stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

The Krasnals - wystawa połączona ze sprzedażą

Zapraszamy na wystawę anonimowej grupy artystycznej THE KRASNALS, na której zaprezentujemy obrazy i grafiki, stanowiące smakowity fragment ich bogatej i wielowymiarowej twórczości. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczną i wywołują skrajne oceny, krytykują także polski i światowy rynek sztuki.

W 2008 roku grupa przeprowadziła pewną prowokację, wysyłając do domu aukcyjnego Christies obraz Untitled (Group of Monkeys with White Bananas), podpisany "Whielki Krasnal", który ze względu na podobieństwo do dzieł Wilhelma Sasnala został wyceniony 70 000 funtów. Gdy zauważono pomyłkę, wycena została unieważniona.

Działalność THE KRASNALS znakomicie scharakteryzował we wstępie do katalogu wystawy Jan Bończa Szabłowski: Krasnale uznają autorytety, kpią jedynie gdy tym autorytetom przewraca się w głowie od skali uznania, czy popularności. I kiedy do rangi autorytetów zaczynają pretendować bezmózgowcy, koniunkturaliści, postacie groteskowe w swej manii wielkości. Ich bronią jest talent, ale też cecha obca wielu artystom, czyli poczucie humoru, ironia i dystans. Dlatego też budzą kontrowersje. Nadęte sławy ich nienawidzą, (bo wyłączają im blask aureoli) często się ich obawiają, artyści z poczuciem humoru (nieliczni) traktują jak inteligentnych przyjaciół, którzy chronią przed wodą sodową. Nie bez przyczyny rozpoczęli działalność 1 kwietnia. A nazwa The Krasnals w świecie sztuki brzmi fonicznie ironicznie.

"The Krasnals" - wystawa połączona ze sprzedażą
czas trwania: 1-17 grudnia 2016 r.
wernisaż: 1 grudnia 2016 r., godz. 18:00.
miejsce wystawy:
Sopocki Dom Aukcyjny
Galeria Sztuki Nowoczesnej
ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot
kontakt: Katarzyna Dąbrowska, Dilan Abdulla, Dorota Kulawczuk-Szostek, mail: modern@sda.pl, tel. 58 551 22 89
katalog dostępny na stronie sda.pl

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W jakim okresie obecna główna jednostka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta, spełniał funkcję siedziby władz Gdańska?