Wiadomości

stat

Teatr Pieśń Kozła w Teatrze Szekspirowskim

Teatr Pieśń Kozła 25 sierpnia dwukrotnie (godz. 18 i 21) zagra spektakl "Hamlet - komentarz".

Międzynarodowy Teatr Pieśń Kozła, mający siedzibę we Wrocławiu, ponownie zawita do Gdańska ze swoimi nowymi spektaklami. Publiczność Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczy przedstawienia "Hamlet - komentarz" (25.08) i "Pieśni Leara" (27.08). Bilety w cenie 30-65 zł.Teatr Pieśń Kozła w Teatrze Szekspirowskim pojawia się dość regularnie na Festiwalu Szekspirowskim. Założyciel i lider teatru, Grzegorz Bral, często w centrum swoich teatralnych inspiracji umieszcza twórczość Williama Szekspira. Obie propozycje, które można zobaczyć pod koniec sierpnia, gościły na tej imprezie. "Pieśni Leara" prezentowano w 2013 roku, zaś "Hamlet - Komentarz" w 2017 roku walczył o Złotego Yoricka (ostatecznie jurorzy uchylili się od wzięcia odpowiedzialności za werdykt i nagrody nie przyznali). W jednym i drugim przypadku bilety na spektakl zespołu Grzegorza Brala rozeszły się bardzo szybko i nie wszyscy zainteresowani mieli okazję go zobaczyć. Teraz można nadrobić zaległości.

Zaskakujący finał Konkursu o Złotego Yoricka


Spektakl "Pieśni Leara" to dzieło zmienne, podróżujące, "work in progress" - jak większość produkcji Teatru Pieśń Kozła. Nie są linearną opowieścią wywiedzioną z tekstu dramatu, a raczej sumą energii i rytmów, rządzących szekspirowskim dramatem "Król Lear". Zespół Teatru pod okiem Grzegorza Brala skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z "Króla Leara", które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego "dramatycznego poematu".

W spektaklu muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, tworzy emocje i buduje relacje międzyludzkie. Spektakl zdobył wszystkie prestiżowe nagrody podczas Fringe Festival w Edynburgu w 2012 roku - m.in. Fringe First.

Spektakl "Pieśni Leara" można zobaczyć we wtorek 27 sierpnia o godz. 18 i 21.
Spektakl "Pieśni Leara" można zobaczyć we wtorek 27 sierpnia o godz. 18 i 21. fot. Anna Szczodrowska / trojmiasto.pl
Z kolei "Hamlet - komentarz", oparty na dramacie "Hamlet", stanowi jego intensywną interpretację, żywą refleksję, dopowiedzenie tego, co dramatopisarz w swoim dziele tylko zasygnalizował, a czego nie powiedział wprost. Spektakl rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie, rodzaj "szekspirowskich Dziadów".

- Czytając "Hamleta" mam wrażenie, że Hamlet jest mi strasznie bliski. Gdy zdejmie się z niego całą otoczkę "książęckości", "zamkowości" i zrezygnuje z zaproponowanego przez Szekspira umieszczenia akcji spektaklu w alegorycznym "piekle królestwa", to mamy do czynienia z człowiekiem niezwykle zagubionym, który usiłuje walczyć o coś, o co nie chce walczyć. Jest postawiony przed faktem dokonanym. W naszym spektaklu jest dwóch Hamletów: stary Hamlet i młody Hamlet. Obaj są całkowicie od siebie różni - mówi Grzegorz Bral.
Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Na powierzchni relacji niby nic się nie dzieje, w postaciach natomiast budzą się ich bolesne tajemnice. To dramat o energii, która domaga się ujawnienia. Hamlet jest jej medium.

Repertuar Teatru Szekspirowskiego


Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni. Czternastu aktorów interpretuje postaci, zdarzenia i emocje przy pomocy dźwięków. "Hamlet - komentarz" to eksperyment teatralny. Słowa tekstu zostają udźwiękowione, nie pojawiają się w tradycyjnej narracji, wzrastają jako muzyczne harmonie. Słowa i muzyka opowiadają wewnętrzną strukturę postaci i rodziny.

Każdego dnia prezentacji, o godz. 16 odbędą się wykłady wprowadzające dr Alicji Bral. Bilety na spektakl kosztują w zależności od miejsca od 40 do 65 zł (bilety normalne) oraz od 30 do 55 zł (bilety ulgowe). Koszt udziału w wykładach Alicji Bral wynosi 10 zł.

Opinie (1) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż w Gdańsku
Wędrujące dżinsy rozpoczęły podróż

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Jemy na mieście: Ducha 66 dobre na śniadanie
Jemy na mieście: Ducha 66 w Gdańsku

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: