• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Sztuka w 20-leciu międzywojennym. W stronę tradycji

Wystawa pt. Sztuka w 20.leciu międzywojennym. W stronę tradycji.

maj 18

sobota, godz. 17:00

Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
Okres między dwiema wojnami był w sztuce polskiej czasem nieporównywalnym z żadnym innym w historii naszej kultury. Niebywały entuzjazm wynikający z odzyskania przez Polskę niepodległości przełożył się na zupełnie niespotykaną inwencję twórczą. W atmosferze protestu przeciwko Młodej Polsce, w którym to okresie sztuka pełniła rolę służebną wobec spraw narodowych, powstawały nowe kierunki, programy, manifesty. Sztuka zaczęła być postrzegana jako pole eksperymentów otwierające szerokie możliwości nowego pojmowania artystycznej formy i stylu, jako dziedzina, w której rodzi się inny stosunek do natury i otaczającej rzeczywistości. Polscy malarze z sukcesami uczestniczyli w światowym życiu artystycznym, min. Olga Boznańska, Tamara Łempicka, Józef Czapski, Mela Muter, Eugeniusz Żak czy Artur Nacht-Samborski.

Czerpiąc wzory z naszego dziedzictwa kulturowego i sztuki ludowej nadawali swojej twórczości oryginalny narodowy charakter m.in. Zofia Stryjeńska. Trudno jest spojrzeć na sztukę dwudziestolecia międzywojennego według artystycznego bądź historycznego klucza ze względu na ilość i różnorodność artystycznych grup i stowarzyszeń, których programy często przeplatają się, nieraz wykluczają, często zwalczają. Wystawa Sztuka w 20.leciu międzywojennym. W stronę tradycji prezentuje twórczość artystyczną, pozostającą poza szeroko rozumianą awangardą, twórczość, która nie była negacją przeszłych dokonań. Znakomicie wpisuje się w to twórczość malarzy związanych z Rytmem, Bractwem św. Łukasza czy pozornie odległym im artystom z Komitetu Paryskiego lub Ecole de Paris. Są to prace malarzy, szukających inspiracji w dawnych stylach oraz kierunkach, którzy w oparciu o międzynarodową estetykę tego okresu, świadomie kreowali własny, oryginalny charakter.
Malarstwu prezentowanemu na wystawie, towarzyszy pokaz znakomitych rzeźb. Obraz dwudziestolecia międzywojennego byłby nie komplementarny bez sztuki dekoracyjnej i użytkowej, dlatego też na wystawie pokazane jest rzemiosło artystyczne, meble, kilimy, stroje. Mamy nadzieję, że zaprezentowana na wystawie różnorodność postaw artystycznych, ale także bogactwo tematów, kolorów i form czyni tę ekspozycje interesującą, ale także piękną.

Prace z kolekcji:
Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Sztuki w Łodzi, Sopockiego Domu Aukcyjnego oraz ze znakomitych prywatnych kolekcji Pana Krzysztofa Musiała i Pana Marka Roeflera oraz wielu innych, którzy pragnęli zachować anonimowość.

kuratorki wystawy:
Zofia Katarzyna Posiadała
Małgorzata Ruszkowska-Macur

wystawa trwa: 15.12.2019 - 15.03.2020
od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-17.00

Opinie

Sprawdź się

Ile razy publiczność Teatru Muzycznego w Gdyni miała okazję zobaczyć musical Notre Dame de Paris?