Teatr Muzyczny ciągle bez dyrektora

Wyremontowane wnętrza Teatru Muzycznego cieszą oczy widzów. Ciągle jednak nie wiadomo, co z dyrektorem największej sceny w Trójmieście.
Wyremontowane wnętrza Teatru Muzycznego cieszą oczy widzów. Ciągle jednak nie wiadomo, co z dyrektorem największej sceny w Trójmieście. fot. Joanna Kurkowska-Trojmiasto.pl

Niemal rok czekamy na nowego dyrektora Teatru Muzycznego. Komisja konkursowa zdecydowała się odstąpić od wskazania swojego faworyta spośród 14 kandydatów, których zakwalifikowała do II etapu konkursu. Największa scena w Trójmieście ciągle nie ma więc nowego sternika.Dziewięcioosobowa komisja w składzie: Władysław Zawistowski (dyrektor Departamentu ds. kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego), Beata Jaworowska (zastępca dyrektora Departamentu ds. kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego), Włodzimierz Grzechnik (naczelnik Wydziału Kultury UM Gdynia), Adam Orzechowski (dyrektor Teatru Wybrzeże, członek komisji z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Bożena Sawicka (naczelnik z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), przedstawiciele związków: Tomasz Fogiel (aktor), Jacek Wester (aktor), Małgorzata Talarczyk (aktorka, ZASP) i Danuta Renz (ZASP) po przesłuchaniu kandydatów podjęła decyzję o niewskazywaniu swojego kandydata marszałkowi Mieczysławowi Strukowi i prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi.

- Uznaliśmy, co warte podkreślenia, jednogłośnie, że odstępujemy od wskazania kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego. Nikt nas wystarczająco nie przekonał do swojego pomysłu - zaraz po zakończeniu prac komisji podsumował jej obrady dla portalu Trojmiasto.pl Władysław Zawistowski. - Teraz przekażemy te wyniki marszałkowi i prezydentowi Gdyni. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora jego obowiązki w dalszym ciągu pełnić będą dotychczasowi dyrektorzy.

Co dalej z wyborem dyrektora w Muzycznym?

- Możliwości nie ma zbyt wiele. Być może zdecydujemy się na nowy konkurs, taka formuła sprawdziła się w przypadku wyborów dyrektora Muzeum Pomorza Środkowego, być może sprawdzi się także w tym przypadku. Minister może zdecydować się również na mianowanie kogoś odstępując od procedury konkursowej. Decyzje co do tego zapadną po konsultacjach z marszałkiem Strukiem i prezydentem Szczurkiem - dodaje Zawistowski.

Perturbacje w Muzycznym opisywaliśmy już wielokrotnie. Z tymczasowymi dyrektorami Muzycznego - Wojciechem Dmochowskim, Bernardem Szycem oraz Bogdanem Gasikiem ustalono, że sprawują swoją funkcję do końca bieżącego roku. Nowy dyrektor powinien przejąć teatr w styczniu, choć przez pierwsze pół roku będzie miał ułatwione zadanie, bowiem najważniejsze decyzje zostały podjęte, a plany repertuarowe na najbliższy sezon są już zatwierdzone.

Będziemy na bieżąco informować o postanowieniach dotyczących tej sprawy.

Opinie (76) 4 zablokowane

 • Teatr czy może cyrk

  To jest skandal ! Ilu może być pełniących obowiązki dyrektora!!! Chyba wszystkim z tym dobrze . Ciekawe ile kasy biorą za tą sztuczną funkcję ? Powinna do teatru wejść prokuratura !!!

  • 34 19

 • ...czekamy...

  ...szkoda ,że nikt z zespołu artystycznego TM nie stanął do konkursu....

  • 15 9

 • czasami brak decyzji, to dobra decyzja

  Ja także - zresztą pisałem tu na portalu, też nie widziałem wśród kandydatów TEGO WŁAŚCIWEGO;))

  • 20 2

 • Zdjęto koment a propos Bezstronnego no ale sam się odezwał 

  • 5 0

 • Alku, Wojciech Dmowski pełni funkcję dyrektora naczelnego, Bogdan Gasik jest jego zastępcą, natomiast Bernard Szyc jest dyrektorem artystycznym, jednak z tego artykułu mogłoby wynikać, że pełnią tę samą funkcję, co nie jest prawdą. W każdym teatrze są takie funkcje, więc prokuratura miałaby sporo pracy ;).

  • 11 2

 • komisja?????

  mnie zastanawia fakt dlaczego 1/3 komisji stanowią pracownicy teatru. Oczywiste jest że będą próbowali blokować decyzje niekorzystne z ich punktu widzenia, po to aby utrzymać stary porządek, który obecnie jest im na rękę. Zawsze przy wyborze dyrektora następują zmiany personalne, co widocznie dla niektórych członków komisji nie jest na rękę.

  • 12 11

 • jest jak zwykle

  Znowu będzie "swój człowiek" na stołku

  • 16 8

 • Do Oliiii

  Pani Olu zasadą jest że w każdym teatrze jest dwóch dyrektorów. Jeden naczelny, drugi artystyczny, więc w Muzycznym przyjamniej o jednego za dużo

  • 4 2

 • pracownicy

  Teatru tak naprawdę pragną już nowego dyrektora i jeden z kandydatów bardzo im odpowiadał.

  • 5 1

 • Nikt nas wystarczająco nie przekonał?!

  Przepraszam bardzo, ale jak miał szanowną komisję przkonać? Czy nie dorobek artystyczny się liczy? Takie nazwiska jak Bogdan Słoński z Janem Szurmiejem, Waldemar Zawodziński, Maciej Pawłowski. Kogo się Państwo spodziewali??? To jakiś absurd żeby o ludziach z takim dorobkiem szanowna i niezwykle kompetentna komisja stwierdzała że się nie nadają. SIC! A co mieli zrobić żeby państwa przekonać??

  • 7 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: