• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

TV Lab - warsztaty Transvizualia 2010

Z przyjemnością ogłaszamy pełen program modułu warsztatowego TV-LAB podczas Festiwalu TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA. Rozpoczynamy nabór uczestników na poszczególne warsztaty. Ilość miejsc jest ograniczona. Udział w działaniach edukacyjnych jest całkowicie nieodpłatny.

IDEA:

Jednym z naczelnych celów, stawianych Transvizualiom, jest edukacja. Organizatorzy proponują serię interaktywnych warsztatów dostępnych nieodpłatnie dla szerokiego grona odbiorców. Istotne jest również użycie niestandardowych rozwiązań. Zależy nam na przełamaniu klasycznej formuły festiwalu, opartej na modelu: bierni odbiorcy versus twórcy. Dlatego powstanie m.in. debata, o charakterze warsztatowym, ucząca otwartej rozmowy o problematyce sztuki współczesnej - tzw. barCamp [po raz pierwszy w Gdyni!], warsztaty z zakresu kreatywnego remiksowania zjawisk artystycznych, warsztaty vj-skie, spotkanie warsztatowe z zakresu nowych technologii multimedialnych czy warsztaty z programowania audio/video typu DIY ("do it yourself"), umożliwiające tworzenie własnych urządzeń elektronicznych.

PROGRAM TV-LAB:

-BarCamp: "anty-konferencja" poświęcona modelowi open-source w kulturze
[współorganizowana z Kulturą Miejską]
-Remix Culture, Share! Transvizualia 010: warsztaty remiksowania [współorganizowane z Kulturą Miejską]
-Warsztaty programowania DIY: Pure Data | Processing | Arduino
-VJ Progress: warsztaty z tworzenia wizualizacji
-Warsztaty ANTIVJ: nowe technologie multimedialne, processing
-TV Talks: spotkanie poświęcone twórczości filmowej Michela Gondry'ego [współorganizowane z gdańską Świetlicą Krytyki Politycznej]

BARCAMP TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA

26.09.2010 | niedziela | godz. 16.00-19.00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Al. Zwycięstwa 96/98

Idea i moderacja: Lidia Makowska [Kultura Miejska Wrzeszcz]
Współpraca: Justyna Wicenty [Stowarzyszenie A Kuku Sztuka]

UWAGA!
Propozycję wystąpień podczas barCampu TV 010 prosimy wpisywać w odpowiednim miejscu na profilu Facebook: https://www.facebook.com/transvizualia
lub przesyłać na adres: justa@transvizualia.com

O barCampie
Formuła barCampu to "user-generated conference" - demokratyczna, oddolna "anty-konferencja", w której nie ma odgórnie narzuconego programu, ról podzielonych według klasycznego schematu kuratora - artysty - odbiorcy. BarCamp znosi podziały na ekspertów, twórców i bierną publiczność. Istotą barCampu jest model open-source: dzielenie się wiedzą, utworami / dziełami sztuki, remiks, przetwarzanie, powszechna dostępność, otwartość, re/konstrukcja dzieł, znaczeń i formuły. Wstęp na barCamp jest wolny i ogólnie dostępny. Każdy z uczestników współtworzy barCamp: poprzez wygłoszenie referatu/prezentacji, udział w dyskusji, omówienie i przedstawienie pracy artystycznej, krytyczną analizę i refleksję. Program podzielony jest na bloki czasowe (14 minut: 7 min. prezentacji i 7 min. dyskusji). Temat / wątek w dyskusji można zgłosić na stronie barCampu, jest też możliwość spontanicznego wpisania swojego wystąpienia już w trakcie spotkania. Moderator pilnuje przestrzegania czasu, podsumowuje wątki, udziela głosu.

W ramach barCampu TRANSVIZUALIA 010 Gdynia proponujemy namysł nad modelem open-source w kulturze:
-Jak wykorzystujemy możliwości remiksowania KODU KULTURY MULTIMEDIÓW, dzielenia się, przetwarzania, oswajania nowych technologii?
-Czy powszechna dostępność nowych technologii sprzyja "sztuce zawodowej / wysokiej"?
-Czy każdy twórca z kamerą w ręku to artysta? Czy podział na profesjonalnych artystów i amatorów ma sens w dobie internetu?
-Jak wydobyć kontekst / przekaz z formy, epatującej dźwiękiem i obrazem?
-W jaki sposób komunikować się z publicznością festiwali nowych mediów, jak przyciągnąć / aktywnie włączać w działania sztuki multimedialnej nowych odbiorców / twórców?
-Jak przebić się przez mur niezrozumienia sztuki multimediów?
-Czy możliwe jest wykorzystanie idei Ruchu Wolnej Kultury, postulującego głęboką transformację modelu myślenia, sposobów produkcji i relacji pomiędzy społeczeństwem - sztuką - polityką? Jakim alternatywnym rozwiązaniem można zastąpić anachroniczne perspektywy cyfrowego feudalizmu?

WARSZTATY REMIX CULTURE, SHARE!
Specjalna edycja TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA


20.09-03.10.2010
1 część: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Sala Koralowa
2 część: Browar we Wrzeszczu - siedziba Kultury Miejskiej

Idea RCS!: Lidia Makowska [Kultura Miejska Wrzeszcz],
Koordynacja: Justyna Wicenty [Stowarzyszenie A Kuku Sztuka]
Koncepcja i prowadzenie: Maciek Szupica,
Współpraca: Michał Andrysiak

Grupa: 6 osób
Uwaga! obowiązuje formularz zgłoszeniowy

Idea | Opis:
Podczas festiwalu Transvizualia 010 Gdynia odbędzie się specjalna edycja eksperymentalnych warsztatów twórczych realizowanych przez Akademię Kultury Miejskiej we Wrzeszczu.
Ideą warsztatów jest wspólne tworzenie, rozmowa z artystami, kontakt i próba zrozumienia sztuki poprzez subiektywne przetwarzanie przekazu medialnego.

Remiks pojmujemy jako przestrzeń wolności artystycznej, twórcze korzystanie z zasobów kultury i sztuki. Remiks to bogactwo środków wyrazu: improwizacja, aranżacja, łączenie, przetwarzanie, samplowanie, montaż, manipulacja. Pojęcie remiksu zakłada, że siła dzieł kultury polega na ich żywym obiegu, cytowaniu, kreatywnym użyciu i przywoływaniu w nowych kontekstach.

Punktem wyjścia warsztatów remiksu będzie rejestracja multimedialnych live actów podczas Transvizualiów, zakładająca również interakcję z występującymi twórcami, silnie integrując projekt warsztatowy z warstwą artystyczną samego Festiwalu. Kolejnym etapem niekonwencjonalnych poszukiwań będzie twórcze wykorzystanie technik montażu, rozumianego jako świadoma artystyczna manipulacja. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów zapoznają się z tajnikami montażu, który stanowi często o sile przekazu audiowizualnego, będąc jednocześnie ukrytą częścią procesu tworzenia pracy video i dotarcia do odbiorcy.
Warsztaty zakładają kreatywną pracę w małych zespołach i wspólne tworzenie dzieła - eksperymentu filmowego.

WARSZTATY PROGRAMOWANIA DIY
PURE DATA | PROCESSING | ARDUINO


28.09-03.10.2010
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Galeria

Koncepcja i prowadzenie: Maciej Wojnicki
Warsztaty dla początkujących

Grupa: 10-12 osób
Uwaga! obowiązuje formularz zgłoszeniowy

Tematyka
Tematem warsztatów będą zagadnienia programowania audio/video oraz tworzenia własnych urządzeń elektronicznych w oparciu o najbardziej popularne i darmowe środowiska Pure Data (audio), Processing (video) i Arduino (elektronika).
Wspomniane wyżej środowiska to najpopularniejsze narzędzia do tworzenia interaktywnych instalacji, nietypowych zadań muzycznych i wizualnych, posiadające niezwykłe możliwości na polu tworzenia własnych narzędzi do działań intermedialnych. Zamiast korzystać z gotowego samplera, można od podstaw zaprogramować własny, zamiast kupować fabryczny kontroler midi można zrobić go samemu i nie potrzeba do tego celu kończyć studiów z zakresu elektroniki. Zagadnienia, które do niedawna wydawały się niedostępne i zbyt zaawansowane technologicznie obecnie wymagają jedynie odrobiny zapału do majsterkowania.

WARSZTATY VJ PROGRESS

01-02.10.2010
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Sala Koralowa

Koncepcja i prowadzenie:
Arek Nowakowski | vj512 | mrmama.tv
Kuba Szymański | vj nontoy

Grupa: 10 osób
Uwaga! obowiązuje formularz zgłoszeniowy

Warsztaty z vj-mi z kolektywu kobaltmasa z Poznania zaproszonymi na TV również w ramach części muzycznej. Zajęcia obejmują praktyczną naukę tworzenia wizualizacji, stworzenie własnych sampli. Uczestnicy warsztatów będą również mieli okazję zobaczyć działania na żywo vj-ów z kobaltmasy, którzy przygotowali wizualizacje do setów dj-skich Luke Vibert'a i Pinch'a podczas festiwalu. Warsztaty dla bardziej zaawansowanych uczestników.

WARSZTATY ANTIVJ

24.09.2010 | godz. 11.00-15.00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny | Gdynia | Sala Morska

Koncepcja i prowadzenie: Simon Geilfus | kolektyw AntiVJ

Wstęp wolny!

Warsztaty i prezentacja z zakresu nowych technologii multimedialnych. Spotkanie z artystą podzielone będzie na dwie części:
- 2-godzinna prezentacja projektów real-time kolektywu AntiVJ wyprodukowanych przez Simona Geilfusa i Murcofa na potrzeby pokazów multimedialnych oraz prezentacja "Stereoscopic Show" opartego na środowisku programistycznym Processing
- 2-godzinne warsztaty: wprowadzenie do reaktywacji animacji 2D i 3D w zakresie real-time i audio za pomocą języka programowania Processing i/lub narzędzia Open Frameworks. Zajęcia mają charakter bardziej praktyczny. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań i wzięcia udziału w otwartej dyskusji na koniec spotkania.

Zgłoszenia na warsztaty
Formularze zgłoszeniowe należy przesyłać na adres e-mail: justa@transvizualia.com w nieprzekraczalnych terminach, podanych w formularzach. O przyjęciu na warsztaty uczestnicy zostaną poinformowani drogą mailową. Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny. Zobacz szczegóły


Producent TV 010: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka | www.akukusztuka.eu
Partner główny: Miasto Gdynia
Partner: Samorząd Województwa Pomorskiego
Partner technologiczny: Epson

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?

 

Najczęściej czytane