stat
Impreza już się odbyła

Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza

Od 31 maja 2019 r. w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance - siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie można zwiedzać wystawę pt. "Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza". To już XVII odsłona cyklu "Polscy artyści o morzu".

13 lutego - 31 grudnia 2021, godz. 10:00 - 16:00

15 maja 2021 - 31 grudnia 2022

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Na wystawie prezentowane zostaną prace Czesława Tumielewicza - emerytowanego profesora gdańskiej ASP - powstałe w ostatniej dekadzie i wyrażające fascynacje artysty polskim wybrzeżem. Nie zabraknie więc obrazów przedstawiających porty w Helu, Kuźnicy, Jastarni, Łebie, Jantarze, Kątach Rybackich, Kołobrzegu i Trójmieście, często urozmaicone przedstawieniem statków i łodzi rybackich. Obrazy prezentują również widoki piaszczystych plaż i odpoczywających nad morzem wczasowiczów, którzy opalają się w łódkach, łowią ryby z pomostu bądź odwiedzają pobliskie kawiarenki. Na wystawie znajdą się też dwie martwe natury - jedna ze sprzętem rybackim, druga z owocami, obie zaprezentowane na tle morza - oraz autoportret artysty, również ukazany na tle morskiego brzegu.

Stylistyka prac Czesława Tumielewicza z lekkim przymrużeniem oka odwołuje się do konwencji realizmu magicznego. Chociaż nurt ten w malarstwie należy do wielkiej rodziny sztuki przedstawiającej, to obfituje zarazem w elementy fantastyczne, wzbogacające obraz o wątki symboliczne, stanowiące swoiste dopełnienie całości i podkreślające wieloznaczność przedstawienia. Przedmioty, które możemy rozpoznać i nazwać - statek, drzewo, budynek - są w pewnej mierze odrealnione, uproszczone, uporządkowane i zgeometryzowane. Obrazy utrzymane zostały w żywej, śmiałej kolorystyce. Dominuje tu głęboka czerwień, szafir w odcieniu lapis lazuli, pomarańczowy, zielony, żółty, błękitny, fioletowy oraz czerń i biel.

- Profesor Tumielewicz nie boi się śmiałych kontrastów kolorystycznych, zestawia ze sobą barwy podstawowe: czerwień z żółtym bądź żółty z niebieskim - sięga też po barwy dopełniające, gdzie obok niebieskiego występuje pomarańczowy, a czerwonego - zielony. - objaśnia Liliana Giełdon, kierownik Dział Sztuki Marynistycznej w NMM - Nie można oprzeć się wrażeniu, że tworzenie dostarcza mu wiele radości. I ten radosny nastrój udziela się widzowi.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych na wystawie prac, wydany w formacie i szacie graficznej ustalonej dla całego cyklu "Polscy artyści o morzu". Wystawa potrwa do 1 września 2019 r.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która z pisarek, autorka głośnego dramatu pt. "Sprawa Dantona", uważana jest za największą gdańską pisarkę?