo śledcze 2024). Wyróżnione reportaże opowiadały przemocy w branżowym piśmie Press.

28 września 2022 roku ukazała się jej książka Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla, wyd. Wielka Litera. Reportaż był nominowany m.in. do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i zdobył Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza.

OPIS KSIĄŻKI
Nie było w ostatnich latach głośniejszej historii.
Mariusz, nazwany przez media polskim Fritzlem, przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się, że prokuratura maltretowanej kobiecie oraz jej córce trzykrotnie nie uwierzyła.

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego Dom zły, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? Na oczach wszystkich to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, porusza kwestię dziennikarskiej odpowiedzialności i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci.

Koszmar, który spotkał Ewę, główną bohaterkę książki, mógł wydarzyć się wszędzie. Autorka Na oczach wszystkich opisuje, jak wiele okoliczności musiało się zbiec, żeby wydarzył się właśnie w tym konkretnym miejscu, na Kaszubach.

Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najlepszych książek, nie tylko reporterskich, jakie ukazały się w Polsce w tym roku.
Michał Nogaś

Dreszczowiec, kryminał, a najbardziej akt oskarżenia z sugestią jak najsurowszego wyroku dla wymiaru sprawiedliwości w pewnym zakątku Polski. Książka powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich policjantów, pracowników pomocy społecznej, całego sądownictwa oraz studentów prawa i resocjalizacji. Takiego na oczach wszystkich nie wyobraziłby sobie ani Dante, ani Bosch i Goya. Ani sam Belzebub. Jednocześnie jestem zachwycona językiem autorki. Opowiedziała te historie po ludzku, nie wpadając w ckliwość albo żargony różnych służb.
Ewa Woydyłło-Osiatyńska


Prowadząca: Stasia Budzisz reporterka, filmoznawczyni, tłumaczka, podkasterka. Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, uczestniczka projektu Światła Małego Miasta i współzałożycielka grupy reporterskiej Głośniej. Zajmuje się Europą Środkowo-Wschodnią, jej debiutancka książka Pokazucha. Na gruzińskich zasadach ukazała się w 2019 roku. Tworzy podkast Wydawnictwa Poznańskiego WPodcast oraz autorski podkast o Kaszubach Kaszëbskô Paradnica. Jesienią 2023 roku ukazała się jej książka reporterska o rodzinnych Kaszubach pt. Welewetka

Opinie

Sprawdź się

W 2018 roku powołano Pomorską Nagrodę Literacką dla twórców związanych czynnie z Pomorzem oraz tych, którzy piszą o naszym regionie. Jaką nazwę nosi ta nagroda?