Tancerze na scenie, czyli Gdański Festiwal Tańca

"Schritte verfolgen" Susanne Linke i VA Wölfl to największa gwiazda Gdańskiego Festiwalu Tańca.
"Schritte verfolgen" Susanne Linke i VA Wölfl to największa gwiazda Gdańskiego Festiwalu Tańca. mat. prasowe

Gdański Festiwal Tańca to największy na Pomorzu i jeden z większych przeglądów teatru tańca w Polsce. W ciągu dwóch tygodni zobaczymy w sumie 39 różnych produkcji tanecznych z kraju i zagranicy. Początek festiwalu już w poniedziałek.Wydarzenia festiwalowe podzielone zostały na pięć bloków tematycznych: rezydencja/premiera 2009, Trójmiejska Korporacja Tańca, Solo Act, Projekty z Polski oraz Projekty zagraniczne. Ponadto w ramach międzynarodowego projektu Baltic Movement Project odbędzie się konkurs teatru tańca i poświęcona mu konferencja.

Duże zainteresowanie wzbudza występ teatru Leszka Bzdyla w spektaklu "Przed południem, przed zmierzchem" Teatru Nowego w Łodzi.
Duże zainteresowanie wzbudza występ teatru Leszka Bzdyla w spektaklu "Przed południem, przed zmierzchem" Teatru Nowego w Łodzi. mat. prasowe
- Największym wydarzeniem festiwalu będzie pokaz spektaklu wybitnej niemieckiej tancerki i choreograf Susanne Linke, pt. "Schritte verfolgen" [Teatr Muzyczny w Gdyni, 23 sierpnia] - mówi Katarzyna Pastuszak jedna z organizatorek festiwalu. - Drugą naszą gwiazdą będzie "Przed południem, przed zmierzchem", czyli połączenie sił Teatru Nowego w Łodzi i Teatru Dada von Bzdülöw pod nazwą "Nowy Dada".

Powstałe w 2007 roku "Schritte verfolgen" jest rekonstrukcją przedstawienia o tym samym tytule z 1985 roku. Ta jedna z najbardziej osobistych wypowiedzi scenicznych niemieckiej choreograf porusza ważny dla artystki motyw rozwoju osobistego i ponownej kreacji (Susanne Linke do 6 roku życia nie mówiła i nie słyszała). Główną zmianą w porównaniu z realizacją sprzed 25 lat jest wykonanie solowego występu tej wybitnej niemieckiej choreograf przez cztery tancerki (w tym samą Susanne Linke).

Atrakcyjny jest najmniejszy z festiwalowych cykli - "Prezentacje z Polski", w ramach którego zobaczymy wspomniane "Przed południem, przed zmierzchem" (21.08), wyreżyserowane przez Piotra Cieplaka. Jego spektakl oscyluje wokół nietypowego w teatrze tematu... zamyślenia. Ponadto Polskę reprezentować będą zaledwie dwa spektakle, oba Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, czyli "Short Cuts" i "Wo-man w pomidorach" (28.08).
Trójmiejska Korporacja Tańca stanowi przegląd nowości tanecznych czołowych trójmiejskich tancerzy [na zdjęciu Bożena Eltermann w "Hexelolicie" Teatru Cynada].
Trójmiejska Korporacja Tańca stanowi przegląd nowości tanecznych czołowych trójmiejskich tancerzy [na zdjęciu Bożena Eltermann w "Hexelolicie" Teatru Cynada]. fot. Michał Szlaga / mat. prasowe

"Short Cuts" Polskiego Teatru Tańca to spektakl baletowy węgierskiego choreografa i tancerza Istvana Juhosa-Putto, który poprzez tytułowe "Krótkie Cięcia" stara się badać otaczającą nas rzeczywistość. Z kolei "Wo-men w pomidorach" w reżyserii znanego izraelskiego tancerza i performera Yossi Berga stanowi kolejną opowieść o odwiecznym konflikcie między kobietami a mężczyznami.

Festiwal w przeważającej mierze poświęcony został przeglądowi tego, co w ubiegłym roku w teatrze tańca wydarzyło się w Trójmieście. W ramach stworzonego w tym celu bloku "Trójmiejska Korporacja Tańca" ujrzymy ważniejsze produkcje formacji i tancerzy trójmiejskich - m.in. 3 x Noir Dance" i "Powiększenie" Teatru Okazjonalnego, "Faceless" i "Tribute to J.S." Teatru Amareya, "Kobieta, która zamiata las" Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino, "Hexelolita" Teatru Cynada. W ramach bloku TKT odbędą się również trzy premiery - "Projekt walki" - Iwony Gilarskiej i Anny Jędrzejczak-Skutnik, "Delia" Jacka Krawczyka i Anny Steller oraz "Parallel" Magdy Jędry.

Ciekawie zapowiada się konfrontacja czterech solistek podczas "Solo Act" (27.08). Swoje produkcje wytańczą Dominika Knapik, Julia Mach, Anna Piotrowska oraz Iwona Olszowska. Na Gdańskim Festiwalu Tańca zakończona zostanie również pierwsza edycja projektu "rezydencja/premiera 2009" - zobaczymy pięć finałowych projektów, które nagrodzono produkcją premier spektakli na Scenie Teatralnej Klubu Żak.

Organizatorzy Gdańskiego Festiwalu Tańca przygotowali również rozbudowaną ofertę wydarzeń towarzyszących. - Wprowadziliśmy do festiwalu nowy element, jakim są projekcje najlepszych dostępnych filmów poświęconych teatrowi tańca. Przygotowaliśmy również warsztaty skierowane do profesjonalistów oraz szereg zajęć tanecznych dla wszystkich, którzy chcą potańczyć - dodaje Katarzyna Pastuszak.

Kino tańca prezentowane będzie w czterech zestawach od poniedziałku do czwartku (24-27.08). Odbędzie się również koncert "Mozart z Kraju Kwitnącej Wiśni" (20.08), a weekendy będzie można się zrelaksować podczas wieczornych zabaw tanecznych w Kawiarni Żaka.

Opinie (3)

 • Znow "spektakl" 7ej kategorii (1)

  dla prowincjuszy

  • 3 9

  • a Polacy jak zwykle narzekaja...

   • 1 0

 • TANCZYC KAZDY MOZE TROCHE LEPIEJ LUB TROCHE GORZEJ

  niech kazdy robi to co lubi i niech moze robic to co lubi !$

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Legenda Radmoru - wystawa
Legenda Radmoru - wystawa
wystawa
lis'20 7-29.08
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni
Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku zbudowano Łaźnię Miejską w Nowym Porcie? Jaką funkcję będzie pełniła współcześnie?