Spektakl

Hamlet - Komentarz - spektakl gościnny

najbliższy spektakl:
25 sierpnia 2019
godz. 18:00
inne terminy spektakli »
miejsce:

Teatr Szekspirowski

adres:
Gdańsk, Wojciecha Bogusławskiego 1
ceny biletów:
norm. 30-60 zł
kasy:
58 351-01-01
czas trwania:
1 godz.
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

4.7 / 5 (3 głosy)

Patronat

Terminy spektakli

25 sierpnia 2019 (niedziela) godz. 18:00

norm. 30-60 zł
Kup bilet

25 sierpnia 2019 (niedziela) godz. 21:00

norm. 30-60 zł
Kup bilet

Teatr Pieśń Kozła, Wrocław, Polska
Hamlet - Komentarz

Premiera: 2 lipca 2017 r.

Prezentację spektaklu poprzedzi wykład dr Alicji Mańkowskiej "Szekspir w Teatrze Pieśń Kozła", który odbędzie się 25 sierpnia o g. 16.00, bilety: 10 zł N, 5 zł z biletem na spektakl.


"Hamlet - komentarz", oparty na dramacie Szekspira, stanowi jego intensywną interpretację, żywą refleksję, dopowiedzenie tego, co dramatopisarz w swoim dziele tylko zasygnalizował, a czego nie powiedział wprost.

Spektakl rozgrywa się dwa miesiące przed właściwą akcją dramatu, czyli w noc zabójstwa starego króla. Noc ta przeradza się w czuwanie, rodzaj "szekspirowskich Dziadów". Na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu Szekspira. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do tragedii. Na powierzchni relacji niby nic się nie dzieje, w postaciach natomiast budzą się ich bolesne tajemnice. To dramat o energii, która domaga się ujawnienia. Hamlet jest jej medium.

Przedstawienie oparte jest na polifonicznej strukturze pieśni. Czternastu aktorów interpretuje postaci, zdarzenia i emocje przy pomocy dźwięków. "Hamlet - komentarz" to eksperyment teatralny. Słowa tekstu zostają udźwiękowione, nie pojawiają się w tradycyjnej narracji, wzrastają jako muzyczne harmonie. Słowa i muzyka opowiadają wewnętrzną strukturę postaci i rodziny.

Spektakl wziął udział w finale Konkursu o Złotego Yoricka 22. Festiwalu Szekspirowskiego.

Łukasz Drewniak, Selekcjoner Konkursu o Złotego Yoricka:
"Co to jest z gatunkowego punktu widzenia? Opera rytualna? Progresywne oratorium? Teatr medytacji? Grzegorz Bral znów zamyka obrazy z Szekspira w kilkunastu frapujących pieśniach autorstwa Macieja Rychłego i Jeana-Claude'a Acquavivy. Wprowadza przebranych w czerń aktorów-śpiewaków, dyrygentkę i dwóch muzyków do ascetycznej przestrzeni bez wyjścia. Do laboratorium dźwięku, emocji, atmosfery. Chór zastygł pochylony nad żelaznym łóżkiem z ciałem zmarłego króla. Jesteśmy cztery tygodnie przed początkiem akcji szekspirowskiego Hamleta. Chwilę przed pogrzebem starego władcy, na długo przed ślubem Klaudiusza i Gertrudy. Trup króla jest świeży, emocje dopiero się formują, dwór konfrontuje się z tym co się wydarzyło. Ale dramat już może się zacząć, wszystkie składniki tragedii znajdują się na miejscu. Hamlet zdążył wrócić z Wirtembergii, Gertruda przełamuje ból nadzieją na nowy początek, duch ojca krąży między protagonistami, obserwuje reakcje i przypisane gesty żałoby. Teatrowi Pieśń Kozła udaje się stworzyć w tej elsynorskiej sali nastrój cokolwiek dwuznaczny: intymność przecięta zostaje okrucieństwem. (...). Grzegorz Bral i jego zespół znów ujawniają oszałamiające, wycyzelowane lodowate piękno szekspirowskich historii."

Reżyseria: Grzegorz Bral
Muzyka: Jean-Claude Acquaviva, Maciej Rychły
Dyrygent: Lilianna Krych
Kostiumy: Alicja Gruca
Scenografia: Robert Florczak
Światła: Wojciech Maniewski
Dramaturgia: Alicja Bral

Obsada:
Anu Almagro, Julianna Bloodgood, Anna Grycan, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikov, Magda Wojnarowska, Volodymyr Andrushchak, Mikołaj Bońkowski, Rafał Habel, Dominik Kujawa, Julien Touati, Dimitris Varkas, Łukasz Wójcik, Bogdan Koca, Maciej Rychły

Recenzja Trojmiasto.pl

Festiwal Szekspirowski bez Złotego Yoricka. Podsumowanie

Festiwal Szekspirowski jest dla miłośników teatru jak ciasto, którego każdy kawałek ma smakować inaczej. Taka - bardzo bezpieczna -...

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?