• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tequila Baba czyli Wieczór Meksykański

w każdy czwartek (do 27.06), godz. 18:00

Wstęp wolny

29 czerwca - 7 lipca 2024, godz. 20.00

Sopot
bilety 69-239 zł
ulgowy 49-149 zł
przedsprzedaż 49-199 zł
Kup bilet
w programie:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


- koncert meksykańskiej śpiewaczki sopranowej SUSANA MIJANGOS oraz Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat

- wernisaż wystawy prac graficznych
i fragmentów murali
Joanny Skiby i Agnieszki Jeżyk
https://agnieszkajezyk.pl/(ASP Gdańsk)

- fragment spektaklu Sopockiego Teatru Tańca-Viva la vida! Ella! (Joanna Czajkowska,Iwona Gilarska)



Informacje o artystach

Sopocki Chór Festiwalowy Mundus Cantat powstał w sierpniu 2009 roku przy Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat. Chór zrzesza w swoich szeregach ludzi z długoletnią praktyką wokalną w trójmiejskich chórach oraz uczniów i studentów trójmiejskich szkół i uczelni. Jako kameralny chór mieszany, wykonuje różnorodny repertuar od muzyki dawnej po współczesną, a także muzykę rozrywkową i filmową. Członkowie chóru mają na swoim koncie udział w wielu dużych przedsięwzięciach muzycznych tj.: koncerty oratoryjne z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II i wykonywali z tej okazji: Mszę Koronacyjną i Requiem - W. A. Mozarta, Stabat Mater - G. Rossiniego, Deutches Requiem - J. Brahmsa, Requiem G. FAURE, inne imprezy rocznicowe: Nieszpory Ludźmierskie - J. K. Pawluśkiwicza, Misa Criolla - A. Ramireza, Gloria - A.Vivaldiego oraz ostatnio koncert w ramach Festiwalu Solidarności z największymi przebojami filmowymi z bogatego repertuaru Enio Morricone. W maju 2010 roku odbył się, VI Międzynarodowy Festiwal Mundus Cantat, którego chór jest obok Bałtyckiej Agencji Artytycznej BART oraz Urzędu Miasta Sopot, głównym gospodarzem. Na przełomie sierpnia i września zespół odbył swoje pierwsze tournee artystyczne po Meksyku, gdzie min. wziął udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Festival Mundial de Coros w Meksyku. W trakcie meksykańskiego tournee pieśni z repertuaru Mundus Cantat, w tym pieśni F. Chopina, rozbrzmiewały w różnych zakątkach stanu Puebla: w Isukar de Matamoros, Choluli, Tepeace, Puebli oraz w Cuautli i w samej stolicy, Meksyku. W grudniu 2010 roku chór wziął udział w V Festiwalu Kolęd Kaszubskich i zdobył II miejsce.
Radość ze wspólnego muzykowania stanowi sedno istnienia zespołu.

Dyrygentem chóru jest Arkadiusz Wanat, absolwent WSP w Bydgoszczy, gdzie szkolił warsztat dyrygencki u prof. Sylwestra Matczaka. W 2004 roku ukończył Podyplomowe Studia Emisji Głosu oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.


SUSANA MIJANGOS Meksyk
Susana Mijangos ukończyła Narodowe Konserwatorium Muzycznym (the National Conservatory of Music) w Meksyku, w klasie Alicii Torres Garza, gdzie otrzymała tytuł śpiewaczki operowej. Ukończyła także kursy techniki wokalnej, interpretacji gatunku muzyki Lied oraz techniki i interpretacji muzyki oratoryjnej, prowadzone przez: Francisco Araiza, Encarnación Vázquez, José Guadalupe Reyes, Zeger Vandersteen, Anne Kopta, Léscék Zawadka.
Jako śpiewaczka operowa Susana wcieliła się w postacie Mimí, Musetta w La Boheme G. Pucciniego oraz Pamina w Die Zauberflüte W.A. Mozarta. Występowała jako solistka w dziełach oratoryjnych, takich jak: The Messiah G.F.Handela, Lauda Jerusalem A.Vivaldiego, Brevis Mass J.Haydna, oraz Coronation Mass W.A. Mozarta. Występowała także w zarzuellach i operetkach jako Luisa Fernanda w Luisa Fernanda F. Moreno Torroba oraz jako Hanna Glavary w Merry Widow F. Léhara.
Pracowała jako solistka z wieloma grupami muzycznymi i orkiestrami w Meksyku jak i w Europie. Należą do nich: Sergio Cárdenas, Jorge Delezé (†), Juárez Lincon, Nahum Aquino, Ramon Shade, Román Revueltas, Juan Carlos Lomónaco, Javier Zavala, David Hernández, Orkiestra Symfoniczna Nardowego Konserwatorium Muzycznego (Symphony orchestra of the National Conservatory of Music), Orkiestra Kameralna Bellas Artes (Chamber Orchestra of Bellas Artes), Orkiestra Symfoniczna Ollin Yoliztli (Symphony orchestra Ollin Yoliztli), Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu w Hidalgo (Symphony orchestra of Hidalgo University), oraz Orkiestra z Filadelfii (Philadelphia Orchestra).
Ze względu na swoje doświadczenia i osiągnięcia wokalne, Susana jest uważana za przedstawicielkę swojego kraju w śpiewie operowym.
Susana została zaproszona do Stanów Zjednoczonych aby dołączyć do kwartetu SINGERS OF UNITED LANDS 2006-07 (www.singersofunitedlands.org) i razem z wokalistami nagrała 25 utworów a capella w 4 różnych językach. Grupa śpiewała na ponad 100 koncertach w 14 wschodnich stanach Ameryki Północnej, została również zaproszona do Niemiec na Międzynarodowy Festiwal w Stuttgarcie: FESTIVALENSEMBLE 2007 (www.festivalensemble.org), którego dyrektorem i dyrygentem był Helmut Rilling. W tym samym roku grupa otrzymała propozycję dołączenia do 130 wokalistów z różnych krajów i i nagrania utwóru Benjamina Brittena "WAR REQUIEM".
Obecnie, Susana jest chórzystką i solistką w chórze CANTICUM NOVUM oraz chórze FELIX MENDELSSOHN, które wykonują kompozycje min. Johna Ruttera, Sergia Cárdenasa i Allena Pote itp.
Susana jest także solistką w Orkiestrze Kameralnej w Cuautla ( Chamber Orchestra of Cuautla), gdzie pracuje nad koncertem pieśni meksykańskich oraz nad repertuarem oratoryjnym.


Spektakl Viva la vida! Ella!
Koncept, reżyseria, choreografia i wykonanie:
Joanna Czajkowska, Iwona Gilarska

Współczesne wersje obrazów Fridy Kahlo: Mateusz Skutnik
Opracowanie muzyczne: Andrzej Pawłowski
Reżyseria świateł: Artur Aponowicz
Premiera spektaklu: 4 grudzień 2004


"Viva la vida!" ("Niech żyje życie!") to tytuł ostatniego obrazu malarki Fridy Kahlo i jednocześnie spektaklu Teatru Okazjonalnego (obecnie Sopocki Teatr Tańca). Premiera odbyła się w grudniu 2004 roku. Spektakl według konceptu Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka, w choreografii i wykonaniu ich i Iwony Gilarskiej cieszył publiczność wyjątkową plastycznością (wyśmienite interpretacje prac Fridy wykonane przez Mateusza Skutnika!), znakomitą choreografią i aktorską interpretacją oraz uniwersalnym przekazem, według którego życie każdego człowieka, bez względu na płeć zamknięte jest w cyklu. W owym cyklu, obok cierpienia, które dotyka jednostkę, zawsze znajduje się czas, na radość życia. Na jego celebrację. Po siedmiu latach od premiery, Iwona Gilarska i Joanna Czajkowska, specjalnie z okazji Wieczoru Meksykańskiego Klubie WINDA przygotują miniaturę opartą na motywach archiwalnego już spektaklu, skupiając się jednak na postaci Kobiety. A punktem wyjścia do ich rozważań na temat roli i kondycji Kobiety w kulturze i społeczeństwie będzie jeden z najsłynniejszych obrazów tej malarki pt. "Dwie Fridy" (1939 r.). Obraz ten powstał w czasie separacji i rozwodu z mężem i największą miłością jej życia Diego Riverą. Pokazuje dwa wcielenia Fridy: Meksykankę z widocznym, pulsującym sercem z okresu, gdy Diego ją kochał; oraz Europejkę w białej sukni ślubnej, z otwartym i krwawiącym sercem. Oba serca połączone są cienką, niczym wstążka, arterią, odciętą i kapiącą krwią na biel sukni. To przejmujący obraz samotności i rozdarcia, a także podwójnej tożsamości kulturowej. Diego twierdził, że Frida była jedyną malarką w historii sztuki, która rozerwała sobie piersi i serce, aby pokazać biologiczną prawdę swoich uczuć.
Widzowie będą mogli zobaczyć także "Tu wisi moja sukienka" (1933), "Korzenie" (1943), "Strzaskaną kolumnę" (1944) i "Viva la Vida!" (1954) w nowoczesnych interpretacjach i mimo poważnego tematu, opuścić przedstawienie pełni pozytywnych myśli i emocji.

Opinie

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?