• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Tadeusz Lesisz. Wbrew schematom.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na nową wystawę "Tadeusz Lesisz. Wbrew Schematom". Wystawę będzie można oglądać w dniach 29.06 - 31.12.2024 r. Muzeum MW w Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1B. Wernisaż wystawy odbędzie się 28 czerwca 2024 r. godz. 14:00.

O wystawie:

TYTUŁ: Tadeusz Lesisz. Wbrew schematom.

Tadeusz Lesisz - bohaterski oficer marynarki, architekt i członek Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich. Człowiek, który ułożył swoje życie wbrew schematom.

Opowieść o losach Tadeusza Lesisza rozgrywa się na kilku płaszczyznach. Poprzez poszczególne jej rozdziały prowadzą ciepłe barwy oraz linie i kształty, których układ może kojarzyć się zarówno z architekturą, jak i rodzinnym albumem.

Rozpoczyna się na brytyjskiej ziemi, w progach niezwykłego domu w Manchesterze, nazywanego "ambasadą polskości". Na wystawie odnajdziemy więc pamiątki związane z fascynującymi, ale i dramatycznymi losami rodziny Lesiszów. Obok eleganckiego płaszcza marki "Dior" i wysmakowanej koktajlowej sukienki znajduje się tam Order Wojenny Virtuti Militari symbolizujący bohaterską i tragiczną historię braci Tadeusza, zamordowanych przez Niemców i Sowietów. Po chwili przeniesiemy się na morza i oceany. Spotykamy T. Lesisza, który jako młody podchorąży Marynarki Wojennej zwiedza świat na ORP Iskra. Zobaczymy jak w czasie II wojny światowej wyrasta na niezwykle dzielnego oficera i walczy w największych alianckich operacjach, za co otrzymuje szereg odznaczeń i medali. Wraz z nim przeżyjemy tragiczny w skutkach atak niemieckiej żywej torpedy na ORP Dragon w Normandii.

Ostatnia część wystawy wprowadza w świat architektury, którego nasz bohater staje się częścią po wojnie. Tworzą go projekty, które przyniosły mu liczne nagrody i członkostwo w Królewskim Instytucie Architektów Brytyjskich. Nie zabraknie także opowieści o wspaniałym oddaniu dla polskiej sprawy i wsparciu, jakiego rodzina Lesiszów nieustannie udzielała rodakom - zarówno w kraju jak i na emigracji.

Wernisaż: 28 czerwca 2024, godz. 14.00, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
 
Dostępna dla zwiedzających: 29 czerwca do 31 grudnia 2024 r.
lip 19

piątek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Na którym gdyńskim wzgórzu według legendy objawiał się św. Mikołaj?